Παναθηναϊκός: 100άρα κόντρα στον Άρη με “καυτό” Φρεντέτ και τώρα… διαβολοβδομάδα! (videos)

2019-10-26T19:37:37+00:00 2019-10-26T21:32:55+00:00.

26/Oct/19 19:37

PHOTO_V_STOLIS

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 5/5 στην Basket League και παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης, κερδίζοντας τον ανταγωνιστικό για αρκετή ώρα Άρη στο ΟΑΚΑ με 108-86 και πρωταγωνιστή τον Φρεντέτ, πριν ξεκινήσει η πρώτη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, ήταν εξαιρετική επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο και “ζόρισε” τον Παναθηναϊκό, όμως οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη “ξύπνησαν” και… καθάρισαν την υπόθεση νίκη, βρίσκοντας ψυχολογία πριν την δύσκολη συνέχεια της σεζόν.

Πλέον ο Παναθηναϊκός, συνεχίζει πρώτος και αήττητος στην Basket League με ρεκόρ 5-0 και ετοιμάζεται για τα καθοριστικά ματς της Ευρωλίγκα, εκτός έδρας με την Χίμκι (29/10, 19:00) και με την Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ (1/11, 21:00), ενώ ο Άρης βρίσκεται σε δύσκολη θέση με ρεκόρ 1-4!

Δείτε τα highlights:

Το παιχνίδι

“Πράσινο” προβάδισμα, ανταγωνιστικός ο Άρης!

Ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση στο ξεκίνημα της, με τον Άρη να προηγείται αρχικά με 12-10 (στο 5′), ενώ στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 16-16 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε, με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 25-25 και τους φιλοξενούμενους, να δείχνουν καλά στοιχεία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός με 10-0 σερί, συνολικά 5/10 τρίποντα και τους Φρεντέτ – Τζόνσον, να έχουν συνολικά 16 πόντους, “εκτόξευσε” την υπέρ του διαφορά στο +10 (35-25 στο 13′). Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, διατηρούσε το προβάδισμα, παρότι ο Άρης μείωσε σε 43-41 (στο 18′) με επιμέρους σκορ 16-8 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, με 50-44 και τον Γκετσεβίτσιους να έχει 14 πόντους με 4/6 τρίποντα.

Όλα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο…!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με, τον Παναθηναϊκό να κάνει επιμέρους σκορ 17-7 και να προηγείται ξανά με +10 (61-51 στο 25′), ενώ στην συνέχεια η διαφορά με τους Ουάιλι και Ράις έφτασε στους 15 πόντους (71-56 στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τον Άρη πίσω με 81-62 και όλα να έχουν κριθεί.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, όλα ουσιαστικά είχαν τελειώσει, με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 91-71 (στο 34′). Οι “πράσινοι” με τον Τζόνσον να φτάνει τους 15 πόντους, προηγήθηκε και με +24 (103-79 στο 37′) και στο φινάλε πανηγύρισαν την νίκη, με 108-86!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 31-18 και “εκτόξευσε” την υπέρ του διαφορά, στο +19 (81-62) “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζίμερ Φρεντέτ για ένα ακόμα ματς, ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους (4/4 τρίποντα,), 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ καλό παιχνίδι έκαναν ο Τζόνσον με 15 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ο Μήτογλου με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 μπλοκ και ο Μπράουν με 11 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 50-44, 81-62, 108-86

Πεδουλάκης: “Αν Παππάς κι Αθηναίου ήταν ΟΚ, ο Νικ δε θα ήταν καθόλου στην δωδεκάδα”

Μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου, ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Αργύρης Πεδουλάκης, δήλωσε: “Το παιχνίδι δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική. Υπάρχει διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων κι εμείς αυτό που θέλαμε να κάνουμε είναι συντήρηση εν όψει της ‘διαβολοβδομάδας’ που ακολουθεί. Πήραμε τη νίκη, κάναμε κάποια πράγματα και συνεχίζουμε. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι χάσαμε αρκετές μάχες στο ‘ένας εναντίον ενός’. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτό είναι και θέμα συγκέντρωσης. Παράλληλα είναι και λογικό, καθώς έπρεπε να κάνουμε κατανομή δυνάμεων’.

