Ντίξον στο Eurohoops: ”Όταν ο αντίπαλος ξεκινάει έτσι, φυσικά και θα χάσεις”

2018-02-02T18:23:20+00:00 2018-02-02T18:25:41+00:00.

02/Feb/18 18:23

ŕљˉÊ`/ ϓ֐ - օͅьЁהӅ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - FENERBAHCE / / (֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Ο Μπόμπι Ντίξον είχε ρεκόρ σεζόν απέναντι στον Ολυμπιακό, όμως δεν μπορούσε να είναι χαρούμενος, μιας και η Φενέρμπαχτσε υπέστη την βαρύτερη ήττα της σεζόν.

Το σενάριο του χθεσινού αγώνα στο ΣΕΦ ήταν απλό. Ο αγώνας ουσιαστικά τελείωσε στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το 34-18 στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μεγάλο εμπόδιο για τους πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, παρά το 18-11 της δεύτερης περιόδου. Ο Μπόμπι Ντίξον ήταν ο κορυφαίος για τους Τούρκους, όμως παραδέχτηκε ότι η κακή αμυντική λειτουργία ήταν καθοριστική για το ματς.

”Ξεκινήσαμε χαλαρά”, είπε ο Ντίξον στο Eurohoops. ”Δεν μπορούμε να ξεκινήσουμε έτσι τα παιχνίδια. Ειδικά στην άμυνα, πρέπει να είμαστε από την αρχή σκληροί. Έτσι είναι”.

Παρόλο που δεν ξεκίνησε το ματς και μπήκε στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, προσπάθησε να δώσει επιθετική ώθηση στην Φενέρ, σκοράροντας του 13 από τους συνολικά 18 πόντους της περιόδου. Όμως, η απόσταση ήταν ήδη μεγάλη και δεν μπόρεσε ποτέ να γίνει το come back.

”Ο Ολυμπιακός είχε ρυθμό από την αρχή. Έχτισε διαφορά. Παλεύαμε σε όλο το ματς, προσπαθώντας για την ανατροπή”.

Ο Αμερικανός με τουρκικό διαβατήριο ήταν η μόνη σοβαρή απειλή για τους ”ερυθρόλευκους”, οι οποίοι είχαν τρομερή ευστοχία από τα 6,75μ.

”Είχαν αυτοπεποίθηση. Έχασαν ελάχιστα τρίποντα. Είχαν 13/17. Δεν αστοχούσαν. Όταν ο αντίπαλος ξεκινάει έτσι, φυσικά και θα χάσεις!”

Ο Ντίξον και οι συμπαίκτες του ήξεραν ότι ο Ολυμπιακός ήταν με την πλάτη στον τοίχο, κάτι που θα έφερνε πιθανή ισχυρή αντίδραση.

”Ήταν σε… απόγνωση. Βγήκαν συγκεντρωμένοι και έκαναν αυτό που έπρεπε.

Κάθε ομάδα θα κάνει το καλύτερο δυνατό απέναντί μας. Είμαστε οι πρωταθλητές Ευρώπης. Όλοι θα προσπαθήσουν να μας κερδίσουν. Όλοι θα παίξουν σκληρά εναντίον μας. Το περιμένουμε αυτό”.

Ο Ντίξον τελείωσε το ματς στο ΣΕΦ με ρεκόρ σκοραρίσματος στη σεζόν, με 24 πόντους.

”Πάντα κάνω ότι αναμένεται να από εμένα. Ό,τι χρειάζεται η ομάδα μου, είμαι πρόθυμος να το κάνω. Θα κάνω τα πάντα.

Χάσαμε. Η αποψινή μου εμφάνιση δεν σημαίνει τίποτα”.