Επέστρεψε στις νίκες ο Ήφαιστος, έκτη συνεχόμενη ήττα ο ουραγός Άρης!

2019-11-16T16:39:23+00:00 2019-11-16T17:15:34+00:00.

Stelios Toromanidis

16/Nov/19 16:39

Χωρίς μεγάλη αντίσταση ο Ήφαιστος Λήμνου κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες έπειτα από τρία ατυχή αποτελέσματα, καθώς “ισοπέδωσε” με 85-59 τον Άρη εντός έδρας “βυθίζοντας” τον ακόμα περισσότερο βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά.

Οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά διατηρήθηκαν στο παιχνίδι μόνο για έξι λεπτά, όμως από εκεί και πέρα οι “νησιώτες” πήραν μπρος μεγαλώνοντας την απόσταση τους στο σκορ με την πάροδο του χρόνου για να πετύχουν μια άνετη επικράτηση, την τέταρτη σε επτά αγώνες, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς έπεσαν στο 1-6 ρεκόρ και βρίσκονται μόνοι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Διακύμανση αγώνα

Οι ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με αξιοσημείωτη αστοχία, άγχος και προσοχή στην άμυνα, κάτι που βόλευε τον λιγότερο ποιοτικά Άρη, ο οποίος έμενε μέσα στο ματς (9-9 στο 6′). Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι “αφυπνίστηκαν” τρέχοντας ένα 7-2 σερί για το 16-11 του 10′.

όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, έτσι άρχισε και η δεύτερη περίοδος με τον Ήφαιστο Λήμνου να βρίσκει λύσεις από το τρίποντο. Έχοντας πρωταγωνιστή τον Χαριτόπουλο το σύνολο του Μανωλόπουλου ξέφυγε με 13 πόντους (33-20) στο 13′ και διατήρησε την διαφορά μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (39-27). Ζωντανούς τους φιλοξενούμενους κρατούσε μόνος του ο Ντραγκίσεβιτς με 9 πόντους.

Πολύ καλά ξεκίνησαν οι Έβανς και Λιτλ το τρίτο δεκάλεπτο και ο Ήφαιστος προηγήθηκε με +19 (48-29) στο 12′! Οι παίκτες του Μαρκόπουλου προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν στους 12 πόντους (54-42) στο 25′. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και με ένα 7-1 σερί ξέφυγαν με +17 (60-43) στο 30’…

Οι ισορροπίες δεν άλλαξαν, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ολοένα και περισσότερο τον δείκτη του σκορ και να φτάνουν σε μια σημαντική νίκη.

Παίκτης Κλειδί

Ο Μάριο Λιτλ με 18 πόντους και 1 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, αφού αποτέλεσε τον παίκτη που με την εκτελεστική του δεινότητα έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Σημείο Κλειδί

Η δεύτερη περίοδος που ο Ήφαιστος Λήμνου ξέφυγε με διψήφια τιμή στο σκορ χάρη στην “γρανιτένια” του άμυνα και την επιθετική του δεινότητα.

Δεκάλεπτα: 16-11, 39-27, 60-43, 85-59.