Ήφαιστος Λήμνου: Πήρε το εκτός έδρας “θρίλερ” κόντρα στην Λάρισα! (video)

2019-11-23T16:38:35+00:00 2019-11-23T19:34:22+00:00.

23/Nov/19 16:38

BASKET LEAGUE / ˁщӁ - ǖIӔϓ ˇ̍ϕ (֙ԏÑVɁ: ˅ٍɄS ԆŊS / EUROKINISSI)

Το δεύτερο φετινό του διπλό στην Basket League, πανηγύρισε ο Ήφαιστος Λήμνου κόντρα στην Λάρισα του Βαγγέλη Αγγέλου με και συνεχίζει την πολύ καλή πορεία του.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και παρότι η Λάρισα έκανε ¨θρίλερ” στο φινάλε την αναμέτρηση, τελικά έχοντας και τύχη στα άστοχα τρίποντα των γηπεδούχων, αλλά και καλές επιθετικές στο φινάλε πήρε την νίκη.

Πλέον, ο Ήφαιστος έχει ρεκόρ 5-3 και είναι στα υψηλά πατώματα της κατάταξης, ενώ η Λάρισα παραμένει χαμηλά με ρεκόρ 2-6.

Το παιχνίδι

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα και… προβάδισμα για Ήφαιστο!

Καλύτερο ξεκίνημα έκανε η Λάρισα στον αγώνα και προηγήθηκε από νωρίς με 11-4 (στο 5′), έχοντας 5/7 σουτ. Η διαφορά για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, πήγε και στο +9 (16-7 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, τον Ήφαιστο να μειώνει σε 18-13, αλλά να μην παίζει καθόλου καλά στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκανε δυναμική αρχή, αφού με σερί 9-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με 22-18 (στο 14′). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα με 27-24 (στο 18′), ανεβάζοντας την απόδοση τους και το πρώτο μέρος τους βρήκε μπροστά με 31-25 και συνολικό επιμέρους σκορ 18-7!

Ντέρμπι μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Λάρισα ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να κάνουν γρήγορο επιμέρους σκορ 7-3 και να μειώνουν την διαφορά στο καλάθι (34-32 στο 22′). Ο Ήφαιστος αντέδρασε άμεσα και με δικό του επιμέρους σκορ 11-3, ανέβασε το προβάδισμα του για πρώτη φορά στο +10 (45-35 στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με, την Λάρισα να μειώνει σε 47-40.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Λάρισα μπήκε δυνατά και με μικρό σερί 5-0, μείωσε σε 47-45 (στο 32′) και έκανε ντέρμπι τον αγώνα. Ο Ήφαιστος αντέδρασε και πάλι με δικό του σερί 7-0, ανεβάζοντας το προβάδισμα του στο +9 (52-45 στο 35′) και έγινε φαβορί για την νίκη.

2′ λεπτά πριν το τέλος, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μείωσε σε 54-51 και έβαλε “φωτιά” στο παιχνίδι. Στο 1:15, ο Έβανς με 1/2 βολές έκανε το σκορ 57-53 για τον Ήφαιστο, όμως ο Χίκι στα 58′ δευτερόλεπτα, μείωσε στον πόντο (57-56)! Στα 42′ δευτερόλεπτα ο Έβανς με λέι απ, προηγήθηκε με 59-56 και με τρία άστοχα σερί τρίποντα της Λάρισας, ο Ήφαιστος πανηγύρισε το διπλό με 63-58!

Που κρίθηκε: Στα 58′ δευτερόλεπτα ο Χίκι της Λάρισας μείωσε σε 57-56, ο Έβανς έκανε το σκορ για τον Ήφαιστο 59-56 και με τρία άστοχα τρίποντα των γηπεδούχων, η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σμιθ ήταν εξαιρετικός για τους νικητές με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ σημαντική δουλειά έκανε και ο Έβανς με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 25-31, 40-47, 58-63

manolopoulos

Μανωλόπουλος: “Έπρεπε να ήμασταν έτοιμοι και ήμασταν”

Αναλυτικά τι είπε ο προπονητής του Ηφαίστου:

“Είναι πάρα πολύ σημαντική νίκη για εμάς η σημερινή. Οποιαδήποτε νίκη εκτός έδρας είναι σημαντική. Το φετινό πρωτάθλημα έχει πάρα πολύ δυνατές ομάδες. Για εμάς ήταν μια νίκη που έπρεπε να την κάνουμε και την κάναμε. Έπρεπε να ήμασταν έτοιμοι και ήμασταν.

Είμαι ευχαριστημένος στο κομμάτι της άμυνας. Δεν είμαι όμως από την επίθεση, που είχαμε και 17 λάθη. Όταν έχουμε τέτοια ενέργεια όμως στην άμυνα είναι ένα καλό βήμα να βελτιωθούμε και σε άλλους τομείς. Καλή συνέχεια στη Λάρισα. Έχει δυνατό ρόστερ, έπαιξαν πολύ ανταγωνιστικά και δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι ακόμη και όταν ξεφύγαμε στο σκορ. Ήταν μαχητές και συγχαρητήρια για αυτό. Τους εύχομαι καλή συνέχεια”.

Αγγέλου: “Δείξαμε ανταγωνιστικότητα”

Αναλυτικά τι δήλωσε ο κόουτς της Λάρισας:

“Ένα ενδιαφέρον παιχνίδι όπως και αυτό στη Ρόδο. Η διαφορά ήταν στην ψυχολογική προσέγγιση. Μετά τη νίκη στη Ρόδο θέλαμε και σήμερα τη νίκη. Ξεκινήσαμε καλά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι χάλασε. Στο ημίχρονο μιλήσαμε να δούμε το ματς χωρίς να πρέπει να το κερδίσουμε. Δείξαμε ανταγωνιστικότητα. Τα λάθη στο τέλος του ματς στέρησαν κατοχές ώστε να προσπαθήσουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Κρατήσαμε τον Ήφαιστο χαμηλά στο σκορ, αλλά το πρόβλημα μας στην επίθεση παράλληλα με τα λάθη μας ήταν καθοριστικά . Από τα 17 λάθη δεχθήκαμε 16 πόντους. Συνεχίζουμε τη προσπάθεια”.