Ρέθυμνο: “Έπνιξε” τον Άρη στην Κρήτη με… “σούπερ” Φράνκαμπ! (videos)

2019-11-30T17:07:32+00:00 2019-11-30T18:52:12+00:00.

30/Nov/19 17:07

frankamp-rethimno-aris-bl 2020

Το Ρέθυμνο πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη στην έδρα του με 70-63 για την 11η αγωνιστική της Basket League, κόντρα στον Άρη χάρη στην εξαιρετική του άμυνα και τον “μαγικό” Φράνκαμπ.

Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τον Άρη να μην μπορεί να καλύψει την διαφορά των 9 πόντων στην τρίτη περίοδο και να “πνίγεται” από την άμυνα των παικτών του κόουτς Ζιάγκου, γνωρίζοντας μία ακόμα ήττα.

Πλέον το Ρέθυμνο μετά την σπουδαία επικράτηση του, έχει ρεκόρ 3-6 και “ξεκολλάει” από την τελευταία θέση, στην οποία βρίσκεται ο Άρης με ρεκόρ 2-7!

Το παιχνίδι

Ντέρμπι και μικρό προβάδισμα για Ρέθυμνο!

Άστοχες και νευρικές ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα, με τον Άρη να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα με 10-6 (στο 6′), αφήνοντας τους Κρητικούς στα 2/7 σουτ και σε μόλις 1 ασίστ. Το Ρέθυμνο με μικρό σερί 5-0, προηγήθηκε για πρώτη φορά με 11-10 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με, τους γηπεδούχους μπροστά με 17-15 και τον Μποχωρίδη ήδη να έχει 9 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο ρυθμός συνέχισε να είναι χαμηλός αλλά το Ρέθυμνο, κρατούσε το προβάδισμα έστω και με μικρή διαφορά (26-23 στο 15′), αφού ο Άρης δεν έβρισκε από αλλού σκορ πλην των Μποχωρίδη και Ντραγκίσεβιτς (17 από τους 23 πόντους). Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 9-4, προηγήθηκαν ξανά με 32-29 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, τους Κρητικούς μπροστά με 36-34.

Ντέρμπι μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο στο Ρέθυμνο ξεκίνησε με, τους Κρητικούς να παραμένουν μπροστά στο σκορ (46-41 στο 25′), χάρη κυρίως στην άμυνα τους, αλλά και την δύναμη της έδρας. Για πρώτη φορά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +7 (55-48 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με, τον Άρη πίσω με 59-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι “κίτρινοι” με μικρό σερί 5-0 και αφήνοντας χωρίς πόντο για 5′ λεπτά το Ρέθυμνο, μείωσαν σε 59-55 (στο 35′) δίνοντας νέο ενδιαφέρον, αλλά ήταν πολύ άστοχοι για να ανατρέψουν πλήρως το σκορ.

Στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Μποχωρίδης μείωσε σε 62-59 με 2/2 βολές και πλέον όλα θα κρινόντουσαν στο τέλος. Ένα μεγάλο τρίποντο του Φράνκαμπ (24 πόντους με 4/5 τρίποντα), έστειλε την διαφορά στο +6 (65-59) και έχρισε φαβορί το Ρέθυμνο.

Στα 36′ δευτερόλεπτα, ο Λι έκανε μπλοκ σε τρίποντο του Μποχωρίδη και το Ρέθυμνο τελικά πανηγύρισε την μεγάλη νίκη με 70-63, αφού ο Άρης δεν κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή!

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα του Ρεθύμνου σε όλο το ματς που κράτησε πολύ χαμηλά τον Άρη, αλλά και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +9, μία διαφορά που ποτέ δεν κάλυψε ο Άρης.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φράνκαμπ ήταν εξαιρετικός με 26 πόντους και 3 ασίστ, ενώ σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Γκόρντον με 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Χότον με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-34, 59-50, 70-63

Μαρκόπουλος: “Όταν έχεις 3/19 τρίποντα δεν μπορείς να κερδίσει παιχνίδι εκτός έδρας”

Αναλυτικά τι δήλωσε ο προπονητής του Άρη:

“Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ρεθύμνου για τη νίκη της. Η δικιά μας η ομάδα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, δόθηκαν κατά της ομάδας κάποια φάουλ που πιστεύω δεν ήταν σωστά, με αποτέλεσμα να έχουμε εκνευρισμό και να μην έχουμε καλή παρουσία.  Από εκεί και πέρα δεν παίξαμε όπως θα θέλαμε, δεν αξιοποιήσαμε την άμυνα μας στην επίθεση. Θα μπορούσαμε να έχουμε βάλει κάποια καλάθια στον αιφνιδιασμό και σίγουρα μας έλειπε πάρα πολύ το μακρινό σουτ. Όταν έχεις 3/19, δεν μπορείς να κερδίσεις παιχνίδι εκτός έδρας.

Προσπαθήσαμε πολλές φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο να φτάσουμε το σκορ αλλά κάθε φορά κάτι συνέβαινε και δεν μπορούσαμε. Πρέπει να συγκεντρωθούμε να βάλουμε τους δύο καινούργιους παίχτες μέσα στο ρόστερ της ομάδας, καθώς πήραν χρόνο αλλά σίγουρα ήταν έξω από τα πλαίσια του παιχνιδιού που θέλαμε να παίξουμε. Θα παρουσιαστούμε καλύτεροι στα επόμενα παιχνίδια”.

Ζιάγκος: “Ήταν η πρώτη νίκη του… πρέπει”