Άρης: ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Μποχωρίδης, τεράστια νίκη-ανάσα με Περιστέρι!

2019-11-24T18:01:56+00:00 2019-11-24T18:21:31+00:00.

24/Nov/19 18:01

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης επέστρεψε με ΕΠΙΚΗ εμφάνιση, και ο Άρης επέστρεψε στις νίκες, αναγκάζοντας το Περιστέρι (72-59) στη δεύτερη ήττα του στην Basket League!

Ο Μποχωρίδης ήταν ηγέτης στη νίκη του Άρη στην πρεμιέρα επί του ΠΑΟΚ. Έκτοτε ο αρχηγός λόγω τραυματισμού τέθηκε νοκ άουτ και η ομάδα εν τη απουσία του μέτρησε 0/6, με την επιστροφή του να συνδυάζεται με τρομερή εμφάνιση στο “Nick Galis Hall” και να δρομολογεί τη δεύτερη νίκη των “κίτρινων”, που ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της κατάταξης!

Ο Άρης με τον αρχηγό του να ισοφαρίζει το career high του (27π.), πλέον είναι στο 2-6 κι έπιασε Ρέθυμνο, Πανιώνιο και Λάρισα, παίρνοντας βαθιά ανάσα, ενώ το Περιστέρι είναι πλέον στο 6-2, ισοβαθμώντας με τον Προμηθέα στη δεύτερη θέση!

Εξέλιξη αγώνα

Ο Μποχωρίδης έδειξε από την αρχή τις άγριες διαθέσεις του, με 12 εκ των 14 πρώτων πόντων της ομάδας του, με τον Άρη να χτίζει ένα μικρό προβάδισμα (19-14, 10’) χάρη και στον ενθουσιασμό του κόσμου του.

Όταν ο Γκετσεβίτσιους “όπλισε” και σκόραρε για πρώτη φορά στο ματς έδωσε το +8 στην παρέα του (27-19, 13’), όσο το Περιστέρι προσπαθούσε να βρει τρόπο να ανοίξει το ρυθμό και να χτυπήσει στο ανοικτό γήπεδο, που του έδωσε σερί 8-0 (27-27, 15:20’’).

Ο Άρης κατάφερε να πάρει τα ηνία στο φινάλε του πρώτου μέρους χάρη στον Ντραγκίτσεβιτς κι ένα παλικαρίσιο καλάθι του Σιδηροηλία (39-35, 20’), με το διπλό χτύπημα του Μποχωρίδη στο τρίτο δεκάλεπτο να επαναφέρει το +8 (43-35, 21:13’’)!

Ο Μόρις ήρθε για να αναλάβει πρωτοβουλίες και έχτισε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (52-42, 27’), με το οποίο η ομάδα του Μαρκόπουλου μπήκε στην τελευταία περίοδο (58-48, 30’).

Η δύναμη κυριαρχούσε, όπως και η νευρικότητα, με τον Άρη να μένει άποντος για σχεδόν τέσσερα λεπτά, αλλά το Περιστέρι δεν μπόρεσε να πλησιάσει (58-51).

Όταν ο Μποχωρίδης πήρε ξανά το όπλο του η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 13 (64-51, 35’) και στη συνέχεια στη μεγαλύτερη τιμή της (68-51, 36:30’’), ενώ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν για πρώτη φορά εντός πεδιάς στην τέταρτη περίοδο στο 37:26’’ (68-53)!

Τίποτα δε γινόταν να αλλάξει, ο Μποχωρίδης αποχώρησε για τον πάγκο στο 38’ μέσα σε αποθέωση και ο Άρης πανηγύρισε ξανά έπειτα από έξι σερί ήττες!

Παίκτης-κλειδί

Με τον Μποχωρίδη να κάνει όσα επικά έκανε στο παρκέ, δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση για τον MVP του αγώνα, αφού ο αρχηγός του Άρη είχε 27 πόντους (9/13 σουτ), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ισοφαρίζοντας το career high του στο σκοράρισμα και οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Θεσσαλονικείς στον θρίαμβο! Σημαντική ήταν η βοήθεια όλων από πλευράς νικητών, με το Περιστέρι να μην έχει ούτε έναν με διψήφιο αριθμό πόντων!

Που κρίθηκε

Ο Άρης από το ξεκίνημα έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη που τόσο είχε ανάγκη, έχοντας τον Μποχωρίδη σε τρομερή μέρα να κάνει τη διαφορά! Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήξερε τι θέλει και πώς να το πάρει, κάνοντας τη διαφορά με το σερί 10-0 στην τέταρτη περίοδο, που εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (68-51), απέναντι στο απελπιστικά άστοχο Περιστέρι!

14.      Άρης 10 2-6

*Παναθηναϊκός και Ηρακλής έχουν από ένα λιγότερο ματς, καθώς κλείνουν την 8η αγωνιστική με την μεταξύ τους αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ (25/11).