Πέμπτο ματς για ΠΑΟ και ΤΣΣΚΑ

2014-04-23T21:48:49+00:00 2014-04-24T12:15:17+00:00.

23/Apr/14 21:48

Του Άρη Μπάρκα/ barkas@eurohoops.net

Για δεύτερο διαδοχικό ματς, ο Παναθηναϊκός με νύχια και δόντια επέζησε κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση οι Πράσινοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 73-72 και να πάνε σε πέμπτο ματς στα πλέι οφ με τη σειρά να επιστρέφει ξανά στη Ρωσία.

Ο Βιτάλι Φριντζόν έσωσε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με ένα μπάζερ μπίτερ στο τέλος της κανονικής διάρκειας που έστειλε το ματς στην παράταση (64-64) μετά από ένα εξαιρετικό “καμ μπακ” από διαφορά εννέα πόντων με τον “καυτό” Σόνι Ουίμς να σέρνει το χορό. Ωστόσο, ο Ουίμς κατέληξε ο αρνητικός πρωταγωνιστής, αφού είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με 4.7 δεύτερα να μένουν στην παράταση. Έχασε  τη δεύτερη βολή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ από τα χέρια του Διαμαντίδη και η ΤΣΣΚΑ είχε ακόμα δύο δεύτερα να “κλέψει” το ματς. Και τότε συνέβη το απίστευτο. Ο Ουίμς πάτησε την πλάγια γραμμή πριν σουτάρει και ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη χωρίς να κινδυνεύει από ένα τελευταίο σουτ. Ο Διαμαντίδης είχε μόλις 7 πόντους με 1/8 τρίποντα, αλλά έβαλε τις δύο βολές που έκριναν το αποτέλεσμα, οκτώ δεύτερα πριν το τέλος της παράτασης.

Όπως είπε ο νικητής κόουτς Αλβέρτης: “Είμαστε στο 2-2 και πάμε στη Μόσχα για να διεκδικήσουμε την πρόκριση. Όπως δεν ήταν καθόλου εύκολο, θα ‘ναι δύσκολο εκεί, αλλά θα πάμε για κατάθεση ψυχής, αγωνιστικότητος και μπάσκετ κι ελπίζω να καταφέρουμε αυτό που θέλουμε”. Ο κόουτς Έτορε Μεσίνα παραδέχθηκε: “Ποτέ δεν περίμενα πως θα ‘ταν εύκολο να νικήσουμε εδώ. Κάναμε μία ήττα με -6 πόντους και μία με -1 πόντο στην παράταση. Δεν είμαστε στην έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά στου Παναθηναϊκού”. To μεγάλο ερώτημα πλέον είναι αν στο επόμενο ματς θα επιστρέψει ο Μίλος Τεόντοσιτς και όπως είπε ο Μεσίνα: “Θα αποφασίσει το ιατρικό τιμ”. O ιδιοκτήττης της ΚΑΕ Παναθηναϊκός Δημήτρης Γιαννακόπουλος από την πλευρά του δηλώνει έτοιμος για το φάιναλ φορ: “Εκφράζω την πίστη μου ότι την Παρασκευή βράδυ θα έχουμε τα εισιτήρια για το Μιλάνο στα χέρια μας”.