Στις λεπτομέρειες τα Τρίκαλα

2016-01-02T19:08:14+00:00 2016-01-03T01:32:11+00:00.

02/Jan/16 19:08

Τη δύναμη της έδρας τους εκμεταλλεύτηκαν τα Τρίκαλα, που έκαναν ιδανικό ποδαρικό στο 2016, κάμπτοντας την αντίσταση του Λαυρίου με 81-77. Οι παίκτες του Γιώργου Φλεβαράκη ήταν καλύτεροι στις μικρές λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά και πανηγύρισαν τη νίκη μπροστά στον κόσμο τους.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να δείχνουν ικανοί για μια νέα υπέρβαση. Ωστόσο, ο Ρόμπινσον, μαζί με τους Κρόνγκερ, Ντόουελ και Τσιάρα κράτησαν όρθιους τους Θεσσαλούς, τη στιγμή που ο Γιάννης Καραθανάσης εξελίχθηκε σε παίκτη-κλειδί. Στον αντίποδα, ξεχώρισαν κυρίως οι Μπολντς και Κρουμπαλι.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το Λαύριο μπήκε με διάθεση να αιφνιδιάσει και χάρη στους Νίκο Μπάρλο και Σάκη Γιαννακόπουλο, προηγήθηκε με 2-7 στο 3′. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα για την ισοφάριση και η κατάσταση άρχισε να εξισορροπείται. Ωστόσο, ο Κρόνγκερ άρχισε να δίνει λύσεις και ο Τζάστιν Ρόμπινσον τον βοηθούσε, με τη διαφορά να φτάνει στο +8: 27-19, ενώ το δεκάλεπτο έληξε τελικά 27-22.

Στο 13′ οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 12-3, μετέτρεψαν το 31-24, σε 34-36. Ο Γιάννης Καραθανάσης έδωσε σε εκείνο το σημείο σημαντικές λύσεις από τον πάγκο και το ημίχρονο έληξε 39-36.

Οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν πόντο-πόντο, επιστρέφοντας από τη διακοπή της ανάπαυλας, μέχρι το 48-48 του 25ου λεπτού. Ο Καραθανάσης ήταν και πάλι εκεί για Τρίκαλα. Βρήκε τον ιδανικό “συνεργό” στο πρόσωπο του Τζάστιν Ρόμπινσον και έτσι ήρθαν 8 αναπάντητοι πόντοι για το 56-48 του 27′.

Οι Λαυριώτες έχασαν σε εκείνο το σημείο εντελώς την αμυντική τους προσήλωση, άφησαν ανοιχτούς διαδρόμους στους αντιπάλους τους και στην επίθεση επιδίωκαν την ανατροπή με σπασμωδικές κινήσεις. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το αναπόφευκτο 66-53 της τρίτης περιόδου.

Η διαφορά ασφαλείας των Τρικάλων δυσκόλεψε το έργο των φιλότιμων παικτών του Χρήστου Σερέλη που δεν είχαν τις δυνάμεις να προσπεράσουν. έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, έκαναν τους αντιπάλους τους να φοβηθούν, αλλά δεν τους “σκότωσαν” κι έτσι έφυγαν με το κίτρινο φύλλο αγώνα από τη θεσσαλική πόλη.

MVP:

Συνδύασε ουσία με εκτελεστική δεινότητα. Ο Αμερικανός -με ιρλανδικό διαβατήριο- γκαρντ σκόραρε κατά ριπάς, όταν το Λαύριο μείωνε και ήταν παρών στα μεγάλα σερί, ενώ όποτε χρειαζόταν αξιοποιούσε τους συμπαίκτες του.

Πού κρίθηκε:

Με το σκορ στο 77-75, οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο “χρυσές” ευκαιρίες να προσπεράσουν. Δεν τα κατάφεραν, καθώς οι Μπολντς και Γιαννακόπουλος αστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα, με τον Γιώργο Τσιάρα να τους “τιμωρεί” μετά, γράφοντας το 79-75 στα 31” πριν το τέλος.