ΑΕΚ: “Σκότωσε” στο φινάλε τον ΠΑΟΚ ο Λάνγκφορντ για τη πέμπτη σερί νίκη! (vids)

2019-12-07T16:30:37+00:00 2019-12-07T17:18:20+00:00.

07/Dec/19 16:30

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα του ΠΑΟΚ, μετά από ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο από τις δύο ομάδες και ένα clutch σουτ του Κιθ Λάνγκφορντ! Συνεχίζεται το σερί της ”Ένωσης”, μένουν χαμηλά οι ”ασπρόμαυροι”.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο δεύτερο μέρος, δεν ”λύγισε” από τη μεγάλη προσπάθεια του ΠΑΟΚ στο φινάλε και με σκορ 67-71, μετά απο ΤΕΡΑΣΤΙΟ σουτ του Λάνγκφορντ, πήρε το ντέρμπι των ”Δικεφάλων” στη Θεσσαλονίκη, συνεχίζοντας παράλληλα το σερί της στη Basket League με 5η νίκη σε 5 ματς και συνολικά 6η σε 10 αγωνιστικές. Όσο για τους γηπεδούχους, ηττήθηκαν για δεύτερο συνεχόμενο ματς, για το 3-7.

Για την 11η αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στο Λαύριο (14/12, 17:45), ενώ η ΑΕΚ φιλοξενεί τον Άρη (13/12, 19:00).

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να φαίνονται αποφασισμένες να πάρουν τη νίκη, στο ντέρμπι της αγωνιστικής, μιας και αμφότερες βρίσκονται σε καλό μομέντουμ. Η ΑΕΚ είχε ένα ισχνό προβάδισμα (16-20) με μπροστάρη τον Γιόνας Ματσιούλις, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -2 (18-20).

Η συνέχεια δεν ήταν και η… καταλληλότερη για το ίδιο το μπάσκετ, με τους ”Δικεφάλους” να είναι ιδιαίτερα άστοχοι και νευρικοί. Τα πολλά φάουλ, ακόμα και αντιαθλητικά, έδειξαν τη θέληση των ομάδων για τη νίκη, αλλά ταυτόχρονα έριξαν κατακόρυφα τη ποιότητα του ματς. Η ΑΕΚ ήταν εκείνη που χαμογέλασε πριν το ημίχρονο, καθώς από το 31-28 στο 16′, πήγε στο 31-37 της ανάπαυλας.

Ανώτερη στα κρίσιμα, ”μίλησε” ο Λάνγκφορντ!

Το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Ο ΠΑΟΚ, με οδηγό τον Άνταμ Σμιθ, αλλά και τον ΛεΚουάν Λιούις, έκανε ένα σερί 12-0 και από το 31-39, πήγε στο 43-39, σοκάροντας την ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν πτοήθηκαν και από το 51-48, έστειλαν το ματς στη τέταρτη περίοδο με +2 (53-55), με μπροστάρη τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος.

Η αντεπίθεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Μέσα σε 4′, προηγήθηκε με 55-64. Ο ΠΑΟΚ δεν είπε τη τελευταία του κουβέντα, κάνοντας σερί 5-0 για το 66-69 στο -1:30′ πριν το τέλος. Το σκορ μειώθηκε σε 67-69 στο -30”, όμως ο Λάνγκφορντ με δικό του καλάθι στο -8” για το 67-71, έδωσε τέλος στην αναμέτρηση με το σκορ να μένει ως έχει.

Πού κρίθηκε: Στη τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ έκανε το 55-64 μέσα σε 4′, σημείο το οποίο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη και κατάληξη του ματς. Αν και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 66-69 στο -1:30′ και έχασε διπλή ευκαιρία να μειώσει στον έναν ή να ισοφαρίσει, η ΑΕΚ είχε τον Λάνγκφορντ εκεί που έπρεπε και ήρθε η νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ με 14 πόντους (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, μέχρι να βάλει το σουτ της νίκης ο Κιθ Λάνγκφορντ, οποίος είχε 11 πόντους (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), ενώ 12 είχε ο Γιόνας Ματσιούλις.

Τρομερό ματς από τον ΛεΚουάν Λιούις με 24 πόντους, ενώ 9 είχε ο Άνταμ Σμιθ και 9 με 7 ριμπάουντ ο Ζήσης Σαρικόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-37, 53-55, 67-71

Τα στατιστικά:

Κώστας Χαραλαμπίδης: ”Δεν είναι μεγάλο το ροτέισον”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του ΠΑΟΚ:

Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη. Ξέραμε ότι παίζουμε σε μια πληρέστατη και μια πολύ δυνατή ομάδα αυτήν την περίοδο. Τα παιδιά έδειξαν μεγάλη ενέργεια και διάθεση. Όσο προλάβαμε να ετοιμάσουμε το παιχνίδι, ανταποκριθήκαμε σε αρκετά σημεία αμυντικά. Η μη καλή λειτουργία στην επίθεση μας στοίχισε τη δυνατότητα να κερδίσουμε. Το παλέψαμε ως το τέλος. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια κι έτσι όπως ήρθε το παιχνίδι, είναι στενάχωρο ότι χάσαμε, απέναντι σε μια πληρέστατη ομάδα, με πολλούς και καλούς παίκτες και με έναν πολύ καλό προπονητή».

