Ρέθυμνο: “Έπνιξε” τον Προμηθέα στην Κρήτη και πήρε μεγάλη βαθμολογική… ανάσα! (video)

2019-11-16T16:42:31+00:00 2019-11-16T17:04:33+00:00.

16/Nov/19 16:42

BASKET LEAGUE / хȕ̍Ϡ- БόLjŁӠЁԑS (֙ԏÑVɁ: ӔŖMϓ сЁ͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Μία πολύ μεγάλη εντός έδρας νίκη πανηγύρισε το Ρέθυμνο, κερδίζοντας τον πολύ δυνατό Προμηθέα Πατρών χάρη στην άμυνα του, με 70-63 για την Basket League.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου με “όπλο” την άμυνα της, ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήρε μία απόλυτα δίκαιη νίκη μπροστά στο κοινό της, την οποία είχε μεγάλη ανάγκη και ανάγκασε τους παίκτες του Μάκη Γιατρά, στην δεύτερη φετινή τους ήττα στην Basket League.

Πλέον, το Ρέθυμνο πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα έχοντας ρεκόρ 2-6, ενώ το Προμηθέας παραμένει ψηλά στην κατάταξη αν και έχει ρεκόρ 6-2.

Το παιχνίδι

Στο +7 με εξαιρετική άμυνα το Ρέθυμνο!

Ντέρμπι ήταν ο αγώνας από το ξεκίνημα του, με τον Προμηθέα να διατηρεί το ελάχιστο προβάδισμα με 10-9 (στο 5′). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17-14, δεχόμενοι μόλις 4 πόντους σε 3′ λεπτά (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με 19-16 υπέρ των Κρητικών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο με ένα επιμέρους σκορ 8-2 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (27-18 στο 14′) και έδειξε εξαιρετικά δείγματα στο παρκέ αμυντικά. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, “ξύπνησε” και με δικό της επιμέρους σκορ 8-2, μείωσε σε 29-26 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, το Ρέθυμνο μπροστά με 35-28.

Με την άμυνα πήρε την μεγάλη νίκη το Ρέθυμνο!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Κρήτη ξεκίνησε με, τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν την διαφορά και να τα καταφέρνουν (39-34 στο 25′), αλλά και με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες. Το Ρέθυμνο με επιμέρους σκορ 9-1, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +13 (48-35 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, 50-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Προμηθέας προσπαθούσε να μειώσει, και προς στιγμή το κατάφερε (52-44), όμως με 7-0 σερί το Ρέθυμνο “εκτόξευσε” την υπέρ του διαφορά στο +15 (59-44 στο 34′) και “αγκάλιασε” την νίκη. 3′ λεπτά πριν το φινάλε, οι Πατρινοί μείωσαν σε 64-53 αλλά ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί, με το Ρέθυμνο να πανηγυρίζει την σπουδαία νίκη, με 70-63!

Που κρίθηκε: Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Προμηθέας μείωσε σε 52-44, όμως με ένα 7-0 σερί το Ρέθυμνο ανέβασε το προβάδισμα του στο +15 (59-44 στο 34′) και “κλείδωσε” την νίκη.

Παίκτη-κλειδί: Ο Φράνκαμπ για ένα ακόμα ματς έκανε την διαφορά για την ομάδα του, με 13 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο παιχνίδι πραγματοποίησε και ο Χριστοδούλου με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-28, 50-38, 70-63.