Ιωνικός: Ο Μπαρτ ντύθηκε Ράις και κέρδισε το “θρίλερ” 50 λεπτών με Περιστέρι! (video)

2019-12-07T17:12:52+00:00 2019-12-07T19:01:23+00:00.

Stelios Toromanidis

07/Dec/19 17:12

BASKET LEAGUE / ÉÙÍÉÊÏÓ - ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÁÑÊÏÓ ×ÏÕÆÏÕÑÇÓ / EUROKINISSI)

Έπειτα από δυο παρατάσεις σε έναν από τους κορυφαίους αγώνες μέχρι στιγμής της φετινής Basket League, ο Ιωνικός Νικαίας πήρε μια πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη με 100-95 απέναντι στο Περιστέρι φτάνοντας τις έξι επικρατήσεις σε δέκα ματς.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Έχοντας MVP τον Στίβεν Μπαρτ Τζούνιορ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 35 πόντους (!) και “clutch” ειδικά στην παράταση τον δανεικό από τον Ολυμπιακό, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο (19 πόντους) οι γηπεδούχοι αναρριχήθηκαν ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία και υποχρέωσαν τους “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” του Γιανίκ Μορέιρα που σκόραρε 30 πόντους στην τρίτη μόλις ήττα τους, όσον αφορά την Α1 για φέτος.

Διακύμανση αγώνα

Ο αγώνας μύριζε… ντέρμπι εξ’ αρχής, με τις δυο ομάδες να παλεύουν σώμα με σώμα όντας πολύ κοντά στο σκορ καθόλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ιωνικός Νικαίας είχε στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους ένα μικρό προβάδισμα, η μεγαλύτερη τιμή του οποίου ήταν οι έξι πόντοι (19-13) στο 6′ εκμεταλλευόμενος και τις τρεις περισσότερες επιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε εκπληκτική μέρα τους Μαυροκεφαλίδη (14 π.) και Τζόουνς (10 π.), οι οποίοι πέτυχαν το 64,9% των πόντων της ομάδας τους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ από πλευράς Περιστερίου ο Μορέιρα έβαλε 9 πόντους. Το σκορ ήταν 37-33 στο 20′ με ένα δίποντο του Χαραλαμπόπουλου στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Με ένα 19-9 σερί των φιλοξενούμενων στην αφετηρία του τρίτου δεκαλέπτου με πρωταγωνιστές τους Μορέιρα και Σμιθ το προβάδισμα άλλαξε χέρια και οι παίκτες του Παπανικολόπουλου πήραν διαφορά έξι πόντων (52-46) στο 26′. Παρόλα αυτά ο Ιωνικός απάντησε με δικό του 12-3 σερί και μπροστάρηδες τους Μπαρτ και Χαραλαμπόπουλο για το 58-55 του 30′.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου οι παίκτες του Βετούλα διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά, όμως με ένα επιθετικό “ξέσπασμα” του Γκρέι που έφτασε τους 7 πόντους, το Περιστέρι πέρασε μπροστά με 71-69 στο 36. Με ένα τρίποντο του Μπαρτ και μεγάλο καλάθι του δυο πόντων του Χαραλαμπόπουλου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +4 (77-73) στο 39′, όμως με δίποντο του Σμιθ και 2/2 ελεύθερες βολές του Μορέιερα έγινε το 77-77, οι παίκτες του Βετούλα δεν μπόρεσαν με τον Μαυροκεφαλίδη να σκοράρουν και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Το Περιστέρι ήταν καλύτερο αρχικά και με πρωταγωνιστή τον Μορέιρα πέρασε μπροστά με 84-80, όμως ο Μπαρτ ήταν “ασταμάτητος” και με πέντε πόντους στην σειρά έκανε το 85-84 για τον Ιωνικό Νικαίας. Ο Μορέιρα ισοφάρισε με 1/2 ελεύθερες βολές ακολούθησαν απανωτά λάθη από τις δυο ομάδες και ο αγώνας οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση (85-85).

Στην δεύτερη παράταση το Περιστέρι ήταν άστοχο, ενώ ο Ιωνικός με τους Μπαρτ και Χαραλαμπόπουλο μπροστάρηδες έβαλε κρίσιμα καλάθια και μπόρεσε να πάρει μια σπουδαία νίκη.

Παίκτης Κλειδί

Ο παίκτης που πήρε τον Ιωνικό Νικαίας από το χέρι ειδικά στο φινάλε και τον οδήγησε στην νίκη ήταν ο Στίβεν Μπαρτ Τζούνιορ με 35 πόντους και 8/18 σουτ εντός πεδιάς.

Σημείο Κλειδί

Η ψυχραιμία του Ιωνικού στην δεύτερη παράταση με τους “clutch” Μπαρτ και Χαραλαμπόπουλο και η αστοχία του Περιστερίου στο ίδιο διάστημα.

Δεκάλεπτα: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77 κ.α., 85-85, 100-95.

Στατιστικά του Ιωνικού Νικαίας:

Στατιστικά του Περιστερίου:

Δηλώσεις:

Νίκος Βετούλας (προπονητής Ιωνικού Affidea): “Θεωρώ ότι έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Ήταν εντυπωσιακό με πολύ μπασκετικές φάσεις. Εκεί που έφτασε το παιχνίδι, και οι δυο ομάδες θα μπορούσαν το έχουν κερδίσει. Είχαμε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουμε και να κερδίσουμε ένα πολύ σημαντικό αγώνα ενάντια σε έναν αντίπαλο, που είναι σε υψηλή βαθμολογική θέση και παίζει καλό μπάσκετ. Αυτό μας δίνει τη δυνατότητα να πιστεύουμε στην ομάδα μας και να νιώθουμε ότι μπορούμε να κάνουμε ωραία πράγματα φέτος. Μας βοηθά επίσης να έχουμε πολύ καλή ψυχολογία για το επόμενο παιχνίδι. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Περιστερίου και να ευχηθώ στον κόουτς Νίκο Παπανικολόπουλο, που είναι και φίλος, καλή επιτυχία και ο,τι καλύτερη στην προπονητική του σταδιοδρομία”.

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Περιστερίου Winmasters): “Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ιωνικού Νικαίας Affidea για τη νίκη. Εκεί που έφτασε το παιχνίδι, και οι δυο ομάδες θα μπορούσαν να το κερδίσουν. Ξεκινήσαμε άσχημα το παιχνίδι αμυντικά, πάρα πολύ άσχημα. Ισορροπήσαμε στα επόμενα δεκάλεπτα. Στο τέλος όμως είχαμε κάποιες λάθος αποφάσεις και προφανώς ο Μπαρτ έκρινε το παιχνίδι”.