ΑΕΚ: Με ΤΡΟΜΕΡΟ Λάνγκφορντ “έπνιξε” το Λαύριο! (videos)

2019-11-23T18:30:35+00:00 2019-11-23T18:51:51+00:00.

23/Nov/19 18:30

BASKET LEAGUE / ˁՑɏ - Eʠ (֙ԏÑVɁ: ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ με τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι φανταστικός, κέρδισε εκτός έδρας το Λαύριο με 73-60 για την 8η αγωνιστική της Basket League και έχει πλέον τρεις συνεχόμενες νίκες.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν απροσπέλαστη στην άμυνα και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να αποκτήσει προβαδίσματα πάνω από 8 πόντους και διψήφια, τα οποία την βοήθησαν στο φινάλε να πανηγυρίσει την νίκη.

Πλέον η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 4-4 και ανεβαίνει βαθμολογικά με τρεις συνεχόμενες νίκες, ενώ το Λαύριο με ρεκόρ 5-3 παραμένει στις υψηλές θέσεις.

Το παιχνίδι

Με την άμυνα στο +11 η ΑΕΚ!

Νευρικές και άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα, με την ΑΕΚ όμως να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 7-4 (στο 5′). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 9-9 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, τους φιλοξενούμενους μπροστά με 16-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο ρυθμός παρέμενε εξαιρετικά χαμηλός, αλλά η “ένωση” κρατούσε το προβάδισμα με 23-18 (στο 14′). Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη, με μικρό σερί 5-0 ισοφάρισαν σε 23-23 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την ΑΕΚ να κάνει σημαντικό επιμέρους σκορ 14-3 και να προηγείται για πρώτη φορά με +11 (37-26).

Με την άμυνα “οδηγό” κέρδισε η ΑΕΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λαύριο, δεν είχε ιδιαίτερες διαφορές αφού οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και η ΑΕΚ, κρατούσε ένα σημαντικό προβάδισμα με 40-31 (στο 25′). Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη, μείωσαν σε 43-38 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με, 50-38 και τον Λάνγκφορντ να έχει τους 27 πόντους της ομάδας του!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η ΑΕΚ διατηρούσε ένα διψήφιο προβάδισμα με 54-41 (στο 33′) και ήταν το μεγάλο φαβορί για το διπλό. 4′ λεπτά πριν το φινάλε, το Λαύριο ήταν πίσω στο σκορ με 62-52 και έψαχνε μία μεγάλη ανατροπή. Τελικά η ΑΕΚ του Ηλία Παπαθεοδώρου πανηγύρισε το μεγάλο διπλό, κόντρα Λαύριο με 73-60 έχοντας πλέον 3 συνεχόμενες νίκες!

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα της ΑΕΚ που “έπνιξε” το Λαύριο, με αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 26 πόντους στο πρώτο μέρος και συνολικά 60 στο φινάλε του αγώνα!

Παίκτης-κλειδί: Ο Κιθ Λάνγκφορντ και πάλι ήταν καταπληκτικός με 33 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ καλή δουλειά έκανε ο Σλότερ με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μτσιούλις με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Γιαννόπουλος με 15 πόντους και 5/8 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 26-37, 38-50, 60-73