Οι πρωταθλητές δεν παραιτούνται

2014-04-23T23:55:21+00:00 2014-04-24T12:19:53+00:00.

23/Apr/14 23:55

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Για δεύτερο διαδοχικό ματς ο Ολυμπιακός απέδειξε ότι η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είναι ανίκητη. Μετά τη νίκη με 71-62 των Ερυθρόλευκων η σειρά ανάμεσα στους πρωταθλητές και στους κύριους διεκδικητές είναι ισόπαλη με 1-1 και όλα θα κριθούν στα επόμενα 40 λεπτά στην Ισπανία.

Το σκορ ήταν ισόπαλο στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (49-49) μετά τους πρώτους δύο πόντους του Σέρχιο Ροντρίγκεθ στο παιχνίδι, αλλά ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα για το μεγαλύτερο διάστημα και δεν φοβήθηκε. Η απάντηση ήταν ένα σερί 10-2 (60-51) και οι Ισπανοί δεν μπόρεσαν να μειώσουν ξανά σε λιγότερους από τέσσερις πόντους μέχρι τέλους. Ο Ματ Λοτζέσκι είχε 13 πόντους και το πιο κρίσιμο τρίποντο του αγώνα (67-58) ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Ο Μπράιαν Ντάνστον προσέθεσε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης είχε 12 πόντους και 7 ασίστ σε μια ισορροπημένη επιθετική προσπάθεια. Για τους φιλοξενούμενους, ο Ρούντι Φερνάντεθ είχε 18 πόντους, αλλά ο Τρεμέλ Ντάρντεν είχε 10 πόντους και ήταν ο μόνος άλλος διψήφιος σκόρερ του αγώνα.

O κόουτς Λάσο της Ρεάλ παραδέχθηκε μετά το τέλος: “Παίξαμε σαν άτομα, ο Ολυμπιακός έπαιξε σαν ομάδα. Τα τρόπαια και οι τίτλοι πάνε σε αυτούς που παίζουν σαν ομάδες. O τραυματισμός του Ντρέιπερ είναι πρόβλημα, οι γκαρντ μας είναι κουρασμένοι, αλλά δεν μπορούμε να έχουμε δικαιολογίες”. Όσο για τους Ερυθρόλευκους θέλουν να ολοκληρώσουν μια ακόμα εντυπωσιακή επιστροφή με τον Λοτζέσκι να δηλώνει: “Ανυπομονούμε για το πέμπτο ματς”. “Δεν είμαστε φαβορί, αλλά έχουμε αρκετές πιθανότητες και θα τις κυνηγήσουμε για να πάμε στο φάιναλ φορ”, προσέθεσε ο κόουτς Μπαρτζώκας.