Ρέθυμνο – Κολοσσός 72-61: Λι και Κάρτερ “εκτέλεσαν” τους Ροδίτες! (videos)

2019-12-28T16:19:10+00:00 2019-12-28T18:03:21+00:00.

28/Dec/19 16:19

frankamp_rethymno_kolossos

Ο Κολοσσός έδειξε ικανός για το “διπλό” στην Κρήτη, όμως το Ρέθυμνο με σερί 11-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο και μεγάλα σουτ από Λι και Κάρτερ πανηγύρισε τη νίκη και οι δύο ομάδες ισοβαθμούν (5-8) στο φινάλε του 2019!

Το νησιωτικό ντέρμπι στην Κρήτη ανέδειξε νικητές τους γηπεδούχους του Ρεθύμνου, που ήταν… καυτό στο κρισιμότερο σημείο!

Ο Κολοσσός έχοντας κάνει σερί 7-0, κρατώντας για 6,5 λεπτά χωρίς πόντο το Ρέθυμνο, πέρασε μπροστά (57-58), αλλά το 11-0 από τους Λι και Κάρτερ, που στάθηκαν στο πλευρό του σπουδαίου Φράνκαμπ, έγειρε την πλάστιγγα!

Πλέον οι δύο ομάδες αποχαιρετώντας τον πρώτο γύρο και το 2019, ισοβαθμούν στο 5-8 και η μάχη για την παραμονή… συνεχίζεται!

Εξέλιξη αγώνα

Το πρώτο δεκάλεπτο στο “Μ. Μερκούρη” ήταν γεμάτο από σερί, αφού το Ρέθυμνο μπήκε με 8-0 (10-5, 5’), ενώ οι Ροδίτες απάντησαν για να πάρουν κεφάλι (17-19, 10’).

Ο Κρόμα ήταν ο πρωταγωνιστής του Κολοσσού, με 15 πόντους ως την ανάπαυλα, δίνοντας +7 στην ομάδα του στο 13’ (20-27), αλλά Γκόρντον και Χριστοδούλου εξαφάνισαν την απόσταση (36-36, 20’).

Ο Κολοσσός θέλησε να πάρει εκ νέου προβάδισμα (38-41, 24’), αλλά από τα χέρια του Φράνκαμπ δρομολογήθηκε σερί 12-1 (50-42, 26:25’’), με το πάνω χέρι να ανήκει στους γηπεδούχους (57-51, 30’).

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη σκοράροντας στο ανοικτό γήπεδο και εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Ρεθύμνου, πέρασε μπροστά (57-58, 36’), με τον Κάρτερ να σκοράρει για πρώτη φορά για λογαριασμό των Κρητικών στην τέταρτη περίοδο (60-58, 36:30’’).

Άλλα δύο τρίποντα, από Λι και Κάρτερ κι ένα καλάθι του Λι ολοκλήρωσαν σερί 11-0 κι έδωσαν +10 στο Ρέθυμνο (68-58, 38’) που οριστικά πήρε τα ηνία, δίχως επιστροφή, παίρνοντας τη νίκη και με διψήφια διαφορά!

Ο Φράνκαμπ όπως συνηθίζει ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ρεθύμνου, με 23 πόντους, 7 ασίστ, αλλά όταν το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού, η καθοριστική συμβολή για τη νίκη ήρθε ο Λι (13π.) και ο Κάρτερ (12π.), με τον Γκόρντον να συμπληρώνει ένα τρομερό καρέ, με 13π., 10ριμπ.. Από πλευράς Κολοσσού ξεχώρισε ο Κρόμα (20π., 8ριμπ.).

Που κρίθηκε

Η τέταρτη περίοδος ήταν ανατρεπτική! Ο Κολοσσός κατάφερε να ανατρέψει το +6 του Ρεθύμνου και να περάσει μπροστά με 7-0 (57-58) κρατώντας τους γηπεδούχους για 6,5 λεπτά χωρίς πόντο, όμως όσα δεν έβαλαν οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου σε αυτό το διάστημα, τα έβαλαν στα τελευταία 3,5, με Λι και Κάρτερ να δρομολογούν σερί 11-0 που έκρινε το ματς υπέρ των Κρητικών.

Δεκάλεπτα: 17-19, 36-36, 57-51, 72-61.

Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Ταρενίδης

Ζιάγκος: “Τυχερός που προπονώ αυτά τα παιδιά”

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του Ρεθύμνου για την 5η νίκη στο πρωτάθλημα…

“Ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να προσεγγιστεί αμυντικά και έτσι έγινε σε όλη τη διάρκεια της εβδομάδας που πέρασε, γνωρίζοντας πως αντιμετωπίζουμε μία ομάδα με επιθετικό ταλέντο, που παίρνει δημιουργία και σκοράρισμα μέσα από πικ εν ρολ καταστάσεις. Επίσης είναι αρκετά πειθαρχημένη στο μισό γήπεδο και ξέραμε πως αν καταφέρναμε να το περιορίσουμε το πικ εν ρολ παιχνίδι της θα είχαμε πιθανότητες να κρατήσουμε χαμηλά το σκορ.

Βάσει αριθμών ο στόχος επετεύχθη. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά, τα οποία με την αγωνιστική τους συμπεριφορά με αναγκάζουν να πω το πόσο περήφανος και τυχερός νιώθω που είμαι προπονητής τους. Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και καλή συνέχεια στον Κολοσσό”.

Λυκογιάννης: “Κρίθηκε με τρία μεγάλα σουτ”

Από την πλευρά του ο προπονητής του Κολοσσού, Άρης Λυκογιάννης τόνισε… “Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Ντέρμπι, θεωρώ για όλη τη διάρκεια του, αν εξαιρέσουμε το τελευταίο ενάμιση λεπτό. Εκείνο που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα είναι τα 3 μεγάλα σουτ που έβαλε το Ρέθυμνο στο τελευταίο ενάμιση λεπτό.

Για το μόνο στοιχείο του παιχνιδιού που είμαι δυσαρεστημένος, κυρίως γιατί δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα έτσι όπως πήγε στα 40 λεπτά, είναι η τελική διαφορά των 11 πόντων. Σε καμία περίπτωση δεν εκφράζει την εικόνα του παιχνιδιού.

Νομίζω διεκδικήσαμε το ματς στα ίσια σε όλη τη διάρκεια του. Κάναμε ένα καλό αμυντικά παιχνίδι, αλλά γενικά εδώ πέρα η επίθεση σου δεν είναι εύκολο να αποδώσει. Το Ρέθυμνο είναι μία σκληρή αμυντικά ομάδα κυρίως εντός έδρας. Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο Cretan Kings και καλή συνέχεια”.