Kακό ματς, αλλά μεγάλη νίκη για την ΤΣΣΚΑ

2014-04-18T20:48:38+00:00 2014-04-19T12:56:23+00:00.

18/Apr/14 20:48

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε μια υπόθεση με εξαιρετικά χαμηλό σκορ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε του Παναθηναϊκού και έχει πλέον πλεονέκτημα με 2-0. Αυτό είναι το μόνο που αξίζει να θυμάται κανείς από αυτό το ματς, μια νίκη με 77-51 για τους Ρώσους.

Παρά ένα καλό ξεκίνημα και μια πρώτη περίοδο που τελείωσε με την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 21-19, οι γηπεδούχοι γρήγορα εξασφάλισαν μια απόσταση ασφαλείας με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει μόλις έξι πόντους στη δεύτερη περίοδο και να χάνει με 39-25 στο ημίχρονο. Ήταν το χειρότερο δεκάλεπτο της σεζόν για τους Πράσινους και η συνέχεια δεν ήταν καλύτερη (14-11 υπέρ των Ελλήνων η τρίτη περίοδος). Η ΤΣΣΚΑ είχε εξασφαλίσει μια διψήφια διαφορά και πήρε τη νίκη χωρίς να αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα. Ο Σόνι Ουίμς είχε 23 πόντους για τους νικητές και ο Ρόκο Ούκιτς 15 για τους φιλοξενούμενους.

Οι 51 πόντοι είναι αρνητικό ρεκόρ για τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα και ο κόουτς Αλβέρτης παραδέχθηκε μετά το τέλος του αγώνα: “Ήταν μια βραδιά που θα θέλαμε να ξεχάσουμε. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Πάμε στην Αθήνα για τη συνέχεια της σειράς. Ελπίζω ότι θα γίνει ένα εντελώς διαφορετικό ματς την Δευτέρα”. Παρά το χτύπημα στη μύτη του – και το χειρότερο του παιχνίδι στην Ευρωλίγκα με αξιολόγηση -6 – ο Διαμαντίδης αναμένεται να αγωνιστεί στο επόμενο ματς. Αντίθετα ο Τεόντοσιτς θα απουσιάσει, όπως είπε ο κόουτς Μεσίνα: “Δεν είναι ακόμα έτοιμος. Θα είναι τρελό να μπει στο παρκέ τώρα. Ίσως αν υπάρξει πέμπτο ματς, να παίξει”.