Λαύριο: Αγχώθηκε αλλά νίκησε το “μαχητικό” Ρέθυμνο

2019-11-02T16:41:58+00:00 2019-11-02T17:22:29+00:00.

Stelios Toromanidis

02/Nov/19 16:41

Έπειτα από ένα “δραματικό” φινάλε το Λαύριο ήταν ψύχραιμο και “έκαμψε” με 86-78 την αντίσταση του “μαχητικού” Ρεθύμνου εντός έδρας για να φτάσει τις τέσσερις νίκες σε έξι αγωνιστικές της Basket League.

Απεναντίας οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν μια μεγάλη ανατροπή από το 69-55 στο 27′ υπέρ των παικτών του κόουτς Χρήστου Σερέλη παρότι κατέβασαν την διαφορά σε απόσταση δυο πόντων (79-77) στο 37′, με αποτέλεσμα να πέσουν στο 1-5 ρεκόρ και να παραμείνουν στις τελευταίες θέσεις.

Διακύμανση αγώνα

Το Λαύριο ξεκίνησε “μουδιασμένα” τον αγώνα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε το Ρέθυμνο για να πάρει το προβάδισμα και να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά πέντε πόντων (24-19).

Οι γηπεδούχοι όμως έδωσαν πιο γρήγορο ρυθμό στην δεύτερη περίοδο όντας και πιο εύστοχοι από το τρίποντο. Αρχικά με ένα 5-0 σερί του Γουότσον ισοφάρισαν σε 27-27 στο 12′, ενώ στο 15′ πέρασαν μπροστά με +5 (35-31) διατηρώντας την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (48-43).

Οι παίκτες του Σερέλη συνέχισαν εκπληκτικά το ματς και με τους Ντεκόζι, Γερομίχαλο πρωταγωνιστές ανέβασαν το υπέρ τους προβάδισμα στους 14 πόντους (69-55) στο 27′. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και με μπροστάρη τον Φράνκαμπ έτρεξαν ένα 11-2 σερί για το 71-66 του 30′.

Η αντεπίθεση της ομάδας του Ζιάγκου δεν τελείωσε εκεί, καθώς η διαφορά μειώθηκε ακόμα και στους δυο πόντους (79-77) στο 37′, όμως το Λαύριο ήταν ψύχραιμο και κατάφερε να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ και να νικήσει με 86-78.

Παίκτης Κλειδί

Για τους νικητές πρωταγωνιστής ήταν ο Κουεντόν Ντικόζι με 20 πόντους και 4 ασίστ. Ο Αμερικανός γκαρντ αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ του παιχνιδιού και αυτόν με την μεγαλύτερη επιρροή στην ομάδα του.

Σημείο Κλειδί

Με ένα καθοριστικό 67% στα δίποντα το Λαύριο μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του αγώνα παρά το γεγονός πως είχε τέσσερις λιγότερες επιθέσεις που είχε!

Δεκάλεπτα: 19-24, 48-43, 71-66, 86-78.