2015-09-16T21:42:27+00:00 2015-09-16T21:42:27+00:00.

16/Sep/15 21:42

Άρης και Απόλλωνας κέρδισαν Τρίκαλα και Δόξα στο Τουρνουά της Λευκάδα.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Μια ακόμη νίκη στην διάρκεια της προετοιμασίας του κατέκτησε ο Άρης, που επιβλήθηκε άνετα των Τρικάλων στο Τουρνουά που διοργανώνει η Δόξα στη Λευκάδα. Οι νησιώτες, αντίθετα, έφτασαν στη δεύτερή τους ήττα, καθώς μετά την χτεσινή αναμέτρηση με τους Θεσσαλούς, έχασαν σήμερα και από τον Απόλλωνα στην εκπνοή.

Οι Τρικαλινοί άρχισαν το ματς με 3-7, όμως στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν σερί 18-0 και προηγήθηκαν με 21-7. Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Hagins να κυριαρχεί στη ρακέτα, έφτασε τη διαφορά στους 27 πόντους (45-18) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 4-11, μείωσαν για λίγο σε 49-31. Οι Θεσσαλονικείς, ωστόσο, δεν πτοήθηκαν, κράτησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα και στην τελευταία περίοδο “εκτόξευσαν” την απόσταση ακόμη και στο +38 (83-45).

Αύριο, Πέμπτη (17/09) στις 17.00, ο Απόλλων θα αναμετρηθεί με τον Άρη στην αυλαία του τουρνουά.

ΑΡΗΣ 93-58 ΤΡΙΚΑΛΑ
Δεκάλεπτα: 21-9, 45-22, 66-42, 93-58.
ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6, Δήμας, Πελεκάνος 10 (2), Cupkovic 12 (2), White 11, Waters 5 (1), Ζάρας 8 (2), Hagins 12, Cohen 4, Μούρτος 6, Σίμτσακ 5, McNeal 14.
ΤΡΙΚΑΛΑ: Dowel 8 (1), Soko 19 (1), Τσιτούλης 3, Σιόλογκας, Conger 7, . Robinson 8 (1), Teague 5, Τσιάρας 8 (1), Βαρυτιμιάδης, Κουκουλάς.

ΑΠΟΛΛΩΝ 77-76 ΔΟΞΑ
Δεκάλεπτα: 23-21, 39-39, 57-59, 76-77
ΑΠΟΛΛΩΝ: Νιφόρας 2, Μαστρογιαννόπουλος, Βεργίνης 8(2), Αθανασούλας 14(2) , Παλμπλαντ 10(2), Πέτι 3(1), Ντάνκαν10 (2) , Γουντς 17, Οικονόπουλος , Μειερ 13 (3)