Τρίτος ο ΠΑΟΚ στο Mega Leks Cup

2015-09-13T20:09:04+00:00 2015-09-13T20:09:04+00:00.

13/Sep/15 20:09

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε με νίκη την παρουσία του στο Τουρνουά Mega Leks Cup στο Kraljevo, καθώς επιβλήθηκε με 58-56 της Trabzonspor, στον μικρό τελικό που έκρινε και την 3η θέση.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς, παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα, αλλά και με σωστές επιλογές στην επίθεση, κατάφερε να προηγηθεί με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Trabzonspor αντεπιτέθηκε, κατορθώνοντας να μειώσει την διαφορά (28-22), αλλά ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Markovic έκλεισε το ημίχρονο με +9 (31-22). Με την ίδια ένταση άρχισαν οι Θεσσαλονικείς και το τρίτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας την απόσταση ακόμη και στους 15 πόντους (48-33). Όπως ο ΠΑΟΚ χτες, έτσι και η Trabzonspor δεν τα παράτησε και, μάλιστα, μείωσε στον πόντο (52-51) στα μισά της τελευταίας περιόδου, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε (56-56). Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε ψύχραιμος και πήρε τη νίκη με 58-56.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Κώστα Βασιλειάδη, που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς στη διάρκεια της προθέρμανσης και για προληπτικούς λόγους έμεινε στον πάγκο.

Δεκάλεπτα: 6-20, 22-31, 38-50, 56-58
TRABZONSPOR: Johnson Odom 14, Sertac 2, Berkay 12 (4), Velickovic 11 (2), Demirel 5 (1), Erdi, Kinsey 5, Yildirim 7 (1).
ΠΑΟΚ: Duvnjak 6 (2), Tepic 12 (2), Λιάπης 6, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 5, Δέδας, Μαργαρίτης 11 (1), Κώττας 3, Markovic 13 (1), Καμάρας.