Παναθηναϊκός: Ξέσπασε με 100άρα στον Ιωνικό και τώρα… “διαβολοβδομάδα”! (videos)

2019-11-16T17:36:48+00:00 2019-11-16T17:39:55+00:00.

16/Nov/19 17:36

Ο Παναθηναϊκός μετά τις “σοκαριστικές” ήττες από Προμηθέα Πάτρας και Άλμπα Βερολίνου για Κύπελλο και Ευρωλίγκα και την απομάκρυνση του Αργύρη Πεδουλάκη από τον πάγκο, “ξέσπασε” στον Ιωνικό κερδίζοντας εύκολα με 107-71 για την Basket League.

Με τον Γιώργο Βόβορα στον πάγκο ως head coach, ο Παναθηναϊκός σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα επέβαλλε τον ρυθμό του, έπαιξε όμορφο μπάσκετ βρίσκοντας από νωρίς ρυθμό στην επίθεση και πανηγύρισε το 7/7 στα πρωτάθλημα, θέλοντας σιγά σιγά να ξεπεράσει τις τελευταίες δύσκολες ημέρες.

Πλέον ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 7-0 και ετοιμάζεται για την κρίσιμη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας Ζαλγκίρις (19/11) και Μπάγερν (21/11), ενώ ο Ιωνικός βρίσκεται στις θέσεις της πρώτης οκτάδας με ρεκόρ 4-3.

Το παιχνίδι

Με “καυτή” επίθεση στο +21 ο Παναθηναϊκός!

Γρήγορο ρυθμό είχε ο αγώνας στο ξεκίνημα του, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με double score (12-6 στο 4′). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με +9 (20-11 στο 7′) έχοντας 8/13 σουτ και η πρώτη περίοδος έληξε με, 27-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και με επιμέρους σκορ 10-6, ανέβασε την υπέρ του διαφορά στο +15 (37-22 στο 13′). Η διαφορά πήγε και στο +19 (45-26 στο 15′) με 6/8 “πράσινα” τρίποντα και τον Ιωνικό να μην μπορεί να παίξει άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 47-35 (στο 18′) με επιμέρους σκορ 9-2 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, τον Παναθηναϊκό μπροστά με 58-37 και επιμέρους σκορ 11-2 και τον Ράις να έχει 13 πόντους!

Συνεχίστηκε το “πράσινο πάρτι” και στο δεύτερο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε, με τον Παναθηναϊκό να κάνει επιμέρους σκορ 14-5 και να “εκτοξεύει” την υπέρ του διαφορά στο +30 (72-42 στο 24′) δίνοντας από νωρίς, διαστάσεις θριάμβου στην διαφαινόμενη νίκη του. Η διαφορά για το “τριφύλλι” παρέμενε σταθερά πάνω από τους 30 πόντους (79-44 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τον Ιωνικό πίσω στο σκορ με 82-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν πιο χαλαρές με την διαφορά να είναι πολύ υψηλή για τον Παναθηναϊκό (91-60 στο 33′) και τον νικητή να έχει κριθεί. 3′ λεπτά πριν το φινάλε, οι πράσινοι ήταν μπροστά με 32 πόντους διαφορά (97-65) και στο τέλος πανηγύρισαν το 7/7 στην Basket League με 107-71!

Που κρίθηκε: Από το πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός είχε “κλειδώσει” την νίκη, αφού με εξαιρετική επιθετική λειτουργία πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με +21 (58-37).

Παίκτης-κλειδί: Ο Ράις ήταν απολαυστικός κάνοντας season high στο σκοράρισμα, με 21 πόντους, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ 1 κλέψιμο, ενώ σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Τόμας 14 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Παππάς με 12 πόντους, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ο Μήτογλου με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 ασίστ, Ουάιλι με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Παπαγιάννης με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 58-37, 82-52, 107-71