Ηρακλής: “Ισοπέδωσε” με +30 το Λαύριο, ανάσανε βαθμολογικά

2019-11-30T17:35:56+00:00 2019-11-30T18:45:29+00:00.

Stelios Toromanidis

30/Nov/19 17:35

iraklis

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ηρακλή που από την αρχή του αγώνα ήταν πολύ συγκεντρωμένος και έφτασε μια σπουδαία εντός έδρας νίκη με 92-62 απέναντι στο Λαύριο κάνοντας τέσσερις τις επικρατήσεις του σε εννιά ματς της φετινής Basket League ξεφεύγοντας από τις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας, ενώ σταμάτησε το αρνητικό σερί των τεσσάρων συνεχόμενων ηττών.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Με πολύ καλή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση ξέφυγε πολύ νωρίς στο σκορ και παρέμεινε μπροστά μέχρι το φινάλε για να υποχρεώσει στην τέταρτη ήττα τους φιλοξενούμενους που έπεσαν στο 5-4 ρεκόρ, όμως παραμένουν ψηλά στην βαθμολογική κατάταξη.

Διακύμανση αγώνα

Ο Ηρακλής πραγματοποίησε ένα ονειρεμένο δεκάλεπτο με εκπληκτική άμυνα και μεγάλο επιθετικό οίστρο. Πρωταγωνιστές εκτελεστικά ήταν οι Καββαδάς και Χάνλαν οδηγώντας τους γηπεδούχους στο 27-13 του 10′.

Μάλιστα με δίποντο του Σούλερ η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους (32-13) στο 11′ που ήταν το υψηλότερο προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο. Το Λαύριο “αφυπνίστηκε” και με 15-4 σερί πλησίασε στο 36-28 του 18′ έχοντας μπροστάρηδες επιθετικά τους Μουράτο και Ντιμ. Η ομάδα του Καστρίτη δεν έδωσε περισσότερα δικαιώματα και διατήρησε στα επόμενα δυο λεπτά την υπέρ τους διαφορά για το 41-31 του 20′.

Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να μειώσουν το σκορ στην τρίτη περίοδο κυρίως με τον Ντιμ, οι Σούλερ, Ντέιβις και Χάνλαν ήταν εξαιρετικοί και όχι μόνο κράτησαν την διαφορά στα ίδια επίπεδα, αλλά την αύξησαν για το 66-49 του 30′.

Τα πολύ χαμηλά ποσοστά της ομάδας του Σερέλη στα σουτ εντός πεδιάς μαζί με την καλή επιθετική μέρα που βρέθηκαν οι αντίπαλοι της στο ματς έστειλε το σκορ στο +23 (76-53) στο 33′. όπως καταλαβαίνεται τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα…

Παίκτης Κλειδί

Ο Άλεξ Ντέιβις με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα και αποτέλεσε έναν από τους μεγάλους πρωταγωνιστές των νικητών στην διατήρηση της διαφοράς στο δεύτερο ημίχρονο.

Σημείο Κλειδί

Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου που ο Ηρακλής κατάφερε να σταματήσει το σερί του Λαυρίου και να αυξήσει εκ νέου την διαφορά.

Δεκάλεπτα: 27-13, 41-31, 66-49, 92-62.

Στατιστικά του Ηρακλή:

Στατιστικά του Λαυρίου:

Δηλώσεις:

Γιάννης Καστρίτης (Προπονητής Ηρακλή): “Θα ξεκινήσω όπως κάνω πάντα μετά από νίκες, δίνω πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά μας. Σήμερα με αυτό το θετικό αποτέλεσμα, μπορώ να πω ότι κλείνει μία δύσκολη περίοδος. Προερχόμασταν από συνεχή άτυχα αποτελέσματα, με πολλές απουσίες που έκαναν την καθημερινότητα μας δύσκολη. Όπως όλοι καταλαβαίνουμε, πριν από το παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό να πάρουμε τη νίκη, πρώτα για ψυχολογικούς λόγους αλλά και για βαθμολογικούς. Παίζαμε με μια ομάδα που έχει κάνει τρία διπλά. Εκ του αποτελέσματος, μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι παρότι και σήμερα, είχαμε να διαχειριστούμε τον τραυματισμό του Γκάρετ από νωρίς. Όσοι αγωνίστηκαν, έβαλαν από ένα λιθαράκι για να φτάσουμε στη νίκη”.