Ιωνικός – Πανιώνιος 108-74: Απόλυτοι κυρίαρχοι οι Νικαιώτες! (video)

2019-12-21T16:31:22+00:00 2019-12-21T17:18:44+00:00.

21/Dec/19 16:31

mavrokefalidis_ionikos_panionios

Ο Ιωνικός έκανε τρομερό τρίτο δεκάλεπτο και διέλυσε το αήττητο σερί του Πανιωνίου (108-74), για να σφραγίσει την 7η νίκη του στην Basket League. Εκπληκτικοί Χαραλαμπόπουλος και Μαυροκεφαλίδης, από κοντά και ο Μπαρτ.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα πήρε το… ντέρμπι του “Σοφία Μπεφόν”, όπου τυπικά φιλοξένησε τον συγκάτοικο Πανιώνιο.

Το ματς ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο (42-41), ωστόσο έγινε παράσταση για ένα ρόλο στο δεύτερο 20λεπτο, με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να επιβεβαιώνει την ολοένα ανοδική του πορεία, για να βάλει το μεγαλύτερο λιθαράκι στο 7-5 του Ιωνικού, αφήνοντας στο 5-7 τον Πανιώνιο, ο οποίος είδε το σερί τριών νικών που είχε, να τερματίζεται με μια βαριά ήττα.

Εξέλιξη αγώνα

Ο Πανιώνιος έκανε εξαιρετική και συγκεντρωμένη πρώτη περίοδο, με πρωταγωνιστή τον Σάμουελς, ο οποίος είχε ήδη 10 πόντους στα πρώτα έξι λεπτά (9-14), ενώ ο Βεργίνης διαμόρφωσε το 15-21 του 10’.

Όμως ο Ιωνικός απάντησε με Μαυροκεφαλίδη, Χαραλαμπόπουλο και Μπαρτ, δίνοντας γρήγορο ρυθμό στο ματς, για να ανατρέψει τα πράγματα, χτίζοντας δικό του +6 (40-34), πριν το εύθραυστο 42-41 του πρώτου μέρους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό της απόλυτης κυριαρχίας της ομάδας του Νίκου Βετούλα, η οποία με τον Χαραλαμπόπουλο να είναι ασταμάτητος και τους Μαυροκεφαλίδη και Μπαρτ στο πλευρό του, έχτισε διαφορά άνω των 20 πόντων (76-55, 30’), έχοντας τον απόλυτο έλεγχο.

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να πυροβολούν συνεχώς πίσω από τα 6,75μ. (18/37) και να ολοκληρώνουν το ματς με το θριαμβευτικό 108-74!

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε πολύ μεγάλη εμφάνιση, με 33 πόντους (6/11 τρίποντα), οδηγώντας τον Ιωνικό μαζί με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο (18π.), αλλά και τους Στιβ Μπαρτ (25π.) και Τζαμάλ Τζόουνς (17π.). Από πλευράς Πανιωνίου ο Σάμουελς είχε 19π.

Που κρίθηκε

Το τρίτο δεκάλεπτο τα έκρινε όλα στο Φάληρο, αφού από το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (42-41), ο Ιωνικός πάτησε γκάζι και άφησε… σκόνη πίσω του, με βροχή από τρίποντα (18/37), παίρνοντας μια θριαμβευτική νίκη!

Δεκάλεπτα: 15-21, 42-41, 76-55, 108-74.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Σώμος, Λόρτος

vetoulas_ionikos_panionios

Βετούλας: “Κυριαρχήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο”

Στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του Ιωνικού, Νίκος Βετούλας εστίασε στην εξαιρετική εμφάνιση της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο: “Θεωρώ ότι μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, στο τρίτο δεκάλεπτο κυριαρχήσαμε. Το ψηλό σχήμα μάς βοήθησε στην άμυνα, για να πάρουμε εύκολα σουτ και να ανοίξουμε το παιχνίδι. Τελικά, κερδίσαμε δίκαια και με μια διαφορά που δεν περιμέναμε. Από εκεί και πέρα ήταν καθοριστική η αποβολή του Βεργίνη και σίγουρα εκμεταλλευτήκαμε την κούραση του Σάμιουελς. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά, είμαι περήφανος για την προσπάθεια που έχουν κάνει. Κλείσαμε έναν κύκλο 10 παιχνιδιών με επτά νίκες και η ομάδα είναι σε πολύ καλή βαθμολογική θέση. Η ομάδα συνεχίζει και πιστεύω ότι θα τελειώσει τη χρονιά όπως πρέπει να την τελειώσει.”

Από την πλευρά του ο προπονητής του Πανιωνίου, Λίνος Γαβριήλ τόνισε: “Θεωρώ ότι είχαμε μία καλή αντίδραση στο πρώτο δεκάλεπτο με το 15-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο χάσαμε με 27-20 κι εκεί ξεκίνησε το πρόβλημα. Είχαμε μπει, με τα παιδιά, σε μια διαδικασία να προετοιμαστούμε με κάποιες διαφορετικές άμυνες. Αλλάζαμε κάποιες καταστάσεις σε ζώνη ή το αντίστροφο. Σε αρκετά σημεία του αγώνα λειτούργησε, αλλά στη συνέχεια χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Επανήλθαμε στο man to man και την κανονική ζώνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο δυστυχώς χάσαμε το μυαλό μας. Πνευματικά δεν δικαιολογείται τέτοια αστάθεια, ειδικά από τη στιγμή που δείξαμε χαρακτήρα και συγκέντρωση σε έδρες όπως το Αλεξάνδρειο και το Ιβανώφειο. Είναι τραγική αυτή η εικόνα, το μομέντουμ που είχαμε στις νίκες δεν την δικαιολογεί. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας να γίνουμε ομάδα με διάρκεια. Παρά τις τρεις νίκες, η ευφορία ήταν τόση που χάσαμε το μυαλό μας. Ο αντίπαλος το εκμεταλλεύτηκε. Υπάρχει τόσο μεγάλο ταλέντο στον Ιωνικό Νικαίας Affidea, που δεν συγχωρεί τέτοια λάθη. Δεν έχουμε παρά να αναλάβουμε την ευθύνη μας κι εγώ πρώτος ως προπονητής. Να απολογηθώ σε αυτούς που απογοητεύσαμε, γιατί η εικόνα ήταν κάκιστη στο δεύτερο ημίχρονο. Ευελπιστώ και πιστεύω πως με σκληρή δουλειά θα επιστρέψουμε εκεί που ήμασταν”.