Λάρισα – ΑΕΚ 76-86: Τρομερός Λάνγκφορντ και… 7 συνεχόμενες νίκες! (videos)

2019-12-22T20:01:45+00:00 2019-12-22T20:11:36+00:00.

22/Dec/19 20:01

Την έβδομη συνεχόμενη νίκη της στην φετινή Basket League πανηγύρισε η ΑΕΚ κερδίζοντας εκτός έδρας και την Λάρισα με 86-76 έχοντας και πάλι σε μεγάλη μέρα τον Κιθ Λάνγκφορντ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν πολύ καλύτερη από το πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 15 πόντους, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο “καθάρισε” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη ούσα μπροστά στο σκορ με +20 και στο φινάλε πανηγύρισε ένα ακόμα εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα.

Πλέον η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 8-4 μετρώντας επτά συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, ενώ η Λάρισα είναι “ουραγός” με 3 νίκες και 9 ήττες.

Η εξέλιξη

Εντυπωσιακή επιθετικά η ΑΕΚ και στο +15!

Εξαιρετικά ξεκίνησε το ματς η ΑΕΚ και προηγήθηκε από νωρίς με 7-0 (στο 3′), όμως οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 7-2 μείωσαν γρήγορα σε 9-7 (στο 6′). Η “ένωση” αντέδρασε άμεσα με εντυπωσιακό σερί 12-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +14(21-7 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 24-9!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η ΑΕΚ συνέχισε να παίζει πολύ καλύτερα και να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα με 32-18 (στο 15′) έχοντας αναγκάσει την Λάρισα να κάνει ήδη 9 λάθη. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου μείωσαν σε 37-27 (στο 18′) με τον Παρκς να έχει 8 πόντους και 7 ριμπάουντ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους “κιτρινόμαυρους” στο +15 (48-33) και τον Λάνγκφορντ να έχει 13 πόντους και 2 ασίστ.

Επέστρεψε από το -20 η Λάρισα αλλά… ηττήθηκε!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Λάρισα ξεκίνησε με την ΑΕΚ να κάνει επιμέρους σκορ 12-7 και να προηγείται για πρώτη φορά με +20 (60-40 στο 24′) “αγκαλιάζοντας” την νίκη από νωρίς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν και τα κατάφεραν με επιμέρους σκορ 10-4 (64-50 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 68-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η Λάρισα προσπάθησε για μία τελευταία αντεπίθεση και με σερί 7-0 μείωσε σε 68-60 (στο 33′) δίνοντας νέο ενδιαφέρον. 5′ λεπτά πριν το τέλος, το ματς ήταν πλέον ντέρμπι με τους γηπεδούχους να έχουν μειώσει σε 71-67 με επιμέρους σκορ 14-3.

Στο τελευταίο τρίλεπτο η ΑΕΚ προηγήθηκε και πάλι με +7 (76-69) και έγινε πάλι το φαβορί για την νίκη. Τελικά οι “κιτρινόμαυροι” πανηγύρισαν ένα ακόμα διπλό με 86-76!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η ΑΕΚ μπήκε ήδη μπροστά με 15 πόντους (48-33) και με επιμέρους σκορ 12-7 ανέβασε το προβάδισμα της στο +20 (60-40), μία διαφορά που δεν μπορούσε να καλύψει η Λάρισα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάνγκφορντ ήταν και πάλι εξαιρετικός με 28 πόντους (9/12 σουτ), 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ καλοί ήταν ο Χρυσικόπουλος με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Σαντ-Ρος με 11 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 9-24, 33-48, 53-68, 76-86.