Λάρισα: Νίκη “ανάσα” κόντρα στο Ρέθυμνο με εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο! (video)

2019-12-07T16:36:11+00:00 2019-12-07T19:13:20+00:00.

07/Dec/19 16:36

BASKET LEAGUE / ˁщӁ - хȕ̍Ϡ(֙ԏÑVɁ: ˅ٍɄS ԆŊS / EUROKINISSI)

Μία πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε στην έδρα της η Λάρισα του Βαγγέλη Αγγέλου, κερδίζοντας το Ρέθυμνο με 82-65, χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου παρουσίασε δύο πρόσωπα στο ματς, το εξαιρετικό του πρώτου ημιχρόνου που προηγήθηκε με πάνω από 20 πόντους, αλλά και το προβληματικό του δεύτερου μέρους, όπου το Ρέθυμνο έπαιξε πολύ καλή άμυνα, χωρίς όμως να μπορέσει να καλύψει την μεγάλη διαφορά στο σκορ.

Πλέον, μετά την νίκη της Λάρισας οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 3-7 και θα συνεχίσουν να “παλεύουν” για την παραμονή τους, στην Basket League.

Το παιχνίδι

Εκπληκτική Λάρισα “αγκαλιά” με την νίκη από νωρίς χάρη στο +21!

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα, με το Ρέθυμνο αρχικά να προηγείται με 7-2, αλλά την Λάρισα να ισοφαρίζει σε 7-7 (στο 5′). Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 8-2, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 16-9 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την Λάρισα με συνολικό επιμέρους σκορ από το 7-7, 20-6 να “εκτοξεύει” την διαφορά στο +14 (27-13) και τον Παρκς να έχει ήδη 11 πόντους και 9 ριμπάουντ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου με νέο επιμέρους σκορ 9-4, ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +19 (36-17 στο 14′) και έδειξε πως είναι το ακλόνητο φαβορί για την νίκη. Η διαφορά για τους γηπεδούχους έφτασε και στους 23 πόντους (50-27 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, το Ρέθυμνο να είναι πίσω με 52-31.

“Πάλεψε” αλλά δεν έκανε την ανατροπή το Ρέθυμνο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Λάρισα ξεκίνησε με, τους Κρητικούς να “παλεύουν” για την ανατροπή, αλλά τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου να διατηρούν μία πολύ υψηλή διαφορά (57-37 στο 24′). Το Ρέθυμνο κατέβασε την διαφορά στους 16 πόντους (62-46 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με, τους φιλοξενούμενους στο -14 (65-51).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, το Ρέθυμνο μπήκε και πάλι δυνατά και με επιμέρους σκορ 7-3 μείωσε σε 68-58 (στο 33′) και έδωσε ζωή στην αναμέτρηση. 3′ λεπτά πριν το φινάλε, η Λάρισα ήταν “αγκαλιά” με την νίκη, έχοντας το προβάδισμα με 77-63, παρά τα επιθετικά προβλήματα της. Τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν το σπουδαίο αποτέλεσμα με 82-65!

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο, όπου η Λάρισα του Βαγγέλη Αγγέλου προηγήθηκε με 52-31 και αυτή την διαφορά δεν κατάφερε ποτέ, να καλύψει το Ρέθυμνο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπαντωνίου ήταν πολύ καλός ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο με 17 πόντους και 4 ασίστ, ενώ επίσης ξεχώρισαν ο Χίκι με 13 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ και, ο Μπράντον με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Χάρις με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 52-31, 65-51, 82-65.

Δείτε τον τραυματισμό του Φράνκαμπ στο τέλος:

Αγγέλου: ” Σε καθοριστικό σημείο επιλέξαμε τις διεισδύσεις και καταφέραμε να κερδίσουμε”

Αναλυτικά τι είπε ο προπονητής της Λάρισας:

“Το σημερινό παιχνίδι το αντιμετωπίσαμε σαν μια σειρά από τα επόμενα τέσσερα παιχνίδια. Ζητήσαμε πρώτα απ΄ όλα να έχουν αντίδραση και ομαδικότητα οι παίκτες μας. Σήμερα ξεκινήσαμε δυνατά. Μπήκαν τα σουτ. Στο ημίχρονο είπαμε πως όταν παίρνεις τόση μεγάλη διαφορά υπάρχει ένας  κίνδυνος.

Πρώτον ο αντίπαλος να σουτάρει ανεξέλεγκτα και χωρίς πίεση. Οι διαιτητές έχουν άλλα κριτήρια λόγω διαφοράς του σκορ. Και το τρίτο αν δεν μπουν τα σουτ που μπήκαν στο πρώτο μέρος υπάρχει πρόβλημα. Το Ρέθυμνο έκανε καλή προσπάθεια και εμείς χάσαμε πολλά μας σουτ. Σε καθοριστικό σημείο επιλέξαμε τις διεισδύσεις και καταφέραμε να κερδίσουμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήταν στο πλευρό μας και σήμερα. Ιδιαίτερα ευχαριστώ στον Τσιλούλη και Φλόιντ, δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και έκαναν σημαντικό και αφανές έργο. Συνεχίζουμε”.

Ζιάγκος: “Βάση της εικόνας στο δεύτερο ημίχρονο αξίζαμε κάτι καλύτερο”

Αναλυτικά τι είπε ο κόουτς Ρεθύμνου:

“Συγχαρητήρια για τη νίκη στην ομάδα της Λάρισας. Είχαμε ένα ακόμη εκτός έδρας νωχελικό πρώτο ημίχρονο. Σε όλες τις αντιδράσεις μας στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πίσω. Επιθετικά η αντίδραση μας ήταν ανεπαρκής, δεν βρήκαμε λύσεις από τα υπόλοιπα παιδιά πέραν του Φράνκαμπ. Δεν πήραμε βοήθεια. Σουτάραμε με χαμηλά ποσοστά.

Είχαμε αρκετά χαμένα λέι-απ. Είχαμε καλύτερη αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο. Το επιμέρους σκορ είναι καλύτερο. Βελτιώσαμε το αμυντικό μας τρανζίσιον. Βελτιώσαμε τα ριμπάουντ και βρήκαμε λύσεις στην επίθεση. Καθοριστική η παρουσία του Ρας για τη Λάρισα. Βάση της εικόνας στο δεύτερο ημίχρονο αξίζαμε κάτι καλύτερο όταν μειώσαμε σε οκτώ πόντους. Καθοριστικό το χαμένο σουτ του Φρανκάμπ. Καλή συνέχεια στη Λάρισα”.