Ήφαιστος: Με την άμυνα “λύγισε” τον Κολοσσό και επέστρεψε στις νίκες στην Basket League! (video)

2019-12-14T16:34:44+00:00 2019-12-14T19:12:14+00:00.

14/Dec/19 16:34

BASKET LEAGUE / ǖIӔϓ ˇ̍ϕ - ʏˏӓϓ (֙ԏÑVɁ: ÉّÏӠÊϕԆɏՋǓ / EUROKINISSI)

Μετά από δύο ήττες στην Basket League, ο Ήφαιστος Λήμνου κέρδισε χάρη στην άμυνα του, τον Κολοσσό Ρόδου με 72-64 για την 11η αγωνιστική και επέστρεψε στις νίκες.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου, ήταν από το πρώτο ημίχρονο καλύτεροι αλλά είχαν μικρό προβάδισμα και ουσιαστικά “κλείδωσαν” την υπόθεση νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου δέχθηκαν μόλις 11 πόντους και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +10, αφού ο Κολοσσός δεν κατάφερε να πετύχει την μεγάλη ανατροπή.

Πλέον ο Ήφαιστος Λήμνου έχει ρεκόρ 6-5 και εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα που οδηγεί στα playoffs, ενώ ο Κολοσσός Ρόδου μετράει 3 συνεχόμενες ήττες και δεν κοιτάει μπροστά του αλλά… πίσω του από εδώ και πέρα!

Το παιχνίδι

Ντέρμπι και μικρό προβάδισμα για Ήφαιστο!

Ντέρμπι ήταν από νωρίς ο αγώνας, με τον Ήφαιστο όμως να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 11-7 (στο 5′) και τον Έβανς να έχει 6 πόντους και 2 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προηγούνται (15-12 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με, τον Κολοσσό μπροστά με 18-17 και επιμέρους σκορ 6-2.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα χαμηλός αλλά οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου κατάφεραν να προηγηθούν ξανά με +7 (30-23 στο 16′) και επιμέρους σκορ 13-5. Ο Κολοσσός μείωσε σε 32-29 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 37-33.

Με την άμυνα πήρε το ματς ο Ήφαιστος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Λήμνο ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και να δίνουν μεγάλη βάση στην άμυνα, αλλά αυτό βοήθησε τον Ήφαιστο να διατηρήσει το προβάδισμα (41-36 στο 25′). Ο Κολοσσός βρέθηκε για πρώτη φορά στο -9 (51-42 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους, μπροστά με 54-44 και φαβορί για την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η ομάδα του κόουτς Μανωλόπουλου έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι και στο 34ο λεπτό ήταν μπροστά με 61-52. Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Κολοσσός “πάλευε” για την ανατροπή, και μείωσε σε 68-62, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη με 72-64!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Ήφαιστος Λήμνου δέχθηκε μόλις 11 πόντους παίζοντας εξαιρετική άμυνα και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (54-44), την οποία δεν κατάφερε να καλύψει μέχρι το τέλος ο Κολοσσός.

Παίκτης-κλειδί: Ο Έβανς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής και έκανε double double με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ καλό ματς έκαναν ο Μούρτος με 10 πόντους, 2 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ και ο Χαριτόπουλος με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-33, 54-44, 72-64.

Μανωλόπουλος: “Έχουμε ένα πολύ δύσκολο πρωτάθλημα και θα πάει έτσι μέχρι το τέλος”

Αναλυτικά τι είπε ο προπονητής του Ηφαίστου:

“Καταρχάς να ευχηθώ τα καλύτερα στην οικογένεια Μούρτου που αυξήθηκε! Τα γεννητούρια στη Λήμνο πηγαίνουν πολύ καλά, είναι τα τρίτα σε ενάμισι χρόνο Εύχομαι και περισσότερα. Από κει και πέρα, αναφορικά με το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά. Οι δυο ομάδες είναι πολύ καλές, ο Κολοσσός  έχει ταλέντο, πολύ καλό προπονητή και είναι δουλεμένη ομάδα. Έχουν περισσότερους από 80 πόντους μέσο όρο.

Ήθελαν πάρα πολύ τη νίκη, αυτό φάνηκε, όπως τη θέλαμε κι εμείς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα καμία από τις δύο ομάδες να μη βρει ρυθμό στην επίθεση και τα ποσοστά μας να μην είναι καλά. Είχαμε στόχο να περιορίσουμε την επίθεση του Κολοσσού, τα καταφέραμε σε μεγάλο βαθμό αφού σημείωσαν 64 πόντους και ο λόγος που μας έδωσε τη νίκη. Στην επίθεση είχαμε καλές και κακές στιγμές. Ήμασταν αρκετά άστοχοι. Θεωρώ ότι θα έχουμε παιχνίδια που θα είμαστε έτσι αλλά και παιχνίδια που θα είμαστε πολύ καλύτερα. Έχουμε ένα πολύ δύσκολο πρωτάθλημα και θα πάει έτσι μέχρι το τέλος. Οι ομάδες είναι καλές και ποιοτικές. Είναι διαφορετικό από πέρσι κι εύχομαι να πάνε όλα καλά”.

Λυκογιάννης: “Προδοθήκαμε από την πολύ κακή επιθετικά μέρα στην οποία βρεθήκαμε”

Αναλυτικά τι είπε ο προπονητής του Κολοσσού:

“Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ηφαίστου για τη νίκη. Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και άστοχες. Δεν έχω παράπονο από την αμυντική συμπεριφορά της ομάδας μου. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια στο αμυντικό κομμάτι, δυστυχώς όμως προδοθήκαμε από την πολύ κακή επιθετικά μέρα στην οποία βρεθήκαμε. Είχαμε 2/18 σουτ τριών πόντων εκ των οποίων τα 6-7 ήταν με τους παίκτες μας ελεύθερους χωρίς να πιέζονται από την άμυνα.

Συν ότι αστοχήσαμε σε 11 βολές που είναι απαγορευτικός αριθμός για εκτός έδρας παιχνίδι. Αυτό ήταν το πιο βασικό στοιχείο το οποίο πληρώσαμε σήμερα. Ήμασταν για 40 λεπτά μέσα στο ματς. Κάθε φορά που επιστρέφαμε, χάναμε μια μεγάλη ευκαιρία να ευστοχήσουμε σε ένα σουτ και να βάλουμε ακόμα μεγαλύτερη πίεση στην ομάδα του Ηφαίστου. Δεν τα καταφέραμε, ο Ήφαιστος ευστόχησε στις κρίσιμες βολές στο τέλος και κέρδισε δίκαια”.