Ηρακλής: “Διπλό”… οκτάδας μέσα στη Ρόδο (video)

2019-12-07T16:32:36+00:00 2019-12-07T19:41:46+00:00.

07/Dec/19 16:32

zaras-iraklis

Ο Ηρακλής, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, πήρε τη νίκη μέσα στην Ρόδο με 88-86 απέναντι στον Κολοσσό και τον ξεπέρασε στην βαθμολογία, ανεβαίνοντας στην 8η θέση!

Σπουδαία νίκη για τον Ηρακλή, με τους Θεσσαλονικείς να περνούν από τη Ρόδο με 88-86 και να βρίσκονται πλέον στην 8η θέση της Basket League με ρεκόρ 5-5.

Ο Ηρακλής έφτασε ακόμα και στο +12, όμως ο Κολοσσός δεν τα παράτησε και επέστρεψε, με το παιχνίδι να κρίνεται στο τέλος. Εκεί οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και πήραν τελικά μια υπερπολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχειας.

Η εξέλιξη:

Ισορροπία στην αρχή

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει σχεδόν σε όλο το δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός με ένα τρίποντο του Μοωραΐτη πέρασε μπροστά με 19-15 (9’), όμως ο Ηρακλής αντέδρασε και μείωσε στο 21-20 με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος.

Πάτησε γκάζι ο Ηρακλής

Κακαρούδης και Ζάρας βρήκαν λύσεις για τον Ηρακλή, ο οποίος πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και βρέθηκε προηγούμενος με 25-29 (12’). Ο Κολοσσός μείωσε στον πόντο (33-34, 15’), όμως οι Θεσσαλονικείς πάτησαν γκάζι και βρήκαν λύσεις, ανεβάζοντας το προβάδισμά τους στο +10, ενώ το ημίχρονο του βρήκε μπροστά με 41-53.

Πίεσε ο Κολοσσός, άντεξε ο Ηρακλής

Ο Κολοσσός προσπάθησε να επιστρέψει και έριξε την διαφορά σε μονοψήφια τιμή, όμως οι Θεσσαλονικείς πάντα έβρισκαν λύσεις και κρατούσαν απόσταση ασφαλείας. Μετά από τρίποντο του Τέπιτς η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 10 (60-70), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 62-70.

Θρίλερ και… “διπλό”

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Κολοσσός μείωσε και έφτασε ένα καλάθι μακριά από τον Ηρακλή (68-70, 33’). Οκερεαφόρ και Σούλερ κρατούσαν τους φιλοξενούμενους μπροστά, όμως οι γηπεδούχοι δεν τους επέτρεψαν να… χαλαρώσουν, όντας σταθερά κοντά στο σκορ. Ο Κρομά πήρε το… όπλο του και ο Κολοσσός έφτασε στο -2 (81-83, 39’), ενώ ο Τζάκσον μείωσε στον πόντο (84-85) στα 8’’ πριν το τέλος. Οκερεαφόρ και Σούλερ έστειλαν τον Ηρακλή το +4 (84-88) στα 6’’ και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, με τον Κολοσσό να μην μπορεί στο τέλος να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Τελικό σκορ 86-88 και μεγάλη νίκη για τον Ηρακλή.

Παίκτες – κλειδιά: Από 17 πόντους σκόραραν οι Ζάρας και Σούλερ, συμβάλλοντας καθοριστικά στη νίκη του Ηρακλή.

Πού κρίθηκε: Ο Ηρακλής το έβλεπε… βαρέλι από μακριά, έχοντας 52% στα τρίποντα.

Διαιτητές: Σχοινάς, Παναγιώτου, Παπαθανασίου.

Δεκάλεπτα: 21-20, 41-53, 62-70, 86-88

Καστρίτης: “Σήμερα εδώ ήταν 11 μάγκες”

Ο Γιάννης Καστρίτης αποθέωσε τους παίκτες του, μετά τη νίκη του Ηρακλή μέσα στην έδρα του Κολοσσού.

Αναλυτικά τα όσα είπε στη συνέντευξη Τύπου:

“Αρχικά, θα ήθελα να πω πολλά μπράβο και να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Σήμερα ήταν έντεκα μάγκες εδώ. Τόσους είχαμε σήμερα, γιατί αντιμετωπίζουμε πολλά προβλήματα τραυματισμών και για ακόμη ένα παιχνίδι παίξαμε χωρίς έναν ξένο. Ο Γκάρετ είναι τραυματίας. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία ομάδα που έβλεπε το ματς ως τελικό και ήθελε πολύ τη νίκη και είναι μία εξαιρετική και πολύ καλά δουλεμένη ομάδα. Για εμάς, το ζητούμενο ήταν να μείνουμε συνεπείς και συγκεντρωμένοι και να έχουμε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά για ένα εκτός έδρας παιχνίδι.

Μπορώ να πω ότι και οι έντεκα παίκτες, είτε έπαιξαν λίγο, είτε πολύ, έδωσαν το κάτι παραπάνω για να φτάσουμε στη νίκη. Συνεχίζουμε. Το πρωτάθλημα είναι πολύ μακρύ. Εμείς ξεκινήσαμε καλά τη σεζόν και στη συνέχεια περάσαμε έναν μήνα με δύσκολα αποτελέσματα. Όμως, βλέπουμε ότι με την σκληρή δουλειά πατάμε και πάλι στα πόδια μας. Ξέρουμε ότι πολλά αποτελέσματα μπορεί να είναι απροσδόκητα και μπορεί να κάνουμε μεγάλες νίκες και κακές ήττες στο μέλλον. Το σημαντικό είναι να είμαστε ενωμένοι και να εμπιστευόμαστε τη δουλειά μας. Θέλουμε να συλλέγουμε όσες περισσότερες νίκες μπορούμε, για να δούμε τι μπορούμε να καταφέρουμε στη διάρκεια αυτού του μαραθωνίου. Τέλος, θα ήθελα να ευχηθώ καλή συνέχεια στην ομάδα του Κολοσσού”.

Λυκογιάννης: “Πολύ κακή ήττα”

Από την πλευρά του ο κόουτς του Κολοσσού, Άρης Λυκογιάννης, ανέφερε: “Ήταν ένα παιχνίδι που μας αφήνει πολύ πικρή γεύση στο τέλος και έχουμε ανάμικτα συναισθήματα. Μπορώ να κατηγορήσω πολύ τους παίκτες μου για την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Μεγάλη χαλαρότητα και αμυντική προσέγγιση που δεν αρμόζει στην κρισιμότητα ενός τέτοιου παιχνιδιού μέσα στην έδρα σου, που θες να κερδίσεις. Επιτρέψαμε 53 πόντους, επιτρέψαμε στους καλούς τους σουτέρ να σουτάρουν ανενόχλητοι, χωρίς να τους βάλουμε κάποια πίεση. Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα μας ήταν πολύ διαφορετική. Μπήκαμε με καλύτερη διάθεση, παίξαμε πιο σκληρά στην άμυνα. Παρά το γεγονός ότι ήμασταν πολύ φορτωμένοι με φάουλ, γυρίσαμε το ματς. Και στο τέλος για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, πηγαίνει στη ρωσική ρουλέτα της τελευταίας φάσης, που η μπάλα πάλι είναι στα χέρια μας και πάλι χάνουμε την επίθεση. Δυστυχώς, είναι μία πολύ κακή ήττα. Ακυρώνουμε τις εκτός έδρας νίκες, με τις εντός έδρας ήττες που κάνουμε και βάζουμε την ομάδα σε περιπέτειες, συν το γεγονός ότι ψυχολογικά μας πληγώνει και μας πονάει αυτό. Θα αφήσουμε αυτό το ματς πίσω μας και θα προσπαθήσουμε να προετοιμαστούμε για το επόμενο δύσκολο παιχνίδι που έχουμε στη Λήμνο”.