Ήφαιστος: ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ τέταρτη περίοδος και μεγάλη νίκη κόντρα στον Ηρακλή! (videos)

2019-12-21T16:26:00+00:00 2019-12-21T19:35:02+00:00.

21/Dec/19 16:26

evans_ifaistos_irakllis

Αν και ο Ηρακλής είχε τον έλεγχο του ματς για 30′, τελικά είδε τον Ήφαιστο να επιστρέφει στη τέταρτη περίοδο και να παίρνει μία μεγάλη νίκη στην Λήμνο, με τους Έβανς-Σταμάτη να είναι εξαιρετικοί!

Ο Ήφαιστος δεν πτοήθηκε από το -8 στη τρίτη περίοδο και όχι μόνο κέρδισε τον Ηρακλή με σκορ 79-65 στη Λήμνο, αλλά πήρε και μία μεγάλη διαφορά, αποτέλεσμα της τρομερής τέταρτης περιόδους του (36-15)! Απίστευτος ο Σταμάτης, ασταμάτητος ο Έβανς για τους νικητές, ”μόνος” ο Σούλερ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Ήφαιστος ανέβηκε στο 7-5, με τον Ηρακλή να υποχωρεί στο 5-7. Για την 13η αγωνιστική, ο Ήφαιστος φιλοξενείται από το Περιστέρι (28/12, 15:45), ενώ ο Ηρακλής υποδέχεται τον ΠΑΟΚ, στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (28/12, 17:45).

Η εξέλιξη: Ο Ήφαιστος ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε ακόμα και με 16-11, σε ένα ματς που δεν είχε ιδιαίτερα καλό ρυθμό στην επίθεση. Ο Ηρακλής μείωσε σε 16-15 με το τέλος του δεκαλέπτου, επιβεβαιώνοντας πως η αναμέτρηση θα είναι ντέρμπι.

Ανάλογο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με τους Σον Έβανς και Μιχάλη Πελεκάνο να δίνουν ώθηση στους γηπεδούχους, ενώ Τζαμάλ Σούλερ και Άλεξ Ντέιβις ήταν οι ”απαντήσεις” των φιλοξενούμενων για το προσπέρασμα του ημιχρόνου με 33-34.

Τρομερή ανατροπή και νίκη!

davis_iraklis_ifaistos

Οι δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος εμφανίστηκαν νευρικές και άστοχες, με αποτέλεσμα στη τρίτη περίοδο να έχουν μπει μόλις 26 πόντοι συνολικά. Ο Σούλερ από μακριά, μαζί με τους Βασίλη Καββαδά-Ολίβιερ Χάνλαν έδωσαν ”αέρα” 7 πόντων (39-46) στον Ηρακλή στο 26′, με τον Ήφαιστο να δείχνει ανήμπορος να σκοράρει. Το 30′ βρήκε το σκορ στο 43-50.

Δια χειρός Δημήτρη Σταμάτη, ο Ήφαιστος πέρασε μπροστά με 51-50 μόλις σε 1′, ο Σούλερ ”πυροβόλησε” και πάλι, με τον Έβανς να ”χτυπάει” στη ρακέτα του Ηρακλή, για ένα ακόμα double-double. O Μάριο Λιτλ μπήκε στην εξίσωση και οι Λημνιώτες όχι μόνο πήραν τοπ προβάδισμα, αλλά και μία καλή διαφορά, φτάνοντας στο +9 (66-57) στο 34′! Το 71-58, μετά από ασφυκτική άμυνα και αποτελεσματική επίθεση, στο 38′ έφερε και το τέλος της αναμέτρησης, με το τελικό σκορ να είναι το 79-65!

Πού κρίθηκε: Από το 42-50, ο Ήφαιστος προσπέρασε για το 66-57 με επιμέρους 24-7 (συνολικά 37-15), στοιχείο που ήταν το καθοριστικότερο της αναμέτρησης.

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός και τρομερός ο Σοβ Έβανς με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ 18 είχε και ο Δημήτρης Σταμάτης. Στους 12 ο Μάριο Λιτλ και στους 10 ο Μιχάλης Πελεκάνος.

Από πλευράς Ηρακλή, ξεχώρισε ο Τζαμάλ Σούλερ με 20 πόντους, ενώ 8 με 11 ριμπάουντ είχε ο Βασίλης Καββαδάς και 11 ο Άλεξ Ντέιβις.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 33-34, 43-50, 79-65

Τα στατιστικά:

Καστρίτης: “Κέρδισε αυτός που το ήθελε περισσότερο”

manolopoulos_kastritis

Αναλυτικά τι δήλωσε ο προπονητής του Ηρακλή:

“Πολλά συγχαρητήρια στον κόουτς και την ομάδα του Ηφαίστου για τη νίκη και για τη μέχρι τώρα πορεία στο πρωτάθλημα. Δείχνουν μια αξιοζήλευτη σταθερότητα. Κάτι το οποίο σε μένα αρέσει πάρα πολύ, είναι ότι ξεκινάνε για να “χτίσουν” μέσα στο παιχνίδι από το κομμάτι της άμυνας, από το πάθος και την ένταση. Κάπως έτσι κρίθηκε το σημερινό παιχνίδι, θεωρώ -και νομίζω ότι θα συμφωνήσουν όλοι- ότι η τελική διαφορά δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Νομίζω ότι μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήμασταν τακτικά και πνευματικά, όπως ακριβώς θέλαμε. Κάπου εκεί όμως, για ένα μικρό χρονικό διάστημα χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας, ο Ήφαιστος μας πίεσε πάρα πολύ. Ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση”.

