“Σκούπισε” την Νίζνι η ΤΣΣΚΑ

2015-05-26T21:00:48+00:00 2015-05-26T22:35:28+00:00.

26/May/15 21:00

Η ΤΣΣΚΑ νίκησε τη Νίζνι με 80-92 και στο Νόβγκοροντ, “σκούπισε” την σειρά και προκρίθηκε για μια ακόμα σεζόν στους τελικούς της VTB λίγκας

Της Εurohoops team/ info@eurohoops.net

Η ΤΣΣΚΑ νίκησε τη Νίζνι 80-92 και στο Νόβγκοροντ, “σκούπισε” την σειρά και προκρίθηκε για μια ακόμα σεζόν στους τελικούς της VTB λίγκας, εκεί όπου περιμένει την Λοκομοτίβ ή την Χίμκι.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι με τον Αντρέι Βορόντσεβιτς να σκοράρει 14 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά! Η Νίζνι στηρίχτηκε στους Κίνσεϊ και Τόμπκινς που πέτυχαν από κοινού τους 26 από τους 46 συνολικά πόντους της ομάδας τους στα πρώτα 20 λεπτά. Η “αρκούδα” με τον Κάιλ Χάινς να πιάνει δουλειά στη 2η περίοδο που εξελίχθηκε σε πιο χαμηλό τέμπο και με τις άμυνες να είναι πιο δραστικές (16-17 το επί μέρους σκορ), προηγήθηκε με 46-53 στο πρώτο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στον Σάσα Καούν! Ο Ρώσος σέντερ έκανε θραύση με διαδοχικούς πόντους – κυρίως από δημιουργίες του Τζάκσον – και λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά πήγε στο +17 (58-75) με την ΤΣΣΚΑ να είναι προσηλωμένη στην άμυνα. Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε επιστροφή για τους παίκτες του Μπαγκάτσκις.

Βορόντσεβιτς, Ντε Κολό, Ουίμς, Χάινς και Καούν είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές, ενώ για την Νίζνι που ολοκλήρωσε μια σπουδαία σεζόν, περισσότερο πάλεψε ο Τάρενς Κίνεϊ με 19 πόντους. Μόλις 8 λεπτά έπαιξε ο Μίλος Τεόντοσιτς.