Προμηθέας: Απόδραση από την Θεσσαλονίκη μετά από “θρίλερ”! (videos)

2019-12-14T16:37:27+00:00 2019-12-14T19:20:08+00:00.

14/Dec/19 16:37

Lypovi_iraklis_promitheas

Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα του Ηρακλή, μετά από ένα παιχνίδι… έπος, με τον Κατσίβελη να σκοράρει στο τέλος και να δίνει το θετικό αποτέλεσμα στους Πατρινούς!

Ένα πραγματικό… θρίλερ εκτυλίχθηκε στο “Ιβανόφειο”, με τον Προμηθέα να είναι εκείνος που στο τέλος έφυγε με το θετικό αποτέλεσμα από το παρκέ, επικρατώντας του Ηρακλή με 72-70.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, με τον Κατσίβελη να διαμορφώνει το 72-70, τον Προμηθέα να βγάζει την τελευταία άμυνα και το παιχνίδι να τελειώνει υπέρ τον Πατρινών.

Κορυφαίος του Προμηθέα ήταν ο Αγραβάνης με 18 πόντους, ενώ από την άλλη οι 21 του Χάνλαν δεν ήταν αρκετοί.

Η Εξέλιξη:

Ισορροπία στην αρχή

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με τον Ηρακλή να βρίσκει μερικά ξεσπάσματα και να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 17-13 (7’). Παρόλα αυτά οι Πατρινοί δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-21.

Πέρασε μπροστά ο Προμηθέας

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να βρίσκει ρυθμό και να παίρνει με την σειρά του και εκείνος ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων. Παρόλα αυτά ο Ηρακλής είχε και πάλι απαντήσεις, κλείνοντας το ημίχρονο στο 39-40.

Τα ηνία στους Πατρινούς

Η Ηρακλής ανέκτησε εκ νέου τα ηνία (44-40, 21’), όμως ο Προμηθέας είχε την απάντηση. Οι Πατρινοί, με όπλο την άμυνα, κράτησαν χαμηλά τους γηπεδούχους, φτάνοντας ακόμα και στο +8, με 46-54 (26’). Ο Ηρακλής αντέδρασε προς στιγμήν και μείωσε, με το δεκάλεπτο να κλείνεις το 51-55.

Θρίλερ με Κατσίβελη… ήρωα!

Οι γηπεδούχοι άντεξαν και έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία (62-62, 35’) με την αναμέτρηση να μετατρέπεται σε ένα μεγάλο θρίλερ! Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το τελευταίο λεπτό, όπου το σκορ ήταν 70-70. Ο Κατσίβελης πήρε την ευθυνη και έβαλε τον Προμηθέα μπροστά με 72-72, ο Ηρακλής δεν βρήκε σκορ στην επίθεση και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα της Πάτρας νικήτρια με 70-72.

Παίκτης – κλειδί: Ο Δημήτρης Αγραβάνης μπορεί να μην έβαλε το τελευταίο καλάθι, όμως ήταν ο κορυφαίος του Προμηθέα στο παρκέ, με τον 24χρονο φόργουορντ να τελειώνει το παιχνίδι με 18 πόντους

Πού κρίθηκε: Το καλάθι του Προμηθέα στο 39′, η άμυνα στην συνέχεια και το επιθετικό ριμπάουντ μετά την χαμένη τελευταία επίθεση ήταν τα σημεία που έκριναν το ματς.

Το απολαυστικό φινάλε της αναμέτρησης:

Δεκάλεπτα: 23-21, 39-40, 51-55, 70-72

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Ψαριανός, Ζάχαρης

Γιατράς: “Τρομερός ο κόσμος του Ηρακλή, παίξαμε με καρδιά”

giatras_iraklis_promitheas

Απόλυτα ικανοποιημένος με την απόδοση της ομάδας του εμφανίστηκε ο Μάκης Γιατράς μετά το τέλος του αγώνα με τον Ηρακλή, ενώ αποθέωσε και τον κόσμο του “Γηραιού”.