Για το τέταρτο δεκάλεπτο: “Ο Σταμάτης έδωσε το έναυσμα με τα κλεψίματα που έκανε στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου. Εκεί έγινε η αρχή για να χτίσει ο Ήφαιστος ό,τι έχτισε από εκεί και έπειτα. Όταν μιλάμε για ένα παιχνίδι με δύο ποιοτικές ομάδες και έντονες προσωπικότητες, σίγουρα θα υπάρξουν πιο έντονες αντιδράσεις, ίσως ακόμη και στο σημείο της υπέρ-αντίδρασης. Νομίζω ότι στο τέλος παρακολουθήσαμε ένα παιχνίδι, που κέρδισε αυτός που το ήθελε περισσότερο”.

Μανωλόπουλος: “Δεν τα παρατήσαμε ποτέ, πιστέψαμε στη νίκη, βγάλαμε χαρακτήρα”

kastritis_manolopoulos

Αναλυτικά τι δήλωσε ο προπονητής του Ηφαίστου:

“Ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Ο Ηρακλής είναι μία πολύ ποιοτική ομάδα, πολύ καλά δουλεμένη από τον κόουτς Καστρίτη, έχει προσωπικότητες και παίκτες που έχουν παίξει στην EuroLeague. Μιλάμε για ένα πολύ καλό σύνολο. Αυτό έκανε τη δουλειά μας εκ προοιμίου πολύ δύσκολη. Ξεκινήσαμε καταπληκτικά το παιχνίδι, βγάλαμε ενέργεια, πιέσαμε την μπάλα, τρέξαμε το γήπεδο. Όμως, κάποια στιγμή αυτή η ενέργεια χάθηκε, ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ηρακλής ήταν πολύ καλός στο κομμάτι της τακτικής, γι’ αυτό πήγαμε στα αποδυτήρια, πίσω με έναν πόντο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, παρότι είχαμε μιλήσει στα αποδυτήρια, δεν παίξαμε αυτό που θέλαμε. Δεν είχαμε ρυθμό, χάσαμε ελεύθερα σουτ, κι ο Ηρακλής έπαιξε καλά από την άλλη. Αυτό όμως που με κάνει πολύ ευχαριστημένο και ειλικρινά με συγκίνησε ήταν ο τρόπος με τον οποίο παίξαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Δεν τα παρατήσαμε ποτέ, πιστέψαμε στη νίκη, βγάλαμε χαρακτήρα και ενέργεια στο γήπεδο. Τα δύο κλεψίματα του Δημήτρη (Σταμάτη) ήταν πολύ σημαντικά για να πάρουμε αυτοπεποίθηση. Νομίζω ότι ήμασταν καταπληκτικοί. Είναι πολύ εύκολο για μένα να πω ότι έχω τους καλύτερους κανόνες στην άμυνα και να πάρω τα εύσημα, αλλά όσο καλούς κανόνες κι αν έχεις, αν οι παίκτες δεν βγάλουν τέτοιο πάθος, πίστη και ενέργεια, δεν μπορείς να κερδίσεις. Εμείς κερδίζουμε μέσα από την άμυνα, κι αυτό καταφέραμε να κάνουμε και σήμερα. Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Ηρακλή και τον κόουτς, είναι ένας μεγάλος σύλλογος. Με τέτοια ιστορία πρέπει να είναι στην Basket League και να πρωταγωνιστεί. Θέλω να πω ένα μεγάλο «ευχαριστώ» στον κόσμο, που μας βοήθησε πάρα πολύ, δημιούργησαν καταπληκτική ατμόσφαιρα. Να ευχηθώ επίσης καλά Χριστούγεννα με υγεία”.

Για τις ανατροπές που κάνει ο Ήφαιστος: “Είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων. Φέτος το πρωτάθλημα έχει περισσότερες καλές ομάδες σε σχέση με πέρσι. Το αν παίζουμε καλά στις τέταρτες περιόδους σημαίνει ότι έχουμε χαρακτήρα και είμαστε καλά προπονημένοι”.

Για το αν κάνει υπολογισμούς για την τελική κατάταξη: “Πιστέψτε με, δεν κάνω ποτέ υπολογισμούς. Κοιτάμε μόνο το επόμενο παιχνίδι, γιατί μόνο έτσι μπορούμε να έχουμε την ομάδα συγκεντρωμένη όλη την εβδομάδα και να μην κάνουμε διάφορους υπολογισμούς. Ή να ονειρευόμαστε τι θα κάνουμε αν κερδίσουμε μια ομάδα ή την άλλη, μετά από πέντε αγωνιστικές. Είναι ένα πρωτάθλημα ανταγωνιστικό. Είμαστε όλοι συγκεντρωμένοι σε αυτό που έρχεται και μόνο”.