Λαύριο: Επιβλήθηκε του “ελλιπούς” Ιωνικού, εδραιώθηκε στην 8άδα! (video)

2020-01-04T16:30:01+00:00 2020-01-04T19:06:41+00:00.

Stelios Toromanidis

04/Jan/20 16:30

BASKET LEAGUE / ËÁÕÑÉÏ - ÉÙÍÉÊÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Άνετα το Λαύριο ξεπέρασε με 82-68 το εμπόδιο του ελλειπούς σε σχέση με προηγούμενους αγώνες, Ιωνικού Νικαίας εντός έδρας, πέτυχε την έβδομη νίκη του σε 14 αγώνες της φετινής Basket League και έφτασε τον σημερινό (04/01) αντίπαλο του στην βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και το αύξαναν με την πάροδο του χρόνου σε διαφορές πάνω από τους 20 πόντους, με τον Ιωνικό εκτός κάποιων διαστημάτων να μην είναι ανταγωνιστικός και πλέον η ομάδα της Λαυρεωτικής μοιάζει να “εδραιώνεται” στην πρώτη οκτάδα.

Διακύμανση αγώνα

Από το ξεκίνημα του αγώνα το Λαύριο πήρε τα ηνία και ολοένα ανέβαζε την διαφορά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι που είχαν επτά παραπάνω επιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο είχαν 50% ευστοχία στο τρίποντο και με πρωταγωνιστές τους Ντικόζι και Ντέιβις ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προπορευόμενοι (21-13), ενώ στην δεύτερη περίοδο η διαφορά ξέφυγε, έφτασε τους 20 πόντους για πρώτη φορά στο 16′ (39-19) και πήγε στο +24 (49-25) στο 20′.

Ο Ιωνικός Νικαίας με μόλις 25% ευστοχία στα σουτ εντός πεδιάς και χωρίς τα δυο “βαριά” χαρτιά του στα προηγούμενα ματς (Μαυροκεφαλίδης και Μπαρτ) δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός σε καμιά περίπτωση και βρέθηκε από τα πρώτα λεπτά πολύ πίσω με μόνο διασωθέντα τον Τζόουνς (8π.).

Η ομάδα του Σερέλη διατήρησε για το μεγαλύτερο διάστημα του τρίτου δεκαλέπτου την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με τους Ντικόζι (17π. και 4ασίστ) και Ντέιβις (15π. και 8ριμπ) να πραγματοποιούν εκπληκτικό παιχνίδι και τον Κουζέλογλου (9π. και 10ριμπ.) να ανεβαίνει αγωνιστικά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν κυρίως με τον Χασραλαμπόπουλο που πέτυχε στην τρίτη περίοδο 9 από τους 11 μέχρι εκείνη την στιγμή πόντους του να τρέξει ένα 17-6 επιμέρους σκορ και να μειώσει στους 15 πόντους (66-51) στο 30′.

Η τέταρτη περίοδο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το Λαύριο να παίρνει μια σημαντική επικράτηση και την ομάδα του Κουταλιανού να μένει στις επτά νίκες στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου.

Παίκτης Κλειδί

Πολυτιμότερος παίκτης από πλευράς Λαυρίου ήταν ο Κουεντόν Ντικόζι με 24 πόντους και 4 ασίστ, αποτέλεσε τον καλαθοσφαιριστή που πρωταγωνίστησε σε όλον τον αγώνα.

Σημείο Κλειδί

Με πολύ μεγάλο προβάδισμα το Λαύριο ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο που το σκορ ήταν 49-25, χωρίς τα πράγματα να διαφοροποιούνται στο δεύτερο μέρος.

Δεκάλεπτα: 21-13, 49-25, 66-51, 82-68.

Στατιστικά του Λαυρίου:

Στατιστικά του Ιωνικού Νικαίας:

Δηλώσεις: Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt): “Καλησπέρα! Καταρχάς να ευχηθώ καλή χρονιά με υγεία πάνω από όλα και όλοι εμείς που ασχολούμαστε με το μπάσκετ να προσπαθήσουμε τη νέα χρονιά να το κάνουμε λίγο περισσότερο πιο όμορφο και πιο ελκυστικό για τον κόσμο.

Όσον αφορά το παιχνίδι νομίζω ότι από το πρώτο ημίχρονο είχαμε δείξει πόσο πολύ θέλαμε το παιχνίδι και πόσο πολύ χρειαζόμασταν τη νίκη μετά την ήττα που κάναμε την προηγούμενη εβδομάδα και στην ουσία ανταποκρίθηκαν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο τόσο πολύ ώστε η διαφορά να έχει πάει στους 25 πόντους και στην ουσία να είχε κριθεί ο αγώνας.

Προφανώς δεν έχουμε ακόμα την ωριμότητα και την εμπειρία να διαχειριζόμαστε τις καταστάσεις τόσο νωρίς, ώστε να είμαστε ίσως το ίδιο αποδοτικοί για 40 λεπτά. Αλλά αυτό που σίγουρα μετράει είναι μόνο η νίκη και τίποτα άλλο και βλέπουμε πλέον μπροστά το επόμενο εντός έδρας παιχνίδι που έχουμε με τον Κολοσσό που είναι επίσης ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι. Προφανώς μιλάω γιατί μεσολαβεί το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας οποίο είναι ένα παιχνίδι εξ ορισμού που είναι πάρα πολύ δύσκολο για μας.

Προφανώς και θα δουλέψουμε και θα λειτουργήσουμε ως ομάδα αλλά έχουμε μπροστά μας ένα πολύ μεγάλο εντός έδρας παιχνίδι σε 2 εβδομάδες με τον Κολοσσό“.

Μιχάλης Κουταλιανός (προπονητής Ιωνικού Νίκαιας Affidea): “Καλησπέρα! Καλή χρονιά με υγεία και χαρά σε όλο τον κόσμο και ιδιαίτερα του μπάσκετ.

Ήταν ένα πολύ περίεργο παιχνίδι όσον αφορά τη δικιά μας ομάδα γιατί προερχόμαστε από πολλές αλλαγές. Αυτή τη στιγμή η ομάδα “ψάχνεται” και είναι λογικό χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τα πράγματα. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας δεν πρέπει να επαναπαυτούμε στις επτά νίκες, πρέπει να συνεχίσουμε να χτίζουμε πάνω σε αυτό οπότε δεν έχουμε κάτι άλλο να κάνουμε από το να δουλέψουμε και να συνεχίσουμε να γίνουμε καλύτεροι με στόχο το επόμενο παιχνίδι, την επόμενη αγωνιστική.

Όσον αφορά το Λαύριο καλή επιτυχία, καλή χρονιά να έχουν με υγεία και ήταν δίκαια νικητές σήμερα”.