Σε ερώτηση για τον τομέα των ριμπάουντ κι αν τον προβληματίζει, απάντησε: “Είναι ένα από τα θέματα που πρέπει να αλλάξουμε άμεσα. Αρκετά παιδιά μετά το σουτ έχουν συνηθίσει να σκέφτονται άμεσα την επίθεση κι αυτό είναι κάτι που πρέπει να αλλάξουμε. Αυτό είναι όντως κάτι που με έχει προβληματίσει και πρέπει να δουλέψουμε για να το διορθώσουμε. Στο επίπεδο της Ευρωλίγκας πρέπει να πάρεις πρώτα το αμυντικό ριμπάουντ για να τρέξεις στη συνέχεια. Έχουμε μία συνήθεια να φεύγουμε προς το καλάθι. Αυτό θα αλλάξει. Ο Παπαπέτρου στην Ρωσία έκανε πολύ καλή δουλειά.

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο ότι έχουμε τρεις παίκτες στις θέσεις ‘1’ και ‘2’ κι όταν μπαίνουμε σε σερί αγώνων η καταπόνηση είναι μεγαλύτερη. Ιδιαίτερα για τον Νικ (σ.σ. Καλάθης), αλλά και τους άλλους δύο παίκτες στην περιφέρεια. Στο τέλος ο Παπαδάκης έδειξε ότι μπορεί να μας βοηθήσει. Ηρέμησε την ομάδα. Το δεδομένο είναι πως μας λείπουν τα γκαρντ μας. Κι αυτοί οι τρεις έχουν ήδη πάρει μεγαλύτερο κομμάτι. Αν Παππάς κι Αθηναίου ήταν ΟΚ, ο Νικ δε θα ήταν καθόλου στην δωδεκάδα σήμερα κι ο Φριντέτ θα έπαιζε λιγότερο. Θα ήταν μέσα απλά γιατί του κάνουν καλό τα παιχνίδια. Να μάθει το ευρωπαϊκό στυλ, αγωνιζόμενος στα ματς του πρωταθλήματος και την Ευρωλίγκας. Προσαρμόζεται σιγά-σιγά τόσο στο αμυντικό κομμάτι, που ήταν και το ζητούμενο, όσο και στο επιθετικό, όπου διαβάζει ακόμ0ηα καλύτερα το παιχνίδι. Δημιουργεί κι εκτελεί.

Σχετικά, πάλι, με το ριμπάουντ θα το αλλάξουμε. Μπορεί κι ο Ντεσόν (σ.σ. Τόμας) να πάει στην θέση ‘3’, ώστε να ψηλώσουμε το σχήμα και να δυναμώσουμε. Εκεί υπάρχουν λύσεις. Στα γκαρντ δεν υπάρχουν. Έχουμε δύο παιδιά με ρήξη χιαστού κι αυτό είναι που με προβληματίζει. Αυτό μπορεί να πάει μέχρι ένα σημείο. Δεν έχουμε την δυνατότητα κιόλας κάποιος να μείνει έξω. Μπορεί να κάνουμε κάποια τρικ και να βάλουμε τον Παπαπέτρου ή Τζόνσον στο ‘2’, αλλά χάνουμε σε δημιουργία, ταχύτητα και στο κατέβασμα της μπάλας. Αυτό είναι για 3-4 λεπτά για να αλλάξεις τον ρυθμό. Δεν είναι για να το εφαρμόσεις για μεγάλο διάστημα”.

Μαρκόπουλος: “Για 25 λεπτά πήγαμε αρκετά καλά”

Με τη σειρά του, ο προπονητής του Άρη, Σούλης Μαρκόπουλος, δήλωσε: “Θέλω να δώσω ‘συγχαρητήρια’ στον Παναθηναϊκό, τόσο για αυτό το παιχνίδι, όσο και για την μεγάλη νίκη που έκανε προχθές (σ.σ. επί της Ζενίτ). Θέλουμε να συνεχίσουν οι ελληνικές ομάδες στην Ευρώπη. Εμείς ξέραμε πως το παιχνίδι θα ήταν πάρα πολύ δύσκολο, όπως κι όλα τα ματς. Όμως, θέλαμε να δούμε ορισμένα πράγματα και το πώς μπορούμε να βελτιώσουμε την εικόνα μας, με τις απουσίες βασικών παικτών που υπάρχουν. Πιστεύω ότι για 25 λεπτά πήγαμε αρκετά καλά, αλλά ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ευκαιρία, όταν του τη δώσεις. Δημιούργησε μία διαφορά κι οι παίκτες του έπαιζαν πιο ελεύθερα. Όσο περνούσε ο χρόνος, οι παίκτες μας ήταν κουρασμένοι και δεν είχαν καλές επιλογές στην άμυνα και στην επίθεση, όπως είχαν στο ξεκίνημα του αγώνα. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό και πάλι. Εμείς θα προσπαθήσουμε να είμαστε καλύτεροι στα επόμενα παιχνίδια”.