Στα ημιτελικά η Φενέρμπαχτσε

2015-05-27T21:47:38+00:00 2015-05-27T21:57:52+00:00.

27/May/15 21:47

Οι έδρες έκριναν το αποτέλεσμα στα δύο τελευταία ματς της πρώτης φάσης των πλάι οφ της TBL. Η Φενέρμπαχτσε/ Ούλκερ και η Καρσίγιακα επικράτησαν στο τρίτο ματς και θα βρεθούν αντιμέτωπες στα ημιτελικά.

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της μεγάλης της αντιπάλου Γαλατασαράι (67-59) με ευκολία. Μετά την πρώτη περίοδο η ομάδα του Ομπράντοβιτς έχτισε μια διψήφια διαφορά πόντων που την κράτησε μέχρι το τέλος. Ο ήρωας του αγώνα ήταν ο Τούρκος Γκαρντ Μελίχ Μαχμούτογλου που είχε 18 πόντους και έκανε τη διαφορά σε κρίσιμα σημεία του δευτέρου ημιχρόνου. Ήταν μια επανάληψη των περυσινών τελικών με την Φενέρμπαχτσε να επικρατεί ξανά.

Στο πρώτο ματς της ημέρας, η Καρσίγιακα πήρε τη νίκη με 90-79 επί της Μπάνβιτ και επίσης προκρίθηκε με 2-1 νίκες. Οι οικοδεσπότες είχαν τον έλεγχο από την αρχή, προηγήθηκαν με 37-15 και ποτέ δεν κοίταξαν πίσω. Ο Κένι Γκάμπριελ (24 π.) και ο Μπόμπι Ντίξον (20 π.) ήταν οι ηγέτες των νικητών, ενώ ο Tζίμι Μπάρον είχε 15 πόντους για τη Μπάνβιτ.