Κολοσσός: Νίκησε Ιωνικό και… Χαραλαμπόπουλο με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο (video)

2019-11-23T16:38:43+00:00 2019-11-23T19:36:44+00:00.

23/Nov/19 16:38

BASKET LEAGUE / ÉÙÍÉÊÏÓ - ÊÏËÏÓÓÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Κολοσσός ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και μπόρεσε να φύγει νικητής από το Φάληρο, κερδίζοντας τον Ιωνικό με σκορ 86-79.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να φύγει με το ”διπλό” από την έδρα του Ιωνικού, τον οποίο και κέρδισε με σκορ 86-79. Φοβερή εμφάνιση από τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, που όμως επισκιάστηκε από τους τρομερούς Κρομά, Ντάνιελς και Αγκμπελέσε.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Ροδίτες ανέβηκαν στο 4-4, ρεκόρ που έχουν και οι γηπεδούχοι, που πλέον μετρούν δύο σερί ήττες και τους νικητές δύο εκτός έδρας νίκες. Για την 8η αγωνιστική, ο Ιωνικός ταξιδεύσει στη Λήμνο για το ματς με τον Ήφαιστο (30/11, 15:45), ενώ ο Κολοσσός υποδέχεται στη Ρόδο τον Παναθηναϊκό (1/12, 15:30).

Η εξέλιξη: Ο Κολοσσός ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και με μπροστάρηδες τους Ντόνοβαν Τζάκσον και Τράβις Ντάνιελς, ξέφυγε ακόμα και με 11-22, 1:30′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο και τελείωσε στο -8 (14-22) για τον Ιωνικό.

Το σκηνικό άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να πατούν το γκάζι και να καλύπτουν τη διαφορά, χωρίς όμως να ξεφεύγουν και στο σκορ. Τζαμάλ Τζόουνς, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έδωσαν την απαραίτητη ώθηση και έτσι φτάσαμε στο 42-41 του ημιχρόνου.

Ντέρμπι για γερά νεύρα και

Η αναμέτρηση συνέχισε σε ρυθμούς ντέρμπι, με το 52-52 όμως να γίνεται 52-60 στο 28′, με τον Λασάνα Κρομά να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση του Κολοσσού και να δίνει ”αέρα” 8 πόντων στην ομάδα του και τον Γιώργο Τσαλμπούρη να κάνει το 52-62 στην εκπνοή της περιόδου, στη δεύτερη μεγαλύτερη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, την ώρα που οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ για 3:40′!

H διαφορά πήγε και στο +12, με τον Ιωνικό όμως να έχει από το 31′ το μπόνους των βολών. Και μπορεί να ήταν ”συν” το γεγονός αυτό, καθώς υπήρχε υψηλέ ευστοχία, όμως οι Ροδίτες είχαν τις λύσεις στην επίθεση και διατήρησαν με χαρακτηριστική ευκολία τη διαφορά, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 64-70 (35′), χάρη σε ένα επιθετικό και αμυντικό ξέσπασμα του Χαραλαμπόπουλου. Ο Κολοσσός ”απάντησε” με 66-80 στο 37′, και κάπου εκεί το ματς τελείωσε ουσιαστικά, με το τελικό σκορ να είναι το 79-86.

Πού κρίθηκε: Στη τρίτη περίοδο, ο Ιωνικός έμεινε χωρίς σκορ για 3:40′, με τον Κολοσσό να το εκμεταλλεύεται και να στέλνει το ματς στο +10. Αν και οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, (64-70), οι φιλοξενούμενοι ”καθάρισαν” με 2-10 για το 66-80.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετική η τριπλέτα Ντόνοβαν Τζάκσον, Τράβις Ντάνιελς και Λασάνα Κρομά (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) με 13, 14 και 17 αντίστοιχα, ενώ 13 είχε ο Ντάνι Αγκμπελέσε και 8 ο Γιώργος Τσαλμπούρης. Πολύ καλός και ο Δημήτρης Μωραϊτης με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Προσπάθησαν, δίχως όμως αποτέλεσμα ο κορυφαίος για τον Ιωνικό Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (20 πόντοι), ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (10 πόντοι-8 ριμπάουντ-4 ασίστ) και ο Τζαμάλ Τζόουνς (17 πόντοι-6 ριμπάουντ),

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 42-41, 52-62, 79-86

Τα στατιστικά

Νίκος Βετούλας: ”Καθοριστικός παράγοντας τα λάθη”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ιωνικού:

«Ήταν μια δύσκολη εβδομάδα για εμάς, και με τραυματισμούς και με άλλα περιστατικά. Ήρθε στη διάρκεια του αγώνα και ο τραυματισμός του Θωμά (σ.σ. Κώττα) κι αυτό μας αποδυνάμωσε ακόμη περισσότερο. Ο Κολοσσός H Hotels έδειξε από το πρώτο δευτερόλεπτο ότι θέλει να αφήσει πίσω την ήττα από την Λάρισα. Εμείς ήμασταν πολύ νευρικοί, όπως φάνηκε από τα λάθη που κάναμε και δώσαμε 22 πόντους στην αντίπαλη ομάδα. Αυτός ήταν καθοριστικός παράγοντας. Όσες φορές προσπαθήσαμε να επιβάλουμε το ρυθμό μας στην επίθεση, είχαμε λάθος επιλογές ή γενικά παιδαριώδη λάθη.

Υπήρχαν πράγματα που μπορούσαμε να ελέγξουμε και πράγματα που δεν μπορούσαμε να ελέγξουμε. Κοιτάμε την επόμενη μέρα, θέλουμε να αποκατασταθούν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα οι τραυματισμοί, ώστε να αρχίσουμε να δουλεύουμε για το επόμενο παιχνίδι».

Άρης Λυκογιάννης: ”Κομβική η τρίτη περίοδος”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Κολοσσού:

«Να ξεκινήσω δίνοντας συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Είναι ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για εμάς, κερδίζουμε σε μία δύσκολη έδρα απέναντι σε μία πολύ ποιοτική ομάδα με καλό ρόστερ και καλό προπονητή. Νομίζω πως κλειδί της νίκης ήταν η τρίτη περίοδος. Συζητήσαμε αρκετά στα αποδυτήρια για το πώς έπρεπε να επιτεθούμε, τι έπρεπε να σημαδέψουμε και πώς έπρεπε να αντιδράσουμε σε αυτό το delay press και την match up ζώνη με αλλαγές που χρησιμοποιεί ο Ιωνικός Νικαίας Affidea. Είχαμε καλές αποφάσεις, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι κρατήσουμε τον αντίπαλο στους 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί χτίσαμε ένα μομέντουμ, μια διαφορά κι από εκεί και πέρα πετυχαίνοντας κάποια μεγάλα σουτ και διαβάζοντας το παιχνίδι φτάσαμε σε μία πολύ σημαντική νίκη, σε ένα σημαντικό αποτέλεσμα. Είμαστε αρκετά ικανοποιημένοι, θα ξεκουραστούμε μια δυο μέρες και θα δούμε τη συνέχεια».