“Στραγγάλισε” τον Άρη

2015-05-27T19:13:29+00:00 2015-05-27T19:29:59+00:00.

27/May/15 19:13

Χάντερ

Ο Ολυμπιακός από την αρχή ως το τέλος του αγώνα πίεσε πολύ τον Άρη, δεν χαλάρωσε στην άμυνα, έβγαλε πολλές φάσεις στο τρανζίσιον κι έτσι συνέτριψε την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με 98-53

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Με ολοκληρωμένη εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, προσήλωση στο στιλ μπάσκετ που πρεσβεύει και διάρκεια στα υψηλά στάνταρ απόδοσης, μπήκε ο Ολυμπιακός στην σειρά των προημιτελικών με τον Άρη. Οι κόκκινοι “στραγγάλισαν” τον αντίπαλο από την αρχή ως το τέλος και τον συνέτριψαν με 98-53.

Ο Ολυμπιακός έδειξε πως δεν έχει διάθεση να δώσει ελπίδες… ανταγωνιστικότητας στον Άρη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι κόκκινοι ξεκίνησαν με προσήλωση στην άμυνα και με πολύ τρανζίσιον παιχνίδι στην επίθεσή τους. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου “χτύπησε” με πικ εν ρολ τα αργά πόδια των ψηλών του Άρη, ο Ντάνστον τελείωσε πολλές φάσεις και στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα ο Ματ Λοτζέσκι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 31-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με 52-25 στο ημίχρονο. Ο Άρης δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού και δεν είχε αμυντικές λύσεις στο χαμηλό ποστ. Είναι χαρακτηριστικό πως μετά τα πρώτα 20 λεπτά, η ομάδα του Πειραιά είχε ποσοστό 76% (16/21) στα δίποντα.

Οι νικητές δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Συνέχιζαν να πιέζουν πολύ πάνω στη μπάλα, να “εγκλωβίζουν” τον Άρη και παράλληλα να βγάζουν ενέργεια και στην επίθεση. Στο 30′ ο Ολυμπιακός είχε διαφορά πόντων 29 πόντων (71-42), ενώ λίγο πριν έφτασε και στο +34.

Η τελευταία περίοδος είχε έτσι κι αλλιώς διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος άνοιξε το ροτέισον, έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του, αλλά οι κόκκινοι είχαν την ίδια ένταση στο παιχνίδι τους. Συνήθως σε τέτοιες περιστάσεις, η διαφορά πέφτει και ο ισχυρός της υπόθεσης χαλαρώνει. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έπραξαν ακριβώς το αντίθετο και το τελικό 98-53 ήρθε φυσιολογικά.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους, μαζί με τον Μπράιαντ Ντάνστον, που επίσης έβαλε 17 με πόντους και 3 μπλοκ. Στο τέλος ο Όλιβερ Λαφαγιέτ με διαδοχικά τρίποντα έφτασε τους 12 πόντους. Από τον Άρη ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ σκόραρε 12 πόντους, που δεν “πόνεσαν” καθόλου τον Ολυμπιακό.