Πανιώνιος: Στο τέταρτο δεκάλεπτο “σκότωσε” τον ΠΑΟΚ και πήρε μεγάλη νίκη! (video)

2019-11-30T20:05:42+00:00 2019-11-30T20:19:48+00:00.

30/Nov/19 20:05

Ο Πανιώνιος πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, κέρδισε στο Φάληρο τον ΠΑΟΚ με 97-87 για την 9η αγωνιστική της Basket League, παίρνοντας μία μεγάλη βαθμολογική “ανάσα”.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός για τρία δεκάλεπτα στο Φάληρο, δείχνοντας ότι μπορεί να πανηγυρίσει το διπλό, όμως στην τέταρτη περίοδο “παραδόθηκε” στον εξαιρετικό Πανιώνιο που έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και πήρε το σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας τους ξένους του για πρωταγωνιστές και τους 3 Έλληνες που αγωνίστηκαν στους μηδέν πόντους!

Πλέον, μετά την μεγάλη νίκη του Πανιωνίου οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 3-6 και βρίσκονται κοντά στην “επικίνδυνη ζώνη”.

Το παιχνίδι

Ματσάρα από το πρώτο ημίχρονο!

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα ο Πανιώνιος και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, προηγήθηκε με διαφορά double score (14-7 στο 5′), απέναντι στον ΠΑΟΚ που είχε αμυντικά προβλήματα.  Ο ΠΑΟΚ μείωσε με κάποια μεγάλα σουτ σε 17-13 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με τους γηπεδούχους μπροστά με 19-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με εντυπωσιακό τρόπο και στις δύο πλευρές του παρκέ και με επιμέρους σκορ 18-7, προηγήθηκαν με 8 πόντους (34-26 στο 15′). Ο Πανιώνιος μείωσε σε 38-35 (στο 18′) με επιμέρους σκορ 9-4 και τον Σάμουελς να έχει 10 πόντους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, τον Πανιώνιο μπροστά με 45-44 και επιμέρους σκορ 19-10 σε 5΄λεπτά!

“Κυανέρυθρη” ανατροπή και μεγάλη νίκη!

Το δεύτερο ημίχρονο στο Φάληρο ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να ρίχνουν μεγάλο βάρος στην άμυνα και το ντέρμπι καλά κρατούσε, με το σκορ να είναι ισόπαλο (49-4 στο 25′). Ο ΠΑΟΚ με γρήγορο 8-0 σερί προηγήθηκε με 57-49 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τον Πανιώνιο να μειώνει σε 68-62.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι “κυανέρυθροι” έκαναν γρήγορο επιμέρους σκορ 10-2 και προηγήθηκαν μετά από πολλή ώρα με 72-70 (στο 33′), δείχνοντας ότι δεν τα παρατάνε. 4′ λεπτά πριν το φινάλε, ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 83-77 με συνολικό επιμέρους σκορ 21-9, απέναντι στον κακό αμυντικά ΠΑΟΚ.

Στο τελευταίο δίλεπτο, όλα είχαν κριθεί με τον Πανιώνιο να προηγείται με 91-81 και να έχει “αγκαλιάσει” το ροζ φύλλο αγώνα. Ο ΠΑΟΚ έκανε μία τελευταία προσπάθεια μειώνοντας στο 1:30 σε 93-87, αλλά τελικά ο Πανιώνιος πήρε την μεγάλη νίκη με 97-87!

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος ήταν πίσω στο σκορ με 68-62, όμως με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-9, γύρισε το ματς προηγήθηκε με 83-77 στο 36ο λεπτό και “αγκάλιασε” την νίκη, αφού “ξέσπασε” επιθετικά σκοράροντας 37 πόντους με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να κάνει, την ανατροπή.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σάμουελς ήταν εξαιρετικός  με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ την διαφορά έκαναν ο Ντούρεν με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο ΜαΓκίλ με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Λι με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Πάσαλιτς με 11 πόντους, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 45-44, 62-68, 97-87