Αναλυτικά:

“Καταρχάς να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου αλλά και στον Ηρακλή για την προσπάθεια. Ο κόσμος του Ηρακλή ήταν τρομερός, δημιούργησε φανταστική ατμόσφαιρα και μας δυσκόλεψε αρκετά. Πραγματικά τέτοιες εξέδρες ανεβάζουν την ποιότητα του πρωταθλήματος και μακάρι να υπήρχαν σε περισσότερα γήπεδα. Άλλο να σου το λένε, άλλο να το βλέπεις στην τηλεόραση, κι άλλο να το ζεις, όπως σήμερα.

Πραγματικά αξίζουν συγχαρητήρια και στην ομάδα και στον κόσμο. Έχουμε παίξει σε αρκετές έδρες στην Ευρώπη, έχουμε παίξει ξανά με τον Ηρακλή, αλλά πολύ παλιά, στην Α2, αλλά τέτοιο πράγμα δεν το περίμενα! Όσο για τα αγωνιστικά, εμείς κερδίσαμε γιατί παίξαμε με καρδιά και αντιδράσαμε όταν τραυματίστηκε ο Αγραβάνης. Ήμασταν ψύχραιμοι σε κρίσιμα σημεία, πήραμε ριμπάουντ, είχαμε ένα σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ και ένα σουτ και κερδίσαμε. Συνεχίζουμε για την δύσκολη συνέχεια, ώστε να πάρουμε και άλλες σημαντικές νίκες τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη”.

Καστρίτης: “Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο”

Kastritis_synentefksi_Typou

Από την πλευρά του ο προπονητής του Ηρακλή δήλωσε:

Για το ματς με τον Προμηθέα: «Να δώσουμε συγχαρητήρια στον Προμηθέα και τον κόουτς, Μάκη Γιατρά, για τη νίκη τους σήμερα και γενικά για την πορεία που έχουν μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα το Κύπελλο, αλλά και την Ευρωπαϊκή διοργάνωση που αγωνίζονται. Είμαστε πάρα πολύ στεναχωρημένοι, πιο πολύ στεναχωρημένοι από κάθε άλλη ήττα. Θεωρώ ότι σήμερα τα παιδιά ξεπέρασαν τον εαυτό τους, προσπάθησαν πάρα πολύ, αλλά κάποιες μικρές αλλά πολύ σημαντικές λεπτομέρειες, κρίνουν τον τελικό νικητή.

Όταν αγωνίζεται απέναντι σε ομάδες όπως ο Προμηθέας, πρέπει να τα κάνεις όλα τέλεια και να είσαι συνεπής. Μιλάμε για ένα ματς που είχε 16 εναλλαγές στο σκορ, ήταν ένα παιχνίδι πολύ υψηλού επιπέδου. Μας πήραν 13 επιθετικά ριμπάουντ που ήταν κομβικός παράγοντας στην έκβαση του αποτελέσματος. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Συγχαρητήρια στον Προμηθέα, αλλά και στα παιδιά μας για την προσπάθεια τους. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την στήριξή του. Πρέπει να κρατήσουμε ψηλά το κεφάλι και να προετοιμαστούμε για ακόμη ένα δύσκολο παιχνίδι με τον Ήφαιστο Λήμνου».

Για την διαιτησία: «Δεν θα μιλήσω για την διαιτησία, δεν έχω μιλήσει ποτέ».

Για τον Γκάρετ: «Ο Ντάριους λείπει αρκετό καιρό, σχεδόν έχουμε ξεχάσει ότι είναι απώλεια. Χρίζει συγχαρητηρίων η προσπάθεια και ο Προμηθέας είχε απουσίες και το σημαντικό είναι όσοι αγωνίζονται να δίνουν το 100%. Δουλειά μας είναι να βελτιώνουμε τις μικρές λεπτομέρειες»