Σάριτς και Τσιμπόνα νίκησαν τον Αστέρα

2014-04-24T23:45:03+00:00 2014-04-26T11:47:14+00:00.

24/Apr/14 23:45

Παίζοντας εντός έδρας, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν το φαβορί για να πάει στον τελικό της Αδριατικής λίγκας, αλλά η Τσιμπόνα και ο Ντάριο Σάριτς είχαν άλλα σχέδια. Η ομάδα από την Κροατία πήρε τη νίκη με 75-70 με τον υποψήφιο για το ντραφτ Σάριτς να έχει 21 πόντους

Παίζοντας εντός έδρας, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν το φαβορί για να πάει στον τελικό της Αδριατικής λίγκας, αλλά η Τσιμπόνα και ο Ντάριο Σάριτς είχαν άλλα σχέδια. Η ομάδα από την Κροατία πήρε τη νίκη με 75-70 με τον υποψήφιο για το ντραφτ Σάριτς να έχει 21 πόντους και τον Τζέρελ Μπλασινγκέιμ να είναι ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 28 πόντους.

Η Τσιμπόνα είχε το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο, μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενη με 61-45 και παρά ένα σερί 10-0 από τον Αστέρα που μείωσε στους έξι (61-56) οι Κροάτες ποτέ δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Το καλύτερο που μπόρεσαν να κάνουν οι Σέρβοι ήταν να μειώσουν στους τέσσερις (69-65) δύο λεπτά πριν τη λήξη, χάρη στο εξαιρετικό ματς του Σλοβένου Γιάκα Μπλάζιτς (25 π.).

Ο Σάριτς σημείωσε 20 από τους πόντους του στα πρώτα 30 λεπτά και είχε επίσης 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 λάθη. Ο Μπλασινγκέιμ είχε επίσης 10 ασίστ, αλλά και 9 λάθη. Τώρα η Τσιμπόνα