Κολοσσός: “Τελείωσε” τον Άρη σε ένα… ατελείωτο ντέρμπι! (videos)

2019-11-02T17:03:57+00:00 2019-11-02T18:13:28+00:00.

02/Nov/19 17:03

BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÊÏËÏÓÓÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)

Φανταστικό ματς στη Θεσσαλονίκη, με τον Κολοσσό Ρόδου να κερδίσει τον Άρη με 87-85, μετά από 50 λεπτά αγώνα και να τον αφήνει με μόλις μία νίκη σε 6 ματς!

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να κερδίσει στη Θεσσαλονίκη τον Άρη. Το τελικό 85-87 ήρθε μετά από ”διπλή” παράταση και πλέον οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 1-5, ενώ οι Ροδίτες μετρούν 3 νίκες σε 6 αγωνιστικές!

Όλα τα λεφτά στη πρώτη παράταση ο Μπρέιζελτον, το μεγάλο σουτ της νίκης ο Τζάκσον, 11” πριν το φινάλε. Προσπάθησαν, αλλά δεν πανηγύρισαν οι Μόρις-Γκετσεβίτσιους.

Για την 7η αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενείται από τον Ήφαιστο Λήμνου (16/11, 15:45), ενώ ο Κολοσσός υποδέχεται τη Λάρισα (16/11, 15:45).

Η εξέλιξη: Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Λασάνα Κρόμα να είναι καταιγιστικός και την ομάδα του να ξεφεύγει με 13-18. Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους και Δημήτρης Φλιώνης έδωσαν το σύνθημα για την αντεπίθεση, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-18, σε ένα 6-0 του Άρη.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να ”χτίζουν” και πάλι μία μικρή διαφορά, για το 23-29 στο 16′. Ο Άρης μείωσε, η διαφορά έφτασε στη υψηλότερη τιμή της (27-34 στο 19′), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-36.

Ντέρμπι με τα όλα του!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης έκανες αυτό που έπρεπε, προκειμένου να μην χάσει τον έλεγχο του ματς. Με μπροστάρη τον Τζέιλεν Μόρις, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και ροκάνισαν τη διαφορά, ενώ προηγήθηκαν και με 45-44, με τους φιλοξενούμενους όμως να πατούν το γκάζι και να πηγαίνουν το ματς στη τελευταία περίοδο με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (49-50).

Η εκκίνηση στο τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε στον Άρη, ο οποίος με 8-0 σερί έκανε το 57-50, στη μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα. Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς και Γκάρι Ντάλτον έδωσαν επιπλέον λύσεις, πριν έρθει η σειρά του Κολοσσού να επιστρέψει με τους Σταύρο Τουντζιαράκη και Τράβις Ντάνιελς να είναι οι κινητήριοι μοχλοί. Αρχικά, μείωσαν σε 63-58 στο 35′ και σε 65-62 στο 36΄, πριν ο Μόρις δώσει αέρα 6 πόντων (68-62). Με λιγότερο από 2′ να απομένουν, το σκορ έγινε 70-66 και ακολούθως 70-69, με τη καθοριστική άμυνα του Ντάνιελς να φέρνει το 70-71 δια χειρός Νικ Παύλος στο -53”. Ο Ντραγκίσεβιτς, με 1/2 βολές ισοφάρισε (71-71 στο -35”), η κατοχή έμεινε στον Άρη, Φλιώνης και Γκετσεβίτσιους δεν ευστόχησαν, όπως και ο Τάιρον Μπρέιζελτον και το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Νέα παράταση και… ”διπλό”!

Στη παράταση,  ο Κολοσσός, έχοντας εκτός με 5 φάουλ τον Τουντζιαράκη, μπήκε φουριόζος, με τον Κρόμα να βάζει μπροστά την ομάδα του με 73-74, ο Γκετσεβίτσιους έκανε το 75-74 με 2/2 βολές στο 42′ και ο Μόρις το 77-74 στο 43′. Η αστοχία και τα λάθη έκαναν την εμφάνισή τους, καθώς σε εκείνο το σημείο, οι Ροδίτες αστόχησαν σε 4 βολές, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό με το σκορ να μην αλλάζει.Ο Κρόμα ευστόχησε σε 1/2 βολές στο -56”, ο Άρης αστόχησε στην επίθεση, με το  Κολοσσό να έχει 24” για την επίθεση. Εκεί, ο Μπρέιζελτον έκανε το 77-77 και οι γηπεδούχοι είχαν την 9” για να πάρουν τη νίκη. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και η δεύτερη παράταση δεν αποφεύχθηκε.

Ο Μπρέιζελτον πήρε πάνω του τις επιθέσεις του Κολοσσού και με δικούς τους 5 πόντους έκανε το 79-82, όμως στην επόμενη φάση αποβλήθηκε με 5 φάουλ (47′). Ο Τάλτον ισοφάρισε σε 82-82 2′ πριν το τέλος και αμέσως έδωσε το προβάδισμα με 84-82. Ο Ντραγκίσεβιτς έκανε το 85-82 στο -57”, ο Ντάνι Αγκμπελέσε μείωσε σε 85-84 με 2/2 βολές και μετά την άμυνα, ο Κολοσσός έκανε το 85-87 με τρίποντο του Ντόνοβαν Τζάκσον στο -11”! Ο Ντραγκίσεβιτς δεν μπόρεσε να περάσει τον Αγκμπελέσε και η νίκη του Κολοσσού ήρθε με 85-87!

Παίκτης-κλειδί: Τρομερός στο πρώτο δεκάλεπτο ο Λασάνα Κρόμα με 11 πόντους και συνολικά 18, ενώ ο Σταύρος Τουντζιαράκης ήταν με διαφορά ο πολυτιμότερος για τον Κολοσσό με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, χάνοντας όμως με φάουλ τις παρατάσεις. Τη… θέση του πήρε στα δύσκολα ο Τάιρον Μπρέιζελτον με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ clutch ήταν και ο Ντόνοβαν Τζάκσον με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Τζέιλεν Μόρις ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους με 19 πόντους, τους περισσότερους όμως στο πρώτο μέρος.

Πού κρίθηκε: Ο Κολοσσός έκανε ένα σερί 5-0 για το 70-71 μέσα σε 43”, όμως ο Άρης βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει, ενώ μπορούσε και να ”κλέψει” το ματς στο φινάλε, όπως και οι Ροδίτες. Στη παράταση, ο Μπρέιζελτον έκανε το 77-77, σκορ που έφερε και το δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, ”μίλησε” ο Τζάκσον με μεγάλο τρίποντο για το 87-85, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 29-36, 49-50, 71-71, 77-77, 85-87

Τα στατιστικά:

Μαρκόπουλος: ”Έχουν δίκιο να φωνάζουν οι οπαδοί μας”

Ο Σούλης Μαρκόπουλος στην συνέντευξη τύπου ήταν αρκετά προβληματισμένος, ενώ σε ερωτήσεις σχετικά με ενίσχυση της ομάδας είπε ότι απαιτούνται προϋποθέσεις, κάτι που έχει να κάνει με το «ban» και την ενημερότητα του Άρη.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Άρη:

«Είναι πάντα πιο άσχημο όταν χάνεις εντός έδρας. Νομίζαμε ότι ήμαστε σε καλύτερη κατάσταση αλλά μας διέψευσε η εξέλιξη του αγώνα. Δεν δημιουργήσαμε τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να κερδίσουμε. Είχαμε πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα, δώσαμε σουτ σε παίκτες του αντιπάλου. Καταφέραμε πάντως να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω αλλά κάναμε παιδαριώδη λάθη. Ειδική 58 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, βάλαμε πολύ γρήγορα τον Κολοσσό πάλι στον αγώνα και εκεί δημιουργήθηκαν άσχημες καταστάσεις για εμάς. Συγχαρητήρια στον Κολοσσό. Εμείς πρέπει να πιστέψουμε στις δυνάμεις μας, η συνέχεια θα είναι δύσκολη».

Για τον Μόρις και τον νέο τραυματισμό του: «Αυτό που μου είπαν αρχικά είναι ότι είχε κράμπες, τώρα αν χτύπησε και πάλι πρέπει να μας το πει ο γιατρός».

Για την πιθανότητα ενίσχυσης της ομάδας με παίκτες: «Έχουμε συζητήσει αρκετές φορές αλλά για να γίνουν κάποια πράγματα πρέπει να υπάρχουν και ανάλογες προϋποθέσεις».

Για το ενδεχόμενο να σκεφτεί την παραίτηση ως… μοχλό πίεσης στην διοίκηση να κάνει αλλαγές: «Δεν το έχω σκεφτεί. Είναι θέμα που θα συζητήσω με την διοίκηση, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο».

Για τις διαμαρτυρίες των οπαδών: «Οι οπαδοί έχουν δίκιο από την πλευρά τους δεν είναι συνηθισμένοι. Είναι δύσκολο πιο πολύ γι αυτούς που τρέχουν χωρίς να έχουν κάτι να κερδίσουν, εμείς όλοι κάτι κερδίζουμε».

Για την παρουσία των οπαδών μετά τον αγώνα στα αποδυτήρια της ομάδας: «Το σημαντικό είναι κατά πόσο πιστεύει ο κόσμος ότι οι παίκτες έχουν να δώσουν περισσότερα μέσα στο γήπεδο και δεν τα δίνουν».

Λυκογιάννης: ”Κάναμε προσπάθεια για να να αυτοκτονήσουμε”

lykogiannis

Στα αβίαστα και σοβαρά λάθη που έκανε η ομάδα του, στάθηκε ο προπονητής του Κολοσσού Ρόδου, Άρης Λυκογιάννης.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο προπονητής του Κολοσσού:

«Συγχαρητήρια στα παιδιά για την νίκη, η οποία είναι αφιερωμένη στον κ. Χατζηλαζάρου, ο οποίος αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα υγείας αλλά τώρα όλα είναι καλά. Ήταν ένα συγκλονιστικό ματς, κακό για εμάς τους προπονητές, καλό για τους φιλάθλους. Σε όλη την διάρκεια του αγώνα, κάναμε προσπάθεια να αυτοκτονήσουμε και να δώσουμε το παιχνίδι στον Άρη.

Είχαμε μια δυνατότητα να κερδίσουμε στην κανονική διάρκεια αλλά δεν τα καταφέραμε. Αρκετές βιαστικές κινήσεις και λάθος επιλογές σε όλο το παιχνίδι. Στις παρατάσεις δείξαμε καρδιά και μυαλό. Δικαιωθήκαμε με την άμυνα που κάναμε στο τέλος. Δίκαιη νίκη σε μια δύσκολη έδρα.

Ο Άρης είναι μεγάλη ομάδα, παρά τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζει και έχει πολύ βαριά φανέλα. Καλή συνέχεια στον Άρη».