Ματσάρα, “φονιάς” ο Γιουλ

2015-06-09T23:32:41+00:00 2015-06-10T00:04:12+00:00.

09/Jun/15 23:32

Ακόμα ένας φαντασμαγορικός τελικός στην Ευρώπη, ακόμα μια παράταση. Η Ρεάλ έφτασε πολύ κοντά στην ήττα, αλλά πήγε το ματς με την Βαλένθια στην παράταση και τελικά σώθηκε με ένα φοβερό μπάζερ μπίτερ του Σέρχιο Γιουλ

Ήταν μια σκληρή μάχη 45 λεπτών, που στο τέλος κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Ένα “μεγάλο” σουτ τριών πόντων, 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος από τον μετρ του είδους – το έχει κάνει αρκετές φορές – Σέρχιο Γιουλ. Έτσι, η Ρεάλ κέρδισε με 103-100 και προηγείται με 2-1. Απάντησε στην Βαλένθια με το ίδιο νόμισμα και “έσπασε” την έδρα στο πιο κρίσιμο ίσως ματς της σειράς.

Για να φτάσει ως εκεί η Ρεάλ – πέρα από κάποιο διαιτητικό σπρώξιμο με πολλά κερδισμένα φάουλ στα τελευταία λεπτά – ανέτρεψε την κατάσταση και διαφορές 10 πόντων που είχαν οι γηπεδούχοι, ακόμα και στην τελευταία περίοδο. Ο Φελίπε Ρέγιες έσπρωξε την ομάδα του στην παράταση με πολλά εύστοχα ζευγάρια βολών και σημαντικός σε αυτό ήταν και ο Ρούντι Φερνάντεζ, που ολοκλήρωσε το “θρίλερ” με 20 πόντους.

Ο Γιουλ, όμως, ήταν ο παίκτης που εμφανίστηκε στην παράταση και αποφάσισε για τα πάντα. Η Βαλένθια παρά την πολύ σημαντική απουσία του Πάου Ρίμπας και εκείνη του Κρέσμιρ Λόντσαρ, άξιζε την νίκη τουλάχιστον όσο και η “βασίλισσα”. Αποκάλυψη ο Γκιγιέρμο Βίβες με 17 πόντους και κορυφαίος ο Λιουκ Χαραγκόντι (21π) που για κλάσματα του… δευτερολέπτου δεν έγινε “ήρωας” και δεν κάθισε στον “θρόνο” που είναι τώρα ο Γιουλ.

Πέτυχε το καλάθι, αλλά οι διαιτητές είδαν το ριπλέι και δεν το μέτρησαν, αφού είχε εκπνεύσει ο χρόνος επίθεσης των γηπεδούχων. Έτσι η κανονική περίοδος τελείωσε με 88-88.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ξεπέρασαν ένα σημαντικό σκόπελο, δεν βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο παρότι έφτασαν πολύ κοντά σε αυτή την κατάσταση και πλέον μπορούν να είναι πιο ήρεμοι. Στις 22 προηγούμενες φορές που μια ομάδα προηγήθηκε με 2-1 στην τρίτη αναμέτρηση, σε όλες κατάφερε να πάρει και την πρόκριση στην σειρά.