Προμηθέας – Λάρισα 62-76: Τεράστιο διπλό παραμονής με απολαυστικό Ρας! (videos)

2020-01-04T18:29:37+00:00 2020-01-04T18:44:37+00:00.

04/Jan/20 18:29

Ένα τεράστιο διπλό πανηγύρισε στην Πάτρα η Λάρισα του Βαγγέλη Αγγέλου με 76-62 κόντρα στον Προμηθέα έχοντας και πάλι σε μεγάλο βράδυ τον Μπράντον Ρας για την 14η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του κόουτς Αγγέλου με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του ματς ήταν απολαυστική ειδικά στην άμυνα στην Πάτρα και “έπνιξε” τους παίκτες του Μάκη Γιατρά, πανηγυρίζοντας ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα στην προσπάθεια σωτηρίας που κάνει.

Πλέον η Λάρισα μετά το σπουδαίο διπλό έχει ρεκόρ 5-9 και παίρνει βαθιά ανάσα στην “μάχη” της παραμονής, ενώ ο Προμηθέας γνώρισε την 4η του ήττα και έχει ρεκόρ 10-4.

Η εξέλιξη

Μπροστά η Λάρισα που “ζόρισε” τους Πατρινούς!

Απροσπέλαστη ήταν η άμυνα του Προμηθέα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 9-2 από νωρίς (στο 6′) με την Λάρισα να έχει 1/6 σουτ και 4 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 9-3 μείωσαν σε 12-11 (στο 9′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η Λάρισαν συνέχισε να είναι ανταγωνιστική και μάλιστα προηγήθηκε με 28-24 (στο 15′) και με 30-28 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 34-32 και να προβληματίζει με την εικόνα του.

Έκανε την… έκπληξη Λάρισα με την άμυνα της!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάτρα ξεκίνησε με το ντέρμπι να παραμένει στο σκορ και τον Προμηθέα να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 42-41 (στο 24′). Η Λάρισα από εκεί και πέρα ήταν εξαιρετική και με συνολικό επιμέρους σκορ 16-9 προηγήθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου με 57-51 και έδειξε πως μπορεί να κάνει την μεγάλη έκπληξη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έκανε μικρό σερί 4-0 και ανέβασε το προβάδισμα της για πρώτη φορά στο +10 (61-51 στο 33′) και ήταν το ξεκάθαρο φαβορί για την νίκη. Περίπου 4 λεπτά πριν το το φινάλε ο Προμηθέας μείωσε σε 63-60 με επιμέρους σκορ 9-2 και έκανε και πάλι ντέρμπι το ματς.

Στο τελευταίο δίλεπτο η Λάρισα ήταν “αγκαλιά” με την νίκη αφού με δικό της επιμέρους σκορ 7-2 προηγήθηκε με 70-62. Τελικά η Λάρισα πανηγύρισε το εντυπωσιακό διπλό με 76-62!

Που κρίθηκε: Στο 38ο λεπτό όπου η Λάρισα είδε να μειώνει ο Προμηθέας την διψήφια διαφορά σε 63-60, αλλά με δικό της επιμέρους σκορ 7-2 προηγήθηκε με 70-62 και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: O Μπράντον Ρας ήταν ξανά εκπληκτικός με 20 πόντους και 4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ καταλυτικός ήταν και ο Χίκι με 14 πόντους, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-34, 51-57, 62-76.