Για το αν η επιθετική εικόνα ήταν απόρροια μόνο από την άμυνα της ΑΕΚ: «Έχουμε συγκεκριμένους κανόνες όσον αφορά την επίθεση μας. Υπήρχε η πίεση της ΑΕΚ, αλλά κι εμείς δεν κάναμε αυτά που θέλαμε και είχαμε σχεδιάσει. Έχουμε ένα ροτέισον παικτών που δεν είναι μεγάλο, έχουμε ταξίδια, αγώνες… Δυσκολευόμαστε πολύ να βρούμε την ισορροπία. Υπάρχουν παιδιά που παίζουν πάνω από 30 λεπτά, δύο αγώνες την εβδομάδα. Τηρουμένων των αναλογιών, τα παιδιά υπερέβαλαν εαυτόν, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα».

Για την ενέργεια που δίνει ο ΠΑΟΚ στην Ευρώπη σε συνδυασμό με την ανάγκη για νίκες που έχει στο πρωτάθλημα: «Οφείλουμε να βρούμε τρόπο να φρεσκαριστούν τα παιδιά όσο γίνεται, να υπάρχει μια ισορροπία. Δεν είναι εύκολο. Είμαστε ο ΠΑΟΚ κι όπου πηγαίνουμε, πάμε για να διεκδικήσουμε τη νίκη. Έχουμε μια αρκετά καλή παρουσία στην Ευρώπη το τελευταίο διάστημα. Έχουμε την Τρίτη έναν αγώνα στην Κωνσταντινούπολη. Κάνουμε το καλύτερο δυνατό, για να κρατήσουμε, όσο το δυνατόν περισσότερα επίπεδα ενέργειας. Η διάθεση σήμερα, ήταν σε πάρα πολύ καλό επίπεδο. Είναι θέμα ενέργειας και τα παιδιά, το κατέθεσαν σήμερα».

Για το ότι ο ΠΑΟΚ διεκδικούσε τη νίκη ως το τέλος, παρότι το παιχνίδι είχε πάρει το ρυθμό που βόλευε την ΑΕΚ: «Πάντα υπάρχουν πλάνα, αλλά το κατά πόσο εφαρμόζονται ή όχι, είναι στη διακριτική ευχέρεια τη δική μας και των αντιπάλων. Η αμυντική προσέγγιση, ως ένα σημείο λειτούργησε. Είχαμε παίξει αρκετά καλά πάνω στον Λάνγκφορντ, αλλά στο τέλος μας στοίχισε το σουτ του. Αυτές οι ομάδες, έχουν ένα ρόστερ 12 παιδιών που παίζουν συνεχόμενα. Ο Λιούις έκανε 6 λάθη και είναι φυσιολογικό, κάποιες στιγμές, μετά από τόσους αγώνες και κούραση να υπάρχει μια σύγχυση. Αυτό προσπαθούμε να αποτρέψουμε».

Ηλίας Παπαθεοδώρου: ”Θετικά συναισθήματα από τη παρουσία μου στον ΠΑΟΚ”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της ΑΕΚ:

”Κάναμε μια σημαντική νίκη απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται σε ανοδική πορεία παίζει καλό μπάσκετ και έχει καλά αποτελέσματα. Ξέραμε πόσο δύσκολο είναι να επιβάλεις τον ρυθμό σου εδώ. Θέλαμε να περιορίσουμε την εκτέλεση του Σμιθ και τη δημιουργία του Μαργαρίτη. Θα μπορούσαμε να είχαμε καλύτερες αποφάσεις στο τέλος του παιχνιδιού και να τελειώσουμε πιο εύκολα το παιχνίδι όμως είμαστε ευχαριστημένοι γιατί κερδίσαμε μια καλή ομάδα σε μια δύσκολη έδρα. Εύχομαι καλή επιτυχία στον ΠΑΟΚ σε Ελλάδα και Ευρώπη”.

Για το πέρασμά από τον ΠΑΟΚ:Ήταν σημαντικά τα 2 χρόνια που πέρασα εδώ. Ο ΠΑΟΚ μου έδωσε την ευκαιρία να είναι σε υψηλό επίπεδο. Έχω άψογες σχέσεις με όλους. Ήταν λίγο δύσκολο το πρώτο μέρος του παιχνιδιού αλλά είμαι επαγγελματίας και έπρεπε να είμαι συγκεντρωμένος για να κερδίσουμε. Η ζωή προχωράει τώρα αλλά πάντα έχω θετικά συναισθήματα από την παρουσία μου εδώ”.

Για τον Σαντ Ρος που αγωνίζεται ως πλέι μέικερ:Έχουμε δώσει αυτόν τον ρόλο στον Σαντ Ρος, έχει τις δυνατότητες να τον υποστηρίξει, κάνει πολλά πράγματα στο γήπεδο. Είναι ένας εξαιρετικός αθλητής και άνθρωπος είναι παράδειγμα για όλους και δίνει το 100% οπότε του ζητηθεί. Στο δικό μας ροστερ κλασικός άσος είναι ο Γκίκας. Το ρόστερ είναι μεγάλο, υπάρχουν πολλά παιχνίδια, έχουνε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα, πρέπει να ανοίξουμε το ρόστερ να δώσουμε την ευκαιρία σε άλλους παίκτες να δείξουν τι μπορούν. Χρειάζονται χρόνο κάποια παιδιά δεν είναι το ίδιο να παίζεις για την ΑΕΚ και για μια άλλη ομάδα.

Τα αποτελέσματα μας δίνουν αυτοπεποίθηση να συνεχίσουμε. Υπάρχουν παίκτες όπως ο Κιθ και ο Ρος που έχουν πολλά λεπτά συμμετοχής. Είναι λογικό να μην έχουν συνέχεια την ίδια απόδοση. Ειδικά σε τέτοια έδρα. Γι αυτό φρεσκάραμε το ρόστερ και τα παιδιά που έπαιξαν ανταποκρίθηκαν γι αυτό είμαστε χαρούμενοι”.