Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 74-115: Εορταστικός περίπατος με “κατοστάρα” για τους “πράσινους” (videos)

2019-12-29T17:43:50+00:00 2019-12-29T17:59:28+00:00.

29/Dec/19 17:43

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Πανιώνιο, με τους πράσινους να επικρατούν με 115-74 για την 13η αγωνιστική της Basket League.

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο Παναθηναϊκός στο Σοφία Μπεφόν, με την ομάδα του Ρικ Πιτίνο να επικρατεί άνετα του Πανιωνίου με το επιβλητικό 115-74 και να κλείνει με τον πλέον ιδανικό τρόπο το 2019.

Μετά τα πρώτα λεπτά, ο Παναθηναϊκός κάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, φτάνοντας έτσι με άνεση στη νίκη, η οποία τον διατηρεί σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες του.

Κορυφαίοι των Νικητών ήταν οι Μήτογλου, Παπαγιάννης και Ράις, ενώ από την άλλη πάλεψαν οι Σάμουελς, ΜακΓκιλ και Βεργίνης.

Η εξέλιξη:

Μόνο για 4′ άντεξε ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα με 14-10 στο 4’. Η συνέχεια δεν ήταν όμως ανάλογη, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα 0-12 και να παίρνει το προβάδισμα με 14-22, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο με το υπέρ του 20-31.

Πάτησε γκάζι ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και κρατούσε με άνεση το προβάδισμα, την ώρα που ο Πανιώνιος πάλευε, αλλά δεν μπορούσε να μειώσει κάτω από τους 10 (27-38, 13’). Ο εξαιρετικός Ντίνος Μήτογλου έστειλε γρήγορα την διαφορά στους 19 (28-47, 16’), ενώ ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει να και φτάνει στο +27 (34-61, 18’), με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-61.

Τα πάντα είχαν κριθεί από νωρίς…

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν σε άμυνα και επίθεση, με την διαφορά να ξεπερνά τους 30 (44-74, 25΄’). Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και το δεκάλεπτο έκλεισε στο +31 με 56-87. Τα πάντα πλέον είχαν κριθεί, με το μόνο που απέμεινε να περιμένουν από την αναμέτρηση να είναι το τελικό σκορ. Έτσι ο Παναθηναϊκός τελείωσε την αναμέτρηση επικρατώντας με 74-115 και κλείνοντας έτσι ιδανικά το 2019.

Παίκτης – κλειδί: Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν καταπληκτικός, με τον φόργουορντ του Παναθηναϊκού να τελειώνει την αναμέτρηση με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε: Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι δεδομένη κα αποτυπώθηκε στην στατιστική, με χαρακτηριστικότερο νούμερο όλων αν είναι τα 30 περισσότερα ριμπάουντ που μάζεψαν οι φιλοξενούμενοι (25-55).

Δεκάλεπτα: 20-31, 39-61, 56-87, 74-115.