Ήφαιστος: Έσπασε το εντός έδρας αήττητο του Περιστερίου & “βλέπει” τετράδα

2019-12-28T17:00:33+00:00 2019-12-28T23:22:26+00:00.

Stelios Toromanidis

28/Dec/19 17:00

BASKET LEAGUE / ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ - ÇÖÁÉÓÔÏÓ ËÇÌÍÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Μεγάλο “διπλό” για τον Ήφαιστο Λήμνου που “άλωσε” για πρώτη φορά την φετινή σεζόν την έδρα του Περιστερίου, καθώς νίκησε με 79-75 φτάνοντας το παράλληλα στην βαθμολογία, αφού οι δυο ομάδες έχουν αμφότερες από οκτώ νίκες σε 13 αγώνες τη Baskrt League.

Η ψυχραιμία του Γκίλμπερτ (9 πόντους) στις ελεύθερες βολές στο φινάλε (6/6) σε συνάρτηση με το άστοχο τρίποντο νίκης του Βασιλόπουλου (9″ πριν την λήξη του αγώνα) από πλευράς γηπεδούχων έδωσαν στους Λημνιώτες την πρώτη τους επικράτηση στο συγκεκριμένο γήπεδο έπειτα από πέντε συνεχόμενες ήττες.

Διακύμανση αγώνα

Διαφορετική η εικόνα του αγώνα μεταξύ των πρώτων δυο δεκάλεπτων με την επιθετική προσέγγιση των δυο ομάδων να παρουσιάζει μεγάλες διαφορές. Στην πρώτη περίοδο το ματς είχε υψηλό σκορ με τον Ήφαιστο Λήμνου να έχει πρωταγωνιστή τον Σμιθ και να βρίσκεται στην πρωτοπορία του σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα φτάνοντας την διαφορά στου 4 πόντους (25-21) στο 9′, πριν ο Χάτσερ με δίποντο και φάουλ μειώσει στο 25-24 του 10′.

Οι άμυνες έπαιξαν πρωτεύοντα ρόλο στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι με τους Αγραβάνη και Μορέιρα έτρεξαν ένα επιμέρους 16-6 για να πάρουν το προβάδισμα και να ξεφύγουν με διαφορά 9 πόντων (40-31) στο 17′. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό του 7-0 για το 40-38 του 20′ παρουσιάζοντας εκπληκτικό πρόσωπο στα τρίποντα σε αντίθεση με το Περιστέρι που στηρίχθηκε στα σουτ δυο πόντων.

Με ένα επιθετικό “ξέσπασμα” του Τσαϊρέλη (7 πόντους σε 3′) οι παίκτες του Μανωλόπουλου με 11-3 επιμέρους σκορ πήραν προβάδισμα έξι πόντων (49-43) στο 23′, ενώ λίγο αργότερα με δυο συνεχόμενα εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ. του Λιτλ η διαφορά έφτασε τους 11 πόντους (60-49) στο 28′, πριν το Περιστέρι με 6-0 σερί μειώσει σε 60-55 στο 30′.

Εκπληκτικό 10-0 σερί των φιλοξενούμενων με εξαιρετική άμυνα και σκόρερ τους Έβανς, Τσαϊρέλη στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έστειλε την διαφορά στο +15 (70-55) στο 34′, όμως οι παίκτες του Παπανικολόπουλου πίεσαν σε όλο το γήπεδο και έτρεξαν ένα 9-0 σερί σε τρία λεπτά για το 70-64 του 37′. Ο Ήφαιστος δεν ήταν ψύχραιμος και είχε 3/8 βολές προς το φινάλε, με αποτέλεσμα το Περιστέρι να ρίξει την διαφορά στους δυο πόντους (75-73) στο 39′ έπειτα από τρίποντο του Γκρέι. Ο Γκίλμπερτ αντίθετα με τους συμπαίκτες του ευστόχησε από την γραμμή των ελευθέρων βολών για το 77-73, ο Χάτσερ απάντησε (77-75), οι φιλοξενούμενοι έκαναν το λάθος στο 10,5″ πριν την λήξη του παιχνιδιού, όμως ο Βασιλόπουλος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων για την νίκη και ο Ήφαιστος πήρε την σπουδαία επικράτηση.

Παίκτης Κλειδί

Ο Μάρκους Γκίλμπερτ μπόρεσε να δώσει την νίκη στην ομάδα της Λήμνου με 6/6 ελεύθερες βολές προς το φινάλε, όμως ο Μάριο Λιτλ με 17 πόντους (4/5 τρίποντα) και 3 ασίστ ηγήθηκε των φιλοξενούμενων μέχρι εκείνη την στιγμή έχοντας πολύ καλό συμπαραστάτη τον Μιχάλη Τσαϊρέλη (17 πόντους).

Σημείο Κλειδί

Ένα γρήγορο 10-0 σερί στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε σπουδαίο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως αυτό που οριστικοποίησε την νίκη τους ήταν η ψυχραιμία του Μάρκους Γκίλμπερτ στις ελεύθερες βολές!

Δεκάλεπτα: 24-25, 40-38, 55-60, 75-79.

Στατιστικά του Περιστερίου:

Στατιστικά του Ήφαιστου Λήμνου:

Μανωλόπουλος: “Δείξαμε χαρακτήρα”

Αναλυτικά όσα είπε ο κόουτς της ομάδας της Λήμνου, Σωτήρης Μανωλόπουλος:

«Να ευχηθώ χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία σε όλο τον κόσμο. Είμαι πολύ χαρούμενος για την συγκεκριμένη νίκη, που είναι η πρώτη στο Περιστέρι μετά από πέντε ήττες.

Παρά τους τραυματισμούς και τις απουσίες στα γκαρντ μέσα στο ματς, καταφέραμε να μείνουμε ομάδα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Δείξαμε χαρακτήρα και ο Μάρκους Γκίλμπερτ με τις 6/6 βολές στο τέλος ήταν πολύ σημαντικός. Είμαι χαρούμενος γιατί δείξαμε χαρακτήρα απέναντι στο Περιστέρι που είναι καλά δουλεμένη ομάδα, που διαθέτει πολλούς παίκτες με χαρακτήρα και έμπειρους. Κι αυτό το στοιχείο κάνει τη νίκη μας πιο σπουδαία.

Κι επειδή τελειώνει η χρονιά θα ήθελα να ευχαριστήσω κάποιους ανθρώπους που δεν είναι συνέχεια κοντά μας στην Λήμνο. Τον γιατρό κ. Καραγιάννη, τους φυσιοθεραπευτές μας κ. Ψαρογιώργο, τον κ.Τόϊλο και τον κ. Βαβέτση. Είναι σημαντικοί για μας, θέλω να τους ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου.

Από κει και πέρα, κοιτάμε μπροστά συνεχίζουμε την προσπάθεια μας. Το πρωτάθλημα είναι δύσκολο, έχουμε πολύ σημαντικά παιχνίδια και ο στόχος μας είναι να βελτιωνόμαστε συνέχεια και να είμαστε ανταγωνιστικοί».

Παπανικολόπουλος: “Η διαχείριση των καταστάσεων στα τελευταία λεπτά είναι κάτι που μας έχει πληγώσει”

Από την πλευρά του ο Νίκος Παπανικολόπουλος ανέφερε:

“Πρώτα απ’ όλα να ευχηθώ χρόνια πολλά σε όλο τον κόσμο και το νέο έτος να τους βρει όλους με υγεία και χαμογελαστούς.

Από κει και πέρα, τα ξεκινήματα στα δυο ημίχρονα ήταν τραγικά για μας. Δεχθήκαμε 25 πόντους και επτά τρίποντα στο πρώτο 10λεπτο και στην τρίτη περίοδο πήραν μια διαφορά σημαντική. Καταφέραμε να το γυρίσουμε, αλλά η διαχείριση των καταστάσεων στα τελευταία λεπτά του αγώνα είναι κάτι που μας έχει πληγώσει και το είδαμε αυτό ξανά και στον αγώνα μας με τον Ιωνικό εκτός έδρας”