1-1 για το Μιλάνο και την Μακάμπι

2014-04-18T23:37:56+00:00 2014-04-19T12:55:49+00:00.

18/Apr/14 23:37

Μετά το “μπρέικ” στο πρώτο ματς, το Μιλάνο κατάφερε να αντιδράσει νικώντας με 91-77 την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η σειρά τώρα ταξιδεύει στο Ισραήλ, όπου η Μακάμπι μπορεί να την τελειώσει με δύο νίκες, αλλά οι Ιταλοί μάλλον δεν είπαν την τελευταία τους λέξη.

Οι οικοδεσπότες είχαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράταση  παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 17 πόντους στην τρίτη περίοδο, ωστόσο  μετά από ένα σερί 10-3 (76-58) το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε. Οι Ιταλοί είχαν έξι σκόρερ με διψήφιο αριθμό πόντων με μπροστάρη τον Τζέρελς (17 π.), ενώ η περιφέρεια της Μακάμπι δεν μπόρεσε να πιάσει στον ύπνο για δεύτερο διαδοχικό ματς την άμυνα του κόουτς Μπάνκι.

Ακόμα και έτσι ο κόουτς της Μακάμπι Ντέιβιντ Μπλατ μπορεί να είναι χαρούμενος: “Συγχαρητήρια στο Μιλάνο, έκανε ένα καλό ματς και άξιζε τη νίκη. Δύο πράγματα είναι σίγουρα: Το Μιλάνο ήταν καλύτερο και εμείς επιστρέφουμε στο Τελ Αβίβ από την όμορφη Ιταλία ακριβώς έτσι όπως θέλαμε”. Ο νικητής Μπάνκι προσέθεσε: “Οι αντίπαλοι μας έχουν αρκετά όπλα και παίζουν εντός έδρας, επομένως δεν θα είναι εύκολο γιατί είναι καλύτεροι μπροστά στο κοινό τους. Πρέπει να παίξουμε με εξαιρετική διάθεση στα επόμενα ματς και να παλέψουμε όσο μπορούμε για το στόχο μας”.