Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟ

2014-12-27T22:37:56+00:00 2014-12-28T18:02:06+00:00.

27/Dec/14 22:37

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό 81-75 στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν στο ελληνικό πρωτάθλημα και τώρα και οι δυο ομάδες έχουν από μια ήττα. Ο πρώτος σκόρερ για τους Ερυθρολεύκους ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 20 πόντους. Καλύτερος από τους ηττημένους ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.

Οι Ερυθρόλευκοι έχασαν από την Κηφισιά τη δεύτερη αγωνιστική και βρίσκονταν πίσω στη βαθμολογία. Ωστόσο μετά από αυτό το ματς, η πρώτη θέση θα κριθεί πιθανότατα στο δεύτερο γύρο στο ματς μεταξύ των «αιωνίων» του ελληνικού μπάσκετ.

Το νέο πρόσωπο στο ντέρμπι ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος επέστρεψε στη δράση μετά από 2,5 μήνες. Το προηγούμενο και μοναδικό παιχνίδι του στη σεζόν ήταν το πρώτο απέναντι στον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο, όταν και επικράτησαν οι Πράσινοι. Επαιξε για 7 λεπτά, αλλά ο παίκτης-κλειδί για τον Ολυμπιακό ήταν ο Τρεμέλ Ντάρντεν, ο οποίος έπαιξε εξαιρετικά στην άμυνα και πέτυχε 13 πόντους.

Μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκό ήταν πάντα πίσω στο σκορ, αλλά επέστρεψε δυο φορές χάρη στην εξαιρετική του άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, το εκπληκτικό παιχνίδι του Λουκά Μαυροκεφαλίδη (15 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και το «δολοφονικό ένστικτο» του Εϊ Τζέι Σλότερ που πέτυχε 18 πόντους με 4 τρίποντα. Ωστόσο στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό δεν μπόρεσε να μειώσει σε λιγότερους από τρεις πόντους (78-75).