Περιστέρι: Νίκησε τον ΠΑΟΚ και συνεχίζει να κοιτάει ψηλά! (videos)

2019-11-17T17:36:43+00:00 2019-11-17T18:34:43+00:00.

17/Nov/19 17:36

Το Περιστέρι πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 80-75 και συνεχίζει την ανοδική του πορεία στην φετινή Basket League.

Μόνο δεύτερο έμεινε το Περιστέρι μετά το πέρας της 7ης αγωνιστικής, καθώς μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ (80-75) ανέβηκε στο 6-1 και βρέθηκε μόνο δεύτερο.

Το Περιστέρι βρέθηκε ακόμα και στο +24, καθώς μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο με ένα σερί 16-0, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε, αλλά χωρίς να καταφέρνει την ολική ανατροπή.

Κίνγκσλεϊ και Σμιθ είχαν από 15 πόντους για το Περιστέρι, ενώ από την άλλη για τον ΠΑΟΚ οι Τζεκουάν και Σμιθ είχαν από 13.

Η εξέλιξη:

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλά στην αναμέτρηση και με όπλο την άμυνά του πήρε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 7 (12-5, 5’), με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 18-11 για τους πρίγκιπες.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 4 με τον Μαργαρίτη (23-19, 13’), όμως το Περιστέρι δεν επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς κάτι περισσότερο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και ανέβασαν στροφές. Με την διαφορά να φτάνει στους 10 πόντους (39-29, 18’) και να σταματάει στους 11 (42-31, 20’).

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από την ανάπαυλα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει, χωρίς όμως να καταφέρνει πολλά. Η ψαλίδα άνοιξε και πάλι, φτάνοντας στους 13 (54-41, 25’), όμως ο ΠΑΟΚ ανέβασε την πίεσή του και με ένα επιμέρους 3-8 έκλεισε την περίοδο στο -8, 57-49.

Το Περιστέρι μπήκε στην τέταρτη περίοδο με σκοπό να καθαρίσει το παιχνίδι και αυτό ακριβώς έκανε. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου πάτησαν γερά το πόδι στο γκάζι και έτρεξαν ένα σερι 16-0(!), κάνοντας το σκορ 73-49 (35’). Ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει και να διεκδικήσει τη νίκη, όμως ο χρόνος δεν ήραν αρκετός για τον Δικέφαλο. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε το Περιστέρι νικητή με 80-75.

Παίκτες – κλειδιά: Σκούτσι Σμιθ και Μόουζες Κίνγκσλεϊ ξεχώρισαν από τον ΠΑΟΚ, όντας και οι πρώτοι σκόρερ με 15 πόντους έκαστος.

Πού κρίθηκε: Το Περιστέρι με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου έτρεξε ένα επιμέρους 16-0, “καθαρίζοντας” έτσι την υπόθεση νίκη, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει.

Δεκάλεπτα: 18-11, 42-31, 57-49, 80-75.