Ηρακλής – ΠΑΟΚ 99-82: Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά και… πάρτι για τον “Γηραιό”! (video)

2019-12-28T18:48:20+00:00 2019-12-28T19:19:31+00:00.

28/Dec/19 18:48

Μία μεγάλη νίκη με… άρωμα playoffs πανηγύρισε ο Ηρακλής στο εντός έδρας ντέρμπι της Basket League κόντρα στον ΠΑΟΚ με 99-82 στο φινάλε του πρώτου γύρου!

Ο Ηρακλής με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλύτερος κόντρα στον ΠΑΟΚ και κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να αποκτήσει διαφορές κοντά στους 20 πόντους, μην αφήνοντας τους αντιπάλους του να παλέψουν στο τέλος για την νίκη.

Πλέον ο “Γηραιός” έχει ρεκόρ 6-7 και συνεχίζει την μάχη για είσοδο στα playoffs, ενώ ο ΠΑΟΚ παραμένει πολύ χαμηλά με ρεκόρ 3-10.

Η εξέλιξη

Εξαιρετικός ο Ηρακλής με διψήφιο προβάδισμα!

Πολύ καλά ξεκίνησε το ντέρμπι ο Ηρακλής και με την βοήθεια του κόσμο του προηγήθηκε με 11-2 (στο 5′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 16-12 (στο 8′) με επιμέρους σκορ 10-5 και η πρώτη περίοδος έληξε με 24-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ο Ηρακλής διατηρούσε το προβάδισμα με 35-31 (στο 15′) και ενώ ο ρυθμός είχε ανέβει. Μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 44-35 (στο 18′) με… όπλο την επίθεση τους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ πίσω για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (49-39) και να έχει δεχθεί 18 πόντους από τον Σούλερ!

Στο δεύτερο ημίχρονο μίλησε η έδρα!

Το δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι στο Ιβανώφειο ξεκίνησε με τον Ηρακλή να κάνει επιμέρους σκορ 16-8 και να προηγείται για πρώτη φορά με +18 (65-47 στο 25′) και να γίνεται το φαβορί για την νίκη. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 66-52 με μικρό επιμέρους σκορ 5-1 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 72-53 και επιμέρους σκορ του Ηρακλή 6-1.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο “Γηραιός” προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους (83-61 στο 33′) και ήταν “αγκαλιά” με την νίκη. 5′ λεπτά πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 85-69 και προσπαθούσε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Ηρακλής προηγήθηκε και πάλι με +20 (92-72) και στο φινάλε πανηγύρισε την μεγάλη νίκη με 99-82!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Ηρακλής έχοντας ήδη το προβάδισμα με 49-39 έκανε καθοριστικό επιμέρους σκορ 23-14 και “κλείδωσε” το ματς, αφού “εκτόξευσε” το προβάδισμα του στο +19 (72-53).

Παίκτης-κλειδί: Ο Σούλερ ήταν και πάλι εξαιρετικός με 26 πόντους (5/10 τρίποντα) 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ την διαφορά έκαναν επίσης ο Χάνλαν με 17 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Ζάρας με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Καββαδάς με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ 3 μπλοκ και 2 ασίστ και ο Ντέιβις με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 49-39, 72-53, 99-82.