ΑΕΚ: Ο ΚΑΥΤΟΣ Λάνγκφορντ “έκαψε” τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο! (vids)

2019-11-16T18:55:21+00:00 2019-11-16T19:21:38+00:00.

16/Nov/19 18:55

BASKET LEAGUE / ÇÑÁÊËÇÓ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÏÔÉÏÍ ÔÅÁÌ)

Η πρώτη εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ στη φετινή Basket League είναι γεγονός, με τον Ηρακλή να μην μπορεί να επιστρέψει στις νίκες. Ασταμάτητος και πάλι ο Κιθ Λάνγκφορντ!

Αν και χρειάστηκε 7 αγωνιστικές, η ΑΕΚ πανηγύρισε τη νίκη μακριά από το ΟΑΚΑ για πρώτη φορά, με ”θύμα” της τον Ηρακλή με σκορ 68-77. Έτσι, οι ”κιτρινόμαυροι” έφτασαν τις 3 νίκες, όσες έχουν και οι γηπεδούχοι, που όμως δεν μπόρεσαν να κερδίσουν, για τρίτη συνεχόμενη φορά.

Νέο σόου από τον Κιθ Λάνγκφορντ με 35 πόντους, στη κορυφαία του εμφάνιση τη φετινή χρονιά!

Το ματς ήταν ντέρμπι με τα όλα του και μάλιστα στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες είχαν εκτελέσει μαζί 40 βολές (21-19)! Όλα αυτά, με τον Μάριο Τσάλμερς να κάνει ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα, ενώ πρώτη φορά με τα ”κιτρινόμαυρα” αγωνίστηκε ο Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Για την 8η αγωνιστική, ο Ηρακλής φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό (25/11, 19:00), ενώ η ΑΕΚ ταξιδεύει στο Λαύριο (23/11, 17:45).

Παπαθεοδώρου: “Είχαμε μείνει πίσω στο πρωτάθλημα, τέλος καλό όλα καλά” (vid)

Η εξέλιξη: Σε μία τρομερή ατμόσφαιρα στο ”Ιβανώφειο”, ο αγώνας Ηρακλής-ΑΕΚ έγινε για λίγο μία άτυπη μονομαχία Κιθ Λάνγκφορντ-Τζαμάλ Σούλερ. Ο πρώτος έφτασε πολύ γρήγορα στους 13 πόντους με 8/10 βολές, μετά από δύο φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και μία τεχνική ποινή. Το 9-18 έδωσε τη θέση του σε ένα 5-0 των γηπεδούχων, ακολούθησε το 14-22, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 20-24.

Το σερί του Ηρακλή (9-0) συνεχίστηκε και μετά τους 2 πόντους στο 10′, έβαλε άλλους 7 στις αρχές της δεύτερης περιόδου για το 27-24 στο 12′. Με μπροστάρη τον Ολίβιερ Χάνλαν, οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο 35-30 με τον Άλεξ Ντέιβις να συνεισφέρει, αλλά την ΑΕΚ να αντιδρά με 42-46, σκορ που ήταν και αυτό του ημιχρόνου.

Τεράστια προσπάθεια ο Ηρακλής, τη νίκη η ΑΕΚ

Το σκηνικό έμελλε να αλλάξει στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ηρακλή να μην μπορεί να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα του Στέφαν Γιάνκοβιτς, αλλά κυρίως του Λάνγκφορντ, με τον Αμερικανό να δίνει ”αέρα” 7 πόντων στην ΑΕΚ (49-56 στο 25′). Η ραψωδία του συνεχίστηκε για το 51-60 και η πρώτη ”διψήφια” διαφορά ήρθε στο 30′ με 52-63.

Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στη τελευταία περίοδο, λόγω και μίας μικρής έντασης πίσω από τον πάγκο της ΑΕΚ, με το 55-63 να μένει για πάνω από 2′. O Ηρακλής μείωσε σε 61-63 (σερί 9-0), με την ΑΕΚ να μην σκοράρει για 5′ στο δεκάλεπτο! Γιάνκοβιτς (Βλάντο), Κακλαμανάκης και Μαυροειδής αποβλήθηκαν με 5 φάουλ, τα μεγάλα σουτ ήρθαν όμως από Γκίκα και Λάνγκφορντ για το 61-69 στο 36′. Το σκορ πήγε στο 63-71 στο -2:30′, o Ηρακλής προσπάθησε μέχρι τέλους, ο Λάνγκφορντ έκανε το 66-73 στο -55” και το ματς έλαβε τέλος με το σκορ στο

Πού κρίθηκε: Το 61-63 έγινε 61-69 με δύο μεγάλα τρίποντα της ΑΕΚ και ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι ”ξεκόλλησαν”, κάτι που τους χάρισε εν τέλει και τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Τί μπορούμε να πούμε για τον Κιθ Λάνγκφορντ; Ο Αμερικανός της ΑΕΚ έκανε νέο season-high με 35 πόντους (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 15/17 βολές), σε μία ακόμα ραψωδία. Από κοντά και ο Στέφαν Γιάνκοβιτς με 10 και Νίκος Γκίκας με 12.

Προσπάθησε για τον Ηρακλή ο Άλεξ Ντέιβις με 16 πόντους-7 ριμπάουντ, ο Τζαμάλ Σούλερ με 11 και ο Ολίβιερ Χάνλαν με 10 πόντους, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 42-46, 52-63, 68-77