Κόνιαρης στο Eurohoops: “Κάνουμε συνέχεια το ίδιο λάθος, μπροστά μας μόνο τελικοί”

2019-11-08T09:00:16+00:00 2019-11-08T14:03:14+00:00.

08/Nov/19 09:00

EUROLEAGUE / ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÅÖÅÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Εφές στο ΣΕΦ, στην τρίτη του φετινή εντός έδρας ήττα, με τον Αντώνη Κόνιαρη να μιλάει στο Eurohoops για τη πορεία των ”ερυθρολεύκων” και τα μελανά σημεία στο παιχνίδι τους.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Η Εφές είχε σε μεγάλο βράδυ τον Βασίλιε Μίτσιτς και τον Σέιν Λάρκιν, με τους δύο αυτούς να σκοράρουν συνολικά 51 πόντους κόντρα στον Ολυμπιακό και να υποχρεώνουν τους ”ερυθρόλευκους” στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο ΣΕΦ και 5η συνολικά σε 7 ματς.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν -για μία ακόμα βραδιά- ”φτωχή” επιθετικά εμφάνιση, η άμυνα δεν βοήθησε τη κατάσταση και το τελικό +19 (67-86) προστέθηκε στις κακές εμφανίσεις της ομάδας.

Ο Αντώνης Κόνιαρης, ο οποίος σε 19:17′ είχε 5 πόντους (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, μίλησε στο Eurohoops για την ήττα από τους Τούρκους, τονίζοντας πως παρά την πολύ καλή προετοιμασία της ομάδας για το παιχνίδι, η άμυνα ήταν η ”πληγή” που… σκότωσε την ομάδα του.

”Είναι πολύ δύσκολη ήττα, πιστεύαμε πολύ στον εαυτό μας και στο παιχνίδι. Ήμασταν πολύ καλά προετοιμασμένοι για να δείξουμε τον πραγματικό μας εαυτό. Καταφέραμε να το κάνουμε μόνο για μικρά διαστήματα μέσα στο ματς, φάνηκε η διαφορά όταν παίξαμε καλά και κάναμε τη μπάλα να γυρίζει. Όλα όμως ξεκινούν από την άμυνα”.

Πέρα όμως από την αμυντική λειτουργία, ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα και στην επίθεση. Για τρίτη φορά φέτος στο ΣΕΦ, δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τους 70 πόντους, με τον Κόνιαρη να σχολιάζει πως αυτό που οφείλει να κάνει εκείνος και οι συμπαίκτες του, είναι να δουν άμεσα τί έχει φταίξει.

”Σίγουρα είναι θέμα. Όταν δεν παίρνεις καλά σουτ, η άμυνα είναι πάντα πιο δύσκολη. Για να απαντήσω και στα δύο ζητήματα, άμυνα και επίθεση δηλαδή, η άμυνα πρέπει να είναι για 40 λεπτά, όχι για 10 λεπτά. Κάθε φορά, κάνουμε το ίδιο λάθος, για 6 λεπτά είμαστε συγκεντρωμένοι, μετά για λίγο δεν είμαστε και πάλι το ίδιο. Αυτό, μεγάλοι παίκτες όπως και απόψε, το εκμεταλλεύονται. Όσον αφορά την επίθεση, ειλικρινά πρέπει να δω ξανά τον αγώνα και όλοι μαζί, γιατί είναι ομαδικό το άθλημα, πρέπει να δούμε τί έχει φταίξει”.

Τί γίνεται όμως με το περιβόητο ”ένα παχνίδι την εβδομάδα”; Ο 22χρονο γκαρντ ξεκαθαρίζει πως είναι ναι μεν δύσκολο να προετοιμάζεται η ομάδα όλη την εβδομάδα για ένα μόνο ματς, τα αποτελέσματα όμως είναι αυτά που θα ”μιλήσουν” στο τέλος.

”Είναι δύσκολο να προπονείσαι όλη την εβδομάδα για ένα μόνο παιχνίδι. Υποθετικά, πρέπει να είσαι πιο φρέσκος, πιο ξεκούραστος μέσα στο παιχνίδι. Το αν βοηθάει ή όχι, δεν θα το κρίνω εγώ, θα το κρίνουν τα αποτελέσματα”.

Επόμενο ματς για τον Ολυμπιακό αυτό κόντρα στη Ζαλγκίρις (15/10, 21:30), με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να έχει δύο σερί νίκες στο Φάληρο για τη κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας. Επομένως, το έργο των ”ερυθρολεύκων” δεν θα είναι εύκολο, όπως συμφωνεί και ο Κόνιαρης:

”Όλα τα επόμενα παιχνίδια θα είναι δύσκολα. Για εμάς, το παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις θα είναι ο επόμενος τελικός. Όλα θα είναι τελικοί”.