Με μπρέικ η Ρέτζιο Εμίλια στον τελικό

2015-06-11T22:33:58+00:00 2015-06-11T22:38:38+00:00.

11/Jun/15 22:33

Οι ανατροπές ολοκληρώθηκαν στα ημιτελικά της Legabasket. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν και τα δύο έβδομα ματς αφού μετά τη Σάσαρι στο Μιλάνο, η Ρέτζιο Εμίλια επικράτησε με 70-63 της Ουμάνα Βενέτσια.

Ο Αντρέα Τσιντσιαρίνι ήταν ο πραγματικός ηγέτης των νικητών με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ οι Λαβρίνοβιτς, Ντελά Βάλε και Πολονάρα επίσης σκόραραν διψήφιο νούμερο πόντων. Η Ρέτζιο κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 43-29) και πήρε άξια τη νίκη. Η Βενέτσια δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο ματς και δεν μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά σε λιγότερους από πέντε πόντους στα τελευταία λεπτά. Ο Πέριτς με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων.