Ρέθυμνο: Κάνει… κουμάντο στην έδρα του, θριάμβευσε και επί του Ιωνικού (video)

2019-12-14T16:36:16+00:00 2019-12-14T19:03:09+00:00.

Stelios Toromanidis

14/Dec/19 16:36

BASKET LEAGUE / ÑÅÈÕÌÍÏ - ÉÙÍÉÊÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÓÔÅÖÁÍÏÓ ÑÁÐÁÍÇÓ / EUROKINISSI)

Τις τέσσερις εντός έδρας νίκες έφτασε το Ρέθυμνο έπειτα από την επικράτηση του με 90-76 απέναντι στον Ιωνικό Νικαίας για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας παρότι έχει μόνο ήττες εκτός Κρήτης (0-6 ρεκόρ) μετά από 11 συνολικά αγώνες στην φετινή Basket League.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Λαμόντ Μάρεϊ αποτέλεσε τον “εξολοθρευτή” για την άμυνα των φιλοξενούμενων με 31 πόντους και 5/9 σουτ τριών πόντων, ο Κονέρ Φράνκαπ ήταν σημαντικός με 22 πόντους και ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να πετύχει την έβδομη νίκη του, όμως με 6 επικρατήσεις και 5 ήττες παραμένει στην πρώτη οκτάδα.

Διακύμανση αγώνα

Με έναν εκπληκτικό Μάρεϊ που σκόραρε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα της Κρήτης το Ρέθυμνο πήρε τα ηνία του αγώνα, είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα (4/7 με 57,1%) και προηγήθηκε με 5 πόντους (26-21) στο 10′, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ο Μαυροκεφαλίδης με 8 πόντους (με τους οποίους έγινε ο 27ος παίκτης που έφτασε τους 3.000 πόντους στη ιστορία της Basket League) πρωταγωνιστούσε στο σκοράρισμα.

Ο Φρανκαμπ έδωσε βοήθεια επιθετικά στον Μάρεϊ από την μεριά των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και η διαφορά έφτασε τους 9 (30-21) στο 11′, πριν ο Μπαρτ “πάρει” το όπλο του για τον Ιωνικό Νικαίας και μειώσει στους 6 πόντους (33-27) στο 12′. Οι παίκτες του Ζιάγκου όμως δεν πανικοβλήθηκαν, είχαν 11 περισσότερες επιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν το υπέρ τους προβάδισμα στους 11 πόντους (51-40) πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στο +10 (51-41).

Με τρία τρίποντα του Μπαρτ (20 π.), ένα του Τζόουνς (9 π.), δυο δίποντα του Μαυροκεφαλίδη (15 π.) και ένα του Δημάκου (2 π.), οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 18-8 σερί για να μειώσουν στους 2 πόντους (61-59) στο 26′. Ο Φράνκαπ (17 π.) έβαλε το τέταρτο και πέμπτο του τρίποντο με την διαφορά να ξεφεύγει εκ νέου στο +7 (72-65) στο 30′.

Ο Χαραλαμπόπουλος μείωσε για τους παίκτες του Βετούλα στους πέντε πόντους (74-69) στο 32′, όμως ο Μάρεϊ ήταν “ασταμάτητος” και ανέβασε την διαφορά για την ομάδα του με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να φτάσει στην επικράτηση με 90-76.

Παίκτης Κλειδί

Κορυφαίος των νικητών στον εντός έδρας αγώνα τους ήταν ο Μάρεϊ με 31 πόντους. Τόσο στο πρώτο ημίχρονο, όσο και στην τέταρτη περίοδο με σημαντικούς πόντους έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει στην νίκη.

Σημείο Κλειδί

Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, όπως και η τέταρτη περίοδο που το Ρέθυμνο με τους Μάρεϊ και Φράνκαπ μπόρεσε να “αμυνθεί” της αντεπίθεσης των παικτών του Βετούλα, σχετικά άνετα.

Δεκάλεπτα: 26-21, 51-41, 72-65, 90-76.