ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 100-97: ΕΠΙΚΗ Βασίλισσα έριξε στο καναβάτσο το “τριφύλλι”! (videos)

2020-01-05T22:24:18+00:00 2020-01-05T22:45:55+00:00.

05/Jan/20 22:24

Η φοβερή και τρομερή από την αρχή ως το τέλος ΑΕΚ υπέταξε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (100-97)! Καθοριστικοί Λάνγκφορντ και Σλότερ στο φινάλε, ένατη σερί νίκη η “Ένωση”, δεύτερη ήττα για τους νταμπλούχους!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ΑΕΚ συνεχίζει και δεν σταματά! Η ένατη σερί νίκη στο πρωτάθλημα ήταν και η σπουδαιότερη, αφού έγινε απέναντι στον Παναθηναϊκό στην κοινή έδρα του ΟΑΚΑ, με 8.000 φίλοι της “Ένωσης” να πανηγυρίζουν για την σπουδαία επιτυχία, την πρώτη μετά το 2008 σε κανονική περίοδο επί του “τριφυλλιού”!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν… καυτή και περίμενε με άγριες διαθέσεις, έχοντας 18/31 τρίποντα, με πρώτο σκόρερ τον Γιαννόπουλο (19π.) και καθοριστικό στο φινάλε τον clutch Λάνγκφορντ (8 εκ των 11 πόντων του στην τελευταία περίοδο), ενώ ο Σλότερ ήταν παρών και στις δύο ρακέτες!

Ο Παναθηναϊκός που προερχόταν από τη μεγάλη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ, ήταν… Παναθηναϊκός μόνο στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου, όταν με σερί 9-0 πέρασε μπροστά με τον Ράις, αλλά δεν βρήκε λύση στην τελική ευθεία, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα (12-2), με την ΑΕΚ να πιάνει τον Προμηθέα στο 10-4!

Όλα αυτά πριν τις νέες ευρωπαϊκές μάχες των δύο ομάδων, με τον Παναθηναϊκό να δοκιμάζεται στο Μιλάνο με την Αρμάνι (9/1, 21:45) και την ΑΕΚ στο Βέλγιο με την Αντβερπ (8/1, 21:00).

Εξέλιξη αγώνα

Ο ρυθμός του ντέρμπι ήταν απίστευτα γρήγορος από την αρχή, με την ΑΕΚ να έχει καθοριστική συμβολή σε αυτό, αφού οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν δίσταζαν και… βρήκαν το χέρι τους από το τρίποντο, παρά τα τρία πολύ γρήγορα φάουλ του Λάνγκφορντ!

Ούτε λίγο, ούτε πολύ, 7/10 τρίποντα είχε η ΑΕΚ στην πρώτη περίοδο, με το 32-28 να είναι μικρό προβάδισμα με βάση την εικόνα των γηπεδούχων, αλλά και.. λογικό, από τη στιγμή που οι παίκτες του Πιτίνο μπορούν να ανταποκριθούν σε τέτοιο ρυθμό.

Ωστόσο, όσο ο Παναθηναϊκός δεν έπαιζε καλή άμυνα κι έδινε τα σουτ στην ΑΕΚ, η οποία έφτασε να έχει 10/13 τρίποντα με 4/4 από τον Γιαννόπουλο (43-31, 22’).

Η παραγωγικότητα της “Ένωσης” ήταν σε τρομερά επίπεδα, αναγκάζοντας τον αντίπαλό της να δεχθεί 63 πόντους στο πρώτο μέρος (63-54), στο χειρότερο αμυντικό ημίχρονο των νταμπλούχων!

Εκ των φιλοξενούμενων, ο Καλάθης προσπαθούσε να τους διατηρήσει σε τροχιά… κοντά στην ΑΕΚ που έφτασε σε νέο +12 (70-58, 22’), αλλά ο “πράσινος” αρχηγός δρομολόγησε με τρίποντο και ασίστ το -5 (79-74, 27:40’’).

Ωστόσο, Λάνγκφορντ και Ματσιούλις με buzzer beater τρίποντο, κράτησαν τη διαφορά στο φινάλε της περιόδου (85-77, 30’), με τον Ουάιλι να ροκανίζει κι άλλο τη διαφορά, σε απόσταση βολής (85-84, 34’)!

Το… άκαπνο πεντάλεπτο της ΑΕΚ είχε αποτέλεσμα το πρώτο “πράσινο” προβάδισμα μετά την πρώτη περίοδο από το floater του Ράις (85-86), με τον Λάνγκφορντ να απαντά (87-86).

Λάνγκφορντ και Ράις συνέχισαν (90-90, 37’), με τον Κιθ να υψώνει ανάστημα με τρίποντο για το 94-90 (37:16’’)!

Οι βολές του Ράις έκαναν το 94-92 με δύο λεπτά να απομένουν, με τον Σλότερ να απαντά (96-92, 38:30’’) και τον Ρέι να δίνει αέρα +6 (98-92, 39’) μετά το άστοχο τρίποντο του Καλάθη!

Μετά τις βολές του Ράις (98-94) απάντησε με μεγάλο κάρφωμα ο Σλότερ (100-94), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ακόμα… πέσει.

Ο Τζόνσον με τρίποντο μείωσε (100-97) και ο Παναθηναϊκός είχε την τελευταία ευκαιρία, αλλά ο Ράις έκανε airball υπό την πίεση του Σαντ-Ρος και η ΑΕΚ πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, σε ένα τεράστιο ντέρμπι!

Στην αρχή έκανε γρήγορα τρία φάουλ, αλλά ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν παρών όταν η μπάλα ήταν… βαριά, αφού σκόραρε οκτώ πόντους μετά το 85-86 του Παναθηναϊκού, κρατώντας όρθια την ΑΕΚ, την οποία οδήγησε στη νίκη! Μεγάλη συμβολή ήταν και του Σλότερ (10π.), με Γιαννόπουλο (19π.), Ρέι (15π.), Γκίκα (13π.) να είναι εξαιρετικοί ως το 30’, όταν σκόραραν κατά ριπάς! Ο Παναθηναϊκός τα περίμενε όλα από τον Καλάθη (20π., 7ασ.), τον Ράις στο φινάλε (19π.), ενώ πήρε πολλά από τις άμυνες του Τζόνσον.

Που κρίθηκε

Το ματς ήταν απίθανο και τρομερά παραγωγικό σε πολύ υψηλό ρυθμό, με την ΑΕΚ χάρη στον οίστρο από τα τρίποντα (18/31) να χτίζει διψήφιες διαφορές! Ο Παναθηναϊκός ανεβάζοντας κατακόρυφα την ένταση της άμυνας με Καλάθη και Τζόνσον να κάνουν τη διαφορά, κράτησε την ΑΕΚ στο μηδέν από το 30’ ως το 35’ για να περάσει μπροστά (85-86) με τον Ράις, αλλά στο τέλος ο Λάνγκφορντ “μίλησε” με οκτώ προσωπικούς πόντους για να γείρει την πλάστιγγμα!

Δεκάλεπτα: 32-28, 63-54, 85-77, 100-97.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Πουρσανίδης, Τσαρούχα