ΑΕΚ: Νέα “γκέλα” στην Κρήτη και… πρώτη νίκη για Ρέθυμνο στην Basket League! (video)

2019-10-27T18:01:27+00:00 2019-10-28T13:15:49+00:00.

27/Oct/19 18:01

BASKET LEAGUE / хȕ̍Ϡ- Eʠ(֙ԏÑVɁ: ӔŖMϓ сЁ͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Το Ρέθυμνο πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στην Basket League, κερδίζοντας στην Κρήτη την κακή επιθετικά ΑΕΚ με 75-67, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και στα 40′ λεπτά.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να βρίσκεται σε δεύτερο ρόλο, λόγω της προβληματικής επιθετικής λειτουργίας της, η οποία της κόστισε στο φινάλε, ενώ καθοριστικός ήταν και ο τομέας των ριμπάουντ, όπου οι Κρητικοί είχαν 39 έναντι 25 της “ένωσης”.

Πλέον, το Ρέθυμνο μετά την μεγάλη του πρώτη νίκη στην Basket League, ισοβαθμεί με την ΑΕΚ στο 1-4, που έχει πραγματοποιήσει ένα κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Δείτε τα highlights:

Το παιχνίδι

Καλύτερο το Ρέθυμνο και μπροστά στο σκορ

Ένα εκπληκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε στην αναμέτρηση το Ρέθυμνο, κάνοντας ότι ήθελε την ΑΕΚ και προηγήθηκε με 17-3 (στο 7′)! Η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να, μειώνει σε 20-11 με επιμέρους σκορ 8-3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Κρητικοί διατηρούσαν μία σημαντική υπέρ τους διαφορά (28-19 στο 14′), παρότι η ΑΕΚ είχε βρει εμφανώς επιθετικό ρυθμό. Η “ένωση” με τρίποντο του Χρυσικόπουλου, μείωσε σε 31-25 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 43-36 υπέρ του Ρεθύμνου.

Στο τέλος μίλησε η… έδρα και η άμυνα!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Κρήτη ξεκίνησε με, το Ρέθυμνο να παραμένει μπροστά στο σκορ χάρη στην επίθεση και η διαφορά ήταν στο +8 (51-43 στο 24′). Η ΑΕΚ βρέθηκε και στο -14 (59-45 στο 27′) μην παίζοντας καθόλου καλά και η τρίτη περίοδος έληξε, με τους γηπεδούχους μπροστά με 61-48 και μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι δύο ομάδες ήταν νευρικές επιθετικά, αλλά το Ρέθυμνο έδειχνε μία “ανάσα” από το θετικό αποτέλεσμα, όντας μπροστά με 68-56 (στο 34′). 3′ λεπτά πριν το φινάλε, ο Φράνκαμπ με τρίποντο, έστειλε την διαφορά στο +11 (71-60) και οι Κρητικοί ήταν “αγκαλιά” με την νίκη.

Στο 38ο λεπτό, η ΑΕΚ με τρίποντο του Λάνγκφορντ μείωσε σε 71-65 και έβαλε “φωτιά” στον αγώνα, ενώ και πάλι ο ίδιος μετά από κλέψιμο ανέβασε το σερί της ομάδας του σε 7-0 και το σκορ έγινε 71-67 (1:29′). Στο 39′ ο Χριστοδούλου έκανε το σκορ 73-67 και ένα άστοχο τρίποντο του Χρυσικόπουλου έκριναν το ματς το οποίο, πήρε το Ρέθυμνο με 75-67!

Παπαθεοδώρου: “Ήμασταν τραγικοί, δεν είμαστε εδώ για να δικαιολογηθούμε”

Που κρίθηκε: Η ΑΕΚ “παλεύοντας” για την ανατροπή μείωσε το 71-60 σε 71-67, όμως το Ρέθυμνο πετυχαίνοντας ένα μεγάλο καλάθι και βγάζοντας μία σπουδαία άμυνα στο τελευταίο λεπτό πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, ενώ και συνολικά η αμυντική του λειτουργία σε ολόκληρη την αναμέτρηση ήταν καθοριστική.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χριστούδουλου ήταν πολύ καλός με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Φράνκαμπ με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για την ΑΕΚ προσπάθησε ο Λάνγκφορντ με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 43-36, 61-48, 75-67