ΑΕΚ: Κέρδισε ΚΑΙ τον Άρη στο ΟΑΚΑ και “τρέχει” σερί 6 νικών στην Basket League!

2019-12-13T19:45:56+00:00 2019-12-13T20:33:01+00:00.

13/Dec/19 19:45

Η ΑΕΚ κέρδισε και τον Άρη για την 11η αγωνιστική της Basket League στο ΟΑΚΑ με 92-79 και “τρέχει” πλέον νικηφόρο σερί 6 θετικών αποτελεσμάτων στο πρωτάθλημα. Ξεχώρισε ξανά το δίδυμο των Σαντ-Ρος και Λάνγκφορντ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, ήταν πολύ καλή μέχρι και το 15ο λεπτό και προηγήθηκε με +15 πόντους, αλλά ο Άρης αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο.

Όμως οι γηπεδούχοι με τους Λάνγκφορντ, Σαντ-Ρος και Χρυσικόπουλο να κάνουν την διαφορά, τελικά πήραν την πολύτιμη νίκη και “σκαρφαλώνουν” στην βαθμολογία, δείχνοντας σε εξαιρετική κατάσταση.

Πλέον έχει ρεκόρ 7-4 και έξι συνεχόμενες νίκες στην Basket League, ενώ ο Άρης παραμένει τελευταίος στην κατάταξη με ρεκόρ 2-9!

Το παιχνίδι

Από το +15 η ΑΕΚ στο… -2 ο Άρης!

Πολύ καλά ξεκίνησαν το ματς οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν από νωρίς με διαφορά double score (10-5 στο 5′). Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός και μείωσε σε 17-14 (στο 8′) με 3/6 τρίποντα (50%) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με, 19-15 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε πολύ δυνατά και με σερί 11-0 “εκτόξευσε” την υπέρ της διαφορά στο +15 (30-15 στο 13′) και αυτόματα έγινε το φαβορί για την νίκη. Οι “κίτρινοι” αντέδρασαν με εντυπωσιακό τρόπο και με επιμέρους σκορ 13-4, μείωσαν σε 34-28 (στο 17′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το “καθάρισε” η ΑΕΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με, το ντέρμπι καλά να κρατεί και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 48-48 (στο 24′). Η ΑΕΚ έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε ξανά με +8 (56-48 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, συνολικό επιμέρους σκορ 18-6 και τον Άρη πίσω στο σκορ με 66-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ο Άρης δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει σε μεγάλα μεγέθη και μείωσε σε 75-67 (στο 35′), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. 3′ λεπτά πριν το φινάλε, η ΑΕΚ όμως βρίσκοντας μακρινά σουτ, ήταν μπροστά με 84-75 και “αγκαλιά” με την νίκη. Τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την 6η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα, με 92-79!

Που κρίθηκε: Στο 24ο λεπτό το ματς ήταν 48-48, όμως η ΑΕΚ μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έκανε επιμέρους σκορ 18-6, προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά (66-54) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σαντ-Ρος ήταν και πάλι εξαιρετικός με 19 πόντους, 19 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για την ΑΕΚ την διαφορά έκαναν επίσης, ο Λάνγκφορντ με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Γκίκας με 15 πόντους και 5 ασίστ και ο Χρυσικόπουλος με 15 πόντους και 3 ασίστ.

Από τον Άρη ιστορία στην Basket League, κόντεψε να γράψει ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς καθώς έφτασε μία “ανάσα” από το triple double με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 66-54, 92